Hyundai Tucson PHEV: N Line je cesta

Hyundai so súčasnou generáciou modelu Tucson nadviazal na výrazné úspechy predchádzajúcej generácie. Už tá je aktuálne viditeľná na cestách v hojnom počte a počty tejto súčasnej sa stále rozširujú. My sme si vyskúšali ďalšiu z ponúkaných verzii a konkrétne jednu z najlepších. Je to tá najvýkonnejšia, ale zároveň najzaujímavejšie vyzerajúca. Skúsili sme si plug-in hybrid s pohonom všetkých štyroch kolies a s výbavou N Line. Čo je na tomto aute najzaujímavejšie?

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.06.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Hyundai Tucson PHEV N Line+

Auto-moto zaujímavosti

Výbava a tvary

To, čím je táto verzia, označená ako N Line + zaujímavá je rozhodne výbava. Ak si vezmeme len vonkajšiu vizáž, tak tá obsahuje inak tvarované nárazniky a športovejší tvar všetkých detailov, vrátane lakovania lemov spodnej časti karosérie. Ak poznáte M paket pri BMW a balík doplnkov AMG pri Mercedese, tak N Line je presne to isté od Hyundaiu. Práve takto vyzerá Tucson najlepšie, až sa núka skonštatovať, že dizajnéri rátali najmä s touto verziou od začiatku.

N Line sa pretavuje aj do interiérových detailov, konkrétne do pridaného loga za tlačidlá na radenie prevodovky a zmeneného volantu. Aj sedadlá majú výraznejšie bočné vedenie a logo N na chrbtovej časti. Avšak to nie je ich najzásadnejšia pozitívna stránka. Najlepšie na sedadlách je, že aj v tejto cenovej relácii ponúkajú možnosť odvetrávania a vyhrievania. Dobre, vyhrievanie nie je až také zaujímavé ako práve odvetrávanie. V lete je na nezaplatenie. K tomu sa pripája celá armáda asistentov, LEDkové svetlá, pekné disky kolies a mnoho ďalších prvkov, ale najviac budete myslieť práve na ventiláciu, keď je vonku takmer 40 stupňov.

Hyundai Tucson PHEV: N Line je cestaZdroj: Autobazar.EU

Výkon a dojazd

Pohon plug-in hybridného Tucsonu zabezpečuje motor s objemom 1,6 litra spojený so šesťstupňovou automatickou prevodovkou. K nim sa pridáva ešte elektromotor a celkovo sa dostáva táto verzia Tucsonu na najvyšší výkon zo všetkých ostatných verzii. Má až 195 kW (265 k). Pohon všetkých štyroch kolies je riešený skôr tradične s kardanom a nevadí mu ani batéria.

Umiestnenie batérie je prispôsobené tomuto použitiu a jej kapacita 13,8 kWh stačí na prejdenie aj viac ako 50 kilometrov, podľa WLTP až 62 kilometrov. V mestskej premávke sme sa dostali na 55, čo je už veľmi použiteľná hodnota, ktorú dosahujú máloktoré iné plug-in hybridy s podobnou veľkosťou akumulátora. Pri tomto tvrdení však treba povedať aj druhú stranu, počasie bolo takmer ideálne na jazdu s elektrickým vozidlom a tiež tak s plug-in hybridom. Nebolo príliš teplo a ani príliš zima. Vlastne bola teplota ideálna na jazdu na elektrickú energiu.

Hyundai Tucson PHEV: N Line je cestaZdroj: Autobazar.EU

Priestorové pomery

Hyundai Tucson neodškriepiteľne patrí do segmentu C, čo by malo predurčovať aj jeho veľkosť. Je však na vrchnej hranici, pričom aj na zadných sedadlách ponúka dostatočný priestor v pozdĺžnom smere a aj nad hlavami. Tu sa nejdeme hrať na žiadne fancy tvary so splývajúcou zadnou častou zo sekcie SUV kupé. Toto je čistokrvné SUV a má všetky predpoklady stať sa aj optimálnym rodinným vozidlom.

Pri plug-in hybridnej verzii však trochu trpí batožinový priestor, ktorý má objem 558 litrov. Je to však stále dostačujúci objem aj na väčšiu dovolenku, alebo na transport s kolegami cez pol Európy. Avšak základný objem verzie s benzínovým motorom je až 620 litrov.

Hyundai Tucson PHEV: N Line je cestaZdroj: Autobazar.EU

Priaznivá cena

Základná cena Hyundaiu Tucson je 22 690 eur, ale táto konkrétna verzia stojí o niečo viac. Je to logické, lebo do nej idú batérie a má naozaj veľmi slušnú výbavu. Preto sa základná cena verzie PHEV s výbavou N Line+ vyšplhala na 41 790 eur, čo je stále veľmi rozumná hodnota na to, čo vozidlo ponuka.

Áno, Hyundai Tucson s plug-in hybridom a výbavu N Line + je naozaj na vrchole cenníka a za túto cenu si viete už kúpiť aj slabšie vybavené Santa Fe. Avšak ak nevyužijete jeho veľkosť, tak je zbytočné a práve Tucson môže byť ideálnou voľbou s ohľadom na veľkosť.

Hyundai Tucson PHEV: N Line je cestaZdroj: Autobazar.EU

Konkurencia

Hyundai Tucson s týmto pohonom je v segmente, ktorý je celkom preplnený. Okrem sesterského modelu Kia Sportage, ktorá tiež ponúka podobné ústrojenstvo sa musí popasovať aj s modelmi zo Stellantisu. Tými sú Opel Grandland, DS7 Crossback, ale aj Peugeot 3008. Tieto všetky majú zhodne plug-in hybridný systém pohonu so štvorkolkou, pričom na zadnej náprave je elektromotor. Tým eliminujú použitie rotujúcej časti a znižujú spotrebu.

Relatívne novým konkurentom je stále aj Toyota RAV4 PHEV. Odovzdáva znova veľmi podobný výkon a kým súrodenci zo Stellantisu ponúkajú 221 kW (300 k), Toyota má ešte vyšší výkon. Prichádza s 225 kW (306 k), ale jej batéria má kapacitu 18,1 kWh. Je vyvážená tiež trochu vyššou cenou, základ je za 50 790 eur. Hyundai je v tomto porovnaní naozaj rozumnou voľbou a najkrajší je práve takto s výbavou N Line.

Hyundai Tucson PHEV: N Line je cestaZdroj: Autobazar.EU

Najpredávanejšia verzia

Každému je určite jasné, že predaje tejto verzie, aj keď môže byť veľmi dobrá, budú naozaj okrajové aj kvôli cene. Najviac pôjdu alternatívy so stredným stupňom výbavy a s klasickejšími agregátmi. To by mohlo znamenať veľký podiel benzínového 1,6 litrového turbomotora s automatickou prevodovkou a potenciálnym pohonom 4x4. Svoje bude v sekcii predaja hovoriť aj naftový motor, na ktorý Tucson ešte nezanevrel. Veľké nádeje by sme vložili do ponuky hybridu bez nutnosti dobíjania, ktorý Hyundai zvládol tiež veľmi dobre.

Hyundai Tucson PHEV N Line+

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Nová Škoda Fabia RS Rally2 beštia: 291 koní rozkoše!Nová Škoda Fabia RS Rally2 beštia ťa dostane ostrými parametrami a brutálnym výkonom. 291...16. Jún, 2022
02Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Automobilka Ford s príchodom plug-in hybridov dostala otvorené dvere na ponuku modelu Ford...17. Jún, 2022
03Dacia štartuje s novým logom už naozajAutomobilka Dacia, ktorá aktuálne, už 20 rokov, patrí pod krídla Renaultu sa stáva...20. Jún, 2022