Nový Peugeot e-308 má novú baterku a motor

Peugeot predstavil model 308 už dávnejšie a postupne dopĺňa nové a nové verzie. Najnovším prírastkom tak pre hatchback ako pre kombi bude nová verzia e-308. Ako už názov napovedá, ide o elektrické vozidlo. Plne elektrické, nie PHEV, tie už má 308 od začiatku.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.09.2022
Diskusia:
Zdroj: Peugeot

Nový Peugeot e-308 má novú...

Auto-moto zaujímavosti

Z vizuálnej stránky nebolo treba nič meniť a nabíjací konektor je presne tam, kde bolo pôvodne hrdlo nádrže. Jedinou zmenou, ktorú elektrický model prináša sú nové 18-palcové zliatinové disky, ktoré majú zlepšovať aerodynamické vlastnosti modelu. Tým by tiež mali o trošku zlepšiť dojazd vozidla. Síce to budú len malé vzdialenosti, ale aj to sa určite pri cestovaní elektrickým vozidlom hodí.

V interiéri taktiež veľa noviniek nebude, musí stačiť nový náhľad displeja a téma prešívania sedadiel, či volantu. V ponuke bude ako krátky hatchback, tak spomenutí kombi SW, o ktorom automobilka tvrdí, že je prvým kombi od európskeho výrobcu elektrických vozidiel. Toto trošku vyvracia Porsche Taycan Cross Turismo, ale my vieme ten výrok upraviť a povedať, že je e-308 SW prvým elektrickým kombi od mainstreamového európskeho výrobcu.

Nový Peugeot e-308 má novú baterku a motorZdroj: Peugeot

Koncern Stellantis používa už zopár rokov rovnakú sústavu pohonu pre všetky svoje vozidlá. Je ňou elektromotor s výkonom 100 kW (136 k) a batéria, ktorá má celkovú kapacitu 50 kWh. Ale využiteľných je len 45 kWh. To však nie je situácia nového Peugeotu e-308. Stavil na úplne novú batériu, ktorá má až 54 kWh celkovo a z toho je využiteľných až 51 kWh. Batéria je úplne nová s väčšou hustotou a napätím 400 V. Skladá sa z 80 % z niklu, 10 % horčíku a 10 % kobaltu.

Peugeot tvrdí, že nový motor s výkonom 115 kW (156 k) je omnoho úspornejší a na plné nabitie batérie zvládne prejsť až štyristo kilometrov v cykle WLTP.  Na tom má zásluhu aj plná predná maska a iné zakrytovanie spodnej časti, ktoré tiež jemne zlepšujú aerodynamické parametre vozidla. Novinkou pre model e-308 bude prekopaný režim brzdenia elektromotorom, ktorý sa dá zvoliť posunutím páčky prevodovky. Ten aktivuje regeneračné brzdenie s výkonom, pri ktorom nie je v bežných situáciách nutné používať klasickú brzdu.

Nový Peugeot e-308 má novú baterku a motorZdroj: Peugeot

Maximálny nabíjací výkon tohto modelu bude až 100 kW. To znamená, že z 20 na 80 % sa dostane za relatívne krátky čas menej ako 25 minút. Pri výkonoch je ešte nutné poznamenať, že krútiaci moment je až 260 Nm. O presných dynamických parametroch automobilka zatiaľ nehovorí, ale jasné je, že na stovku sa aj ťažší elektrický hatchback dostane za menej ako 10 s.

Automobilka začne predávať svoj nový elektrický model už tento rok ako modelový rok 2023. Zatiaľ bude dostupný len s vyššími stupňami výbavy, konkrétne Allure a GT. Zaujímavý bude aj spôsob predaja. Okrem samotných dílerov, ktorí budú vedieť ku autu aj niečo vysvetliť bude možné kúpiť auto online. To znamená, že si zákazník vykliká všetky potrebné detaily a vozidlo mu doručia bez nároku na akékoľvek zvýšenie ceny. Francúzska automobilka Peugeot aj týmto modelom pokračuje v relatívne úspešnom ťažení menších e-208 a e-2008, ktoré reálne už na cestách fungujú. Základ, ktorý využíva práve e-308 bude určite aj v niektorých ďalších vozidlách koncernu Stellantis postupom času. Je to naozaj vítané osvieženie a kombinovaná spotreba na úrovni 12,7 kWh na 100 km vyzerá ako naozajstný trhák. Z tohto vyplýva, že e-308 bude úspornejšia ako e-2008.

Nový Peugeot e-308 má novú baterku a motorZdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Peugeot e-2008 GT: Elektromobilita každodennáPeugeot e-2008 nie je na trhu rozhodne novinkou, ale postupne sa viac a viac etabluje aj na...23. August, 2022
02Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaPeugeot má v modelovom portfóluí už nejaký čas novú generáciu modelu 308. Je to tretia...6. September, 2022
03Peugeot e-Expert je odpoveď na mestské zásobovanieČo je najväčší problém z hľadiska emisií v urbanizovaných oblastiach? Nie sú to vozidlá,...29. August, 2022