Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?

Citroën má aktuálne v ponuke viacero elektrických dodávkových vozidiel. Niektoré však nie sú dodávkové v pravom zmysle slova a sú skôr MPVéčkami. Práve tieto autá sú veľmi príjemným a tichým spoločníkom na cestách  pre posádku s viacerými pasažiermi. Lenže otázka znie, ktoré vybrať. Veď v ponuke je tak ë-Jumpy ako aj ë-Spacetourer. A oba môžu vyzerať až príliš rovnako. Aké sú teda medzi nimi rozdiely?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.04.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën ë-Spacetourer: Aký...

Auto-moto zaujímavosti

Je to o konfigurácii

Základný rozdiel medzi týmito dvoma vozidlami je, že Jumpy je skôr užitkovou verziou a z nej aj vychádza. Je viac zameraný na samotnú úsporu nákladov a to vidno napríklad na nárazníkoch. Spacetourer má nárazníky štandardne lakované vo farbe karosérie. Citroën ë-Jumpy má lakovanú len vrchnú časť predného nárazníka a spodok je štandardne plastový. Niektorí výrobcovia by práve toto nazvali outdoor verziou.

Výrazným rozdielom medzi oboma autami je aj prístup ku zadným dverám. Spacetourer má výlučne vyklápacie dvere batožinového priestoru s možnosťou vyklápacieho okna. To, či ho má však záleží od výbavy. Jumpy, aj ten elektrický, naproti tomu, ponúka dvojkrídle zadné dvere, ktoré sa otvárajú do bokov. Tento druh dverí zjednodušuje nakladanie vidlicovou mechanizáciou, napríklad vysokozdvižným vozíkom. Tieto dvere na ë-Spacetoureri jednoducho neexistujú. Inak sa naozaj rozdiely zovňajšku dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Ak zabudneme na označenia, tak vlastne jediným výraznejším je použitie iných diskov pre naozaj osobnú a komfortnejšiu alternatívu.

Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Zdroj: Autobazar.EU

Interiér? Vyberte si správne z rozsiahlej palety!

Vnútro oboch out môže byť veľkostne rovnaké. Obe majú 3 veľkostnej verzie, čiže S, M a XL. Teda, v ostatnej dobe, keď absentujú spaľovacie motory len posledné dve menované. Verzia XL ponúka aj pri 8 a 9 sedadlách najväčší batožinový priestor, čo je úplne logické pri najväčší dĺžke. Aké sú teda rozdiely medzi dvoma modelmi? Stačí sa na to pozrieť z pohľadu možnosti vybavenia. Elektrický Spacetourer dokáže ponúknuť strešné okno a tiež komfortné 6-miestne usporiadanie s koženými sedadlami.

Ak si však nájdete nás článok o ë-Jumpy približne pol roka dozadu, tak sa bude aj interiérovo veľmi podobať tomuto ë-Spacetoureru. Jednoducho, ak si chcete zvoliť určitú kombináciu, tak základ Spacetourera môže byť až príliš podobný dobre vybavenému Jumpy. Ďalšia dôležitá zmena je, že komfortnejšie ladený model dokáže priniesť zaujímavejšiu výbavu. Pre ë-Jumpy by ste márne hľadali head-up displej, či xenónové predné svetlomety. A takisto Spacetourer vedie pri ponuke elektricky ovládaných bočných dverí. Tie majú dokonca bezdotykové ovládanie podkopnutím pod karosériu, prípadne majú tlačidlá na otváranie aj priamo na kľúči. V skratke, Spacetourer ponúka omnoho viac luxusných možností a možností kombinácie interiéru. Môže byť buď obyčajný takmer ako Jumpy, alebo môže byť až naozaj ako luxusná limuzína so samostatnými kreslami vo všetkých radoch.

Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Zdroj: Autobazar.EU

Podvozok

Elektrické verzie ponúkajú dva druhy bateriek umiestnené v podvozku, slabšia má 50 kWh a silnejšia 75 kWh. Ak budete vyberať osobnú verziu s elektrickým pohonom, tak určite siahnite po väčšej batérii, aby ste sa aj niekam dostali. Menšia batéria je vhodná iba pre plechový ë-Jumpy a prevádzku v mestskom rozvoze. Batériové možnosti sú teda úplne totožné. Pre obe verzie. Avšak ak sa pozrieme na podvozok, tak elektrický Spacetourer dostal výrazne komfortnejšie naladenie a z toho benefituje najmä posádka na zadných sedadlách. Je to z dôvodu, že nepotrebuje disponovať tak veľkou nosnosťou, vďaka čomu môže mať naladenie optimalizované pre pohodlie posádky. Reálne však treba brať do úvahy, že s elektrickým Spacetourerom aj elektrickým Jumpy, na plné nabitie, prejdete maximálne tesne pod 300 kilometrov. Ak zapojíte diaľnice, tak si hľadajte nabíjačku aspoň každých dvesto kilometrov, maximálne. Možno si radšej dlhšiu cestu rozvrhnite na 150-kilometrové úseky.

Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Zdroj: Autobazar.EU

Cenové variácie

Ak si vezmeme základné verzie obidvoch modelov, v prípade Spacetoureru s výbavou Business, tak zistíme, že rozdiel medzi ë-Jumpy a ë-Spacetourerom je necelých 2000 €. V takom prípade je naozaj už len na konečnom užívateľovi, či sa mu viacej hodí možnosť prepravy tovaru, alebo bude chcieť voziť výhradne pasažierov. Jumpy vyhráva v prípade tovaru, lebo má nielen zadné dvojkrídle dvere, ale aj spomenuté iné nastavenie zadnej nápravy. Práve to favorizuje ťažšie náklady. Spacetourer je úplne inak zameraný a značne komfortnejší, čo padne vhod pri preprave pasažierov. Jedno je však jasné, pre pasažierske verzie treba určite zvoliť batériu s väčšou kapacitou 75 kWh. Určite túto voľbu oceníte aj ak budete niekoho potrebovať transportovať mimo mesta. Rozdiel medzi 50 kWh a 75 kWh batériou, pri Spacetoureri Business, je síce 5 460 eur, ale stojí za to. Vo všetkých vozidlách je úplne rovnaký motor, má 100 kW (136 k) a krútiaci moment 260 Nm. Maximálna rýchlosť nabíjania, či skôr maximálny výkon, je tiež totožných 100 kW a to znamená, že väčšia batéria je z nuly na 80 percentách za 45 minút.

Konkurentom Citroënu ë-Spacetourer je vlastne len Mercedes EQV, kým ë-Jumpy má ako konkurenta e-Vito. Aj keď tu by sa dalo polemizovať a ako konkurent elektrického Spacetoureru by mohla kľudne byť lepšie vybavená verzia e-Vita. Lenže tu majú Francúzi cenovú výhodu.

Citroën ë-Spacetourer: Aký je rozdiel oproti ë-Jumpy?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01David Brown Automotive má novú edíciu MINI Remastered MarshallJedny z najbrutálnejších MINI aktuálne vyrába David Brown Automotive. Teda vyrába je možno...7. Apríl, 2022
02Top 5 zaujímavých sedemmiestnych MPV do 10-tisíc na Autobazar.EUBoom SUV je zjavne nezastaviteľný a aj vďaka nemu sa automobilky zbavujú vozidiel MPV,...15. Apríl, 2022
03Ford F 150 predvádza novú výbavu s názvom RattlerAutomobilka Ford má dlhodobo najpredávanejší model práve americký pickup F-150. Nečudo, že...6. Apríl, 2022