Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi Peugeotmi

Peugeot postupne odhadoval model 408 už nejakú dobu. Aktuálne je už známa jeho podoba a všetky detaily. Novinka bude v ponuke v Európe a bude vlastne liftbackovou verziou modelu 308 s dĺžkou takmer ako 308 kombi. Je to príjemné doplnenie modelovej ponuky, ktoré je podobné sesterskému modelu Citroën C5 X, akurát sa stavia do segmentu o stupienok nižšie.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Peugeot

Privítajte Peugeot 408,...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model využíva ostrý styling, ktorým je teraz automobilka známa a k tomu pridáva karosériu, ktorá by sa nehanbila za označenie štvordverové kúpe. Ale nebolo by správne. Toto auto má 5 dverí a zároveň má zvýšenú svetlú výšku pre lepšie parkovanie v rámci miest pri obrubníkoch a prípadnú prejazdnosť na chalupu.

Samotná vízaž nie až tak šokujúca ako sú šokujúce 20 palcové zliatinové disky s naozaj šialeným tvarovaným. Sú síce z ľahkých zliatin, ale pôsobia, že každý jeden má tak 500 kíl. Na dĺžku má 408 presne 4 687 mm a práve 20-palcové disky vďaka tomu nepôsobia príliš veľké. Celková výška auta je 1 478 mm a nie je to až tak poznať vďaka celkovému tvaru karosérie.

Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi PeugeotmiZdroj: Peugeot

Pri pohľade na bočný profil je jasné, že batožinový priestor bude mať slušný objem pretože je za zadnými kolesami dostatočne dlhý previs. A presne toto tvrdenie sa pretavuje do reality. Zo základného objemu 536 litrov sa dá po sklopení zadných sedadiel dostať až 1611 litrov, čo vôbec nie je málo. Je to dokonca viac ako ponúka BMW radu 3 v prevedení kombi. Tieto hodnoty samozrejme platia iba pre verziu, ktorá má výlučne benzínový pohon. Pre plug-in hybridy bude batožinový priestor o niečo menší, kvôli umiestneniu batérie pod podlahou.

Interiér nového modelu nový vôbec nie je. Ak ste videli to, čo sa aktuálne predvádza v Peugeote 308, tak 408 má presne to isté. V reáli to znamená najnovšiu verziu systému i-Cockpit a zároveň aj množstvo displejov, čiže aj jeden špeciálny so skratkami na prístup ku častejšie používaným funkciám. Veľkou výhodou 408 bude masívny priestor pre pasažierov vzadu, vďaka obrovskému rázvoru 2787 mm. Interiér okrem viacerých displejov, niektorých s uhlopriečkou až 10 palcov ponúkne aj slušné ozvučenie s logom Focal a s 10 reproduktormi rozmiestnenými po celom interiéri vozidla. Súčasťou balíka 10 reproduktorov bude aj subwoofer a automobilka tvrdí, že Focal vyvíjal tento systém špeciálne pre model 408 a má určité odlišnosti od ostatných v iných modeloch automobilky.

Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi PeugeotmiZdroj: Peugeot

Peugeot 408 odštartuje svoje pôsobenie na trhu s dvomi plug-in hybridmi, pričom každý bude mať iba pohon prednej nápravy a motor na elektrickú energiu s výkonom 80 kW (109 k). Rozdiel medzi týmito verziami bude použitý spaľovací agregát. Štvorvalec objemom 1,6 litra bude mať buď 110 kW (150 k), alebo 133 kW (181 k). Podľa toho bude aj celkový výkon vozidla. Celkový výkon s ktorým slabší plug-in príde bude teda 133 kW (181 k) a výkon silnejšieho bude až 165 kW (225 k). Oba budú mať zhodne batériu s kapacitou 12,4 kWh a dojazd na toho plné nabitie by mohol byť až 60 kilometrov.

Ak nebudete chcieť plug-in hybrid, tak si môžete vybrať aj motor bez elektrického doplnku. A aj bez nutnosti nabíjania. Takým je 1,2-litrový PureTech s výkonom 96 kW. Tento motor bude štandardne kombinovaný s osemstupňovou automatickou prevodovkou, z čoho vyplýva, že Peugeot 408 nebude možné kombinovať s manuálom. Aspoň zatiaľ.

Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi PeugeotmiZdroj: Peugeot

Peugeot začne vyrábať tento model už začiatkom roku 2023 vo francúzskom závode v Mulhouse. Francúzska automobilka má v pláne aj výlučne elektrickú verziu, ktorá má prísť na trh neskôr. So Škodou Octavia spomenutou v nadpise má Peugeot 408 spoločný základný tvar karosérie, avšak skôr by sa mu hodilo označenie Octavia liftback Scout. Práve výrobok z českých dielní bude tým najväčším konkurentom nového modelu a svojím spôsobom bude 408 konkurovať aj Peugeotu 508, lebo má podobnú stavbu karosérie a zjavne aj podobný interiérový priestor. Väčší model 508 to teda bude musieť hrať na akúsi prémiovosť v rámci modelového radu.

Nový Peugeot 408 bude mať celosvetovo dve verzie. Jedna bude táto pre európsky trh a druhú s formou sedanu z 308 v Číne. Budú mať síce rovnaké meno, ale budú dvomi rozdielnymi vozidlami.

Privítajte Peugeot 408, Octaviu medzi PeugeotmiZdroj: Peugeot

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Citroën má aktuálne v ponuke viacero elektrických dodávkových vozidiel. Niektoré však nie...20. Apríl, 2022
02Cupra ukázala modely pre najbližsie roky, nie je to len elektrikaAutomobilka Cupra oslavuje tento rok jedno významné jubileum. Už 4 roky totiž ukazuje...18. Jún, 2022
03Alpina inovovala, po vzore BMW, modely B3 aj D3 SBMW len teraz faceliftovalo modely radu 3, konkrétne sedan aj kombi. Tento vývoj však...9. Jún, 2022