Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurenta

Peugeot 308 je jedným z tých áut, ktoré zaujmú úplne na prvý pohľad. Máme teraz na mysli najnovšiu generáciu, ktorá získala na Slovensku aj titul Auto roka, lebo o bod predbehla Kiu Sportage. Titul má právom, lebo ponúka veľký skok oproti predchodcovi. Nie je to len samotnou vizážou, ale aj možnosťou voľby elektrifikovaného pohonného ústrojenstva.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Peugeot 308 SW: Octavia...

Auto-moto zaujímavosti

Kým krátka verzia 308 hatchback má na muške väčšinu vozidiel segmentu C s rovnakou karosériou, kombi 308 SW má ešte ťažšiu úlohu. Má predsa súpera aj vo forme, u nás veľmi obľúbenej Škody Octavia Combi. Do konkurenčného boja si však Peugeot prináša veľmi slušnú a neprehliadnuteľnú muníciu.

To, že aj kombi 308 vyzerá výborne je každému určite jasné. Ašpiruje teda na jeden z najkrajších modelov kombi aktuálne na trhu. Dalo by sa dokonca povedať, že niektorými detailami zatieni aj väčší model 508 SW, ktorý má ale jednu výraznú dizajnovú výhodu. Tou sú bezrámové dvere. V akejkoľvek verzii, či v akejkoľvek výbave bude Peugeot 308 SW vyzerať odvážnejšie ako Octavia Combi. Tu je voľba čisto o zvolených preferenciách jedinca a o tom, či mu sedí ponuka motorov.

Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurentaZdroj: Autobazar.EU

Interiérové pomery Peugeot 308 SW sú naozaj veľmi obstojné a batožinový priestor má objem veľmi slušných 608 litrov už v základnom stave bez akéhokoľvek sklápania. Sklopením sedadiel sa dá dostať až na 1 634 litrov. Menšia nevýhoda by mohla byť práve pri pohľade na zadné sedadlá. Tu je jasné, že najzávažnejší konkurent ponúka o kúsok viac. Ale to neznamená, že by bola situácia zlá. Práve naopak, v aute sa odvezú aj štyria ľudia, pre piatich to bude trochu menej príjemné vďaka tvarovaniu zadného sedadla.

Tou najväčšou nevýhodou veľmi pekného Peugeotu bude asi ponuka motorov. Ak chcete výlučne benzínovú alternatívu, tak maximum, čo dostanete, je 96 kW (130 k) z trojvalca s objemom 1,2 litra. Ten môže byť spojený s osemstupňovou automatickou prevodovkou. Takú istú prevodovku môže mať aj 1,5-litrový naftový motor s rovnakým výkonom. Ak by ste chceli čokoľvek viac, tak musíte siahnuť po alternatívne s plug-in hybridným ústrojenstvom.

Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurentaZdroj: Autobazar.EU

My sme si skúsili automatickú prevodovku práve v naftovom vozidle. Takáto verzia ponúka slušnú dynamiku a zároveň vie prísť s naozaj nízkymi úrovňami spotreby. Ak ste hľadali niečo ostrejšie, tak toto je má naftové maximum, ktoré sa pýši spomenutou osemstupňovou automatickou prevodovkou a výkonom 96 kW (130 k). Je už len logické, že motor poháňa výlučne prednú nápravu. Aj napriek zdanlivému znevýhodneniu dokáže táto verzia zvládnuť šprint na stovku za 10,9 sekundy a maximum je 208 km/h.

To najzaujímavejšie, pri tomto motore, prichádza ak budeme pozorovať spotrebu. Dostáva sa kľudne na úrovne okolo 4 litrov v prípade ak jazdíte mimo mesta a s rozumom. V takom prípade sa dokonca ani nádrž na palivo nezdá malá. Má predsa objem 52 litrov, čo je bez problému aj na takmer 1000 kilometrov v kombinovanom cykle aj s diaľnicami. Pri diaľničnom tempe vynikne aj 8-stupňová automatická prevodovka a vozidlo vôbec nepôsobí, že by sa príliš namáhalo. Motor si pracuje v optimálnom spektre a vnútri v aute je príjemná atmosféra s nízkou úrovňou hluku.

Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurentaZdroj: Autobazar.EU

Aby bola úplne príjemná, tak si najskôr treba zvyknúť na všetky tie vychytávky a novinky, ktoré tento automobil ponúka. Medzi ne určite patrí nová generácia prístupu ku dizajnu interiéru i-Cockpit verzie 2,0. Aj tu je menší volant, pričom displej s ukazovateľmi je až pod samotným čelným sklom a v strede je na vodiča natočený ďalší displej informačno-zábavného systému s novým používateľským rozhraním. Pridáva ešte jednu sekciu displeja, na ktorú je možné vytiahnuť najčastejšie používané skratky ako veľké dlaždice, takže ich určite trafíte aj pri jazde. Sem sa dá napríklad dostať vypnutie systému štart-stop, čo znamená, že túto funkciu netreba hľadať v menu.

Táto verzia, konkrétne s označením GT-Line začína, aj s automatickou prevodovkou a naftovým motorom, na cenovej hladine 35 290 €. Oproti rovnako vybavenému benzínovému trojvalcovu je to nárast o 1 700 €. Tu však treba zvážiť, či sa vám nebude hodiť práve plug-in hybrid s vyšším výkonom a štvorvalcom. Jeho cena, s rovnakou výbavou, bez príplatkov, je 43 190 € a ponúkne úplne inú dynamiku. Prichádza však aj s menším batožinovým priestorom, ktorému ubudne 60 litrov v prospech batérie. Rovnako na tom je aj palivová nádrž menšia o 13 litrov.

Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurentaZdroj: Autobazar.EU

Peugeot 308 SW sa teda môže hrdo postaviť všetkým svojim konkurentom a na našom trhu je to najmä veľmi úspešná Škoda Octavia Combi. Cenovo je Peugeot veľmi obstojný, ale zároveň treba povedať, že má trošku užšiu ponuku pohonných jednotiek. Priestor na zadných sedadlách je tiež asi o niečo menší, ale kufor je takmer rovnaký. Majitelia, ktorí si zvolia práve toto auto budú mať vozidlo, ktoré pôsobí výraznejšie a zdôrazní ich výber na každom parkovisko. Tomuto autu sa vyslovene hodí červená farba a veľké zliatinové disky, avšak LEDkové svetlí sú ale úplnou nutnosťou. Nech je to akokoľvek, počítať s cenou okolo 30-tisíc € je skôr podhodnotenie situácie. Na slušne vybavenú verziu potrebujete o 5-tisíc viac.

Peugeot 308 SW: Octavia Combi má silného konkurentaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi PeugeotmiPeugeot postupne odhadoval model 408 už nejakú dobu. Aktuálne je už známa jeho podoba a...23. Jún, 2022
02Peugeot e-Expert je odpoveď na mestské zásobovanieČo je najväčší problém z hľadiska emisií v urbanizovaných oblastiach? Nie sú to vozidlá,...29. August, 2022
03Peugeot 308 PHEV: Keď krása zatieni všetky ostatné pozitívaPeugeot má v modelovom portfóluí už nejaký čas novú generáciu modelu 308. Je to tretia...6. September, 2022