Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?

Automobilka Ford s príchodom plug-in hybridov dostala otvorené dvere na ponuku modelu Ford Explorer aj v Európe. Veď spĺňa emisné normy , nespôsobuje veľké pokuty a takto veľké vozidlo v ponuke automobilky jednoducho nebolo, ak nerátame úžitkovú ponuku. Najväčšie SUV doposiaľ bol Ford Edge, ktorý ale nedosiahol výrazné úspechy a vôbec nemal 7 miest.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Ford Explorer

Auto-moto zaujímavosti

Ponuka však stále obsahuje tretiu generáciu Fordu Kuga, ktorá je naozaj veľmi dobre spravená a má zaujímavé pohonné jednotky. Avšak aj tu treba skonštatovať, že 7 sedadiel mať nemôže. Práve tu prichádza na scénu Ford Explorer, ktorý 7 sedadiel mať môže. Čo je na ňom teda zaujímavé?

Pohon

O pohon Fordu Explorer sa stará trojlitrový motor EcoBoost V6, ktorý je ale doplnený o elektromotor a veľkú batériu. Pod pojmom veľká batéria teraz máme na mysli 13,6 kWh, čo znamená papierový dojazd 42 kilometrov podľa testovacieho režimu WLTP. Nie je to nereálne číslo, lebo nám sa podarilo prejsť na jedno nabitie takmer 40 kilometrov. Takýto malý rozdiel je naozaj veľmi zaujímavý a jedinou nevýhodou elektrickej časti pohonnej sústavy je jej nabíjanie.

Nabíjanie batérie Exploreru je výlučne pomalé a aj na nabíjačkach vo verejných priestranstvách nedosiahnete zásadne väčší nabíjací výkon ako v prípade domácej nabíjačky čerpajúcej z 220-voltovej siete. Avšak tento neduh dokáže Ford Explorer vyvážiť tým ako masívne zrýchľuje. Na stovke je za 6 sekúnd a môže za to celkový výkon 336 kW (457 k) a krútiaci moment 825 Nm. Pneumatiky Michelin Primavy veru majú čo robiť, aby ho dokázali preniesť na vozovku. Nezriedka zrýchľovanie spojené aj s pískaním a občasným rozhodením zadnej časti najmä v športovom režime s obmedzením systému regulujúceho prešmyknutie kolies.

Popri týchto všetkých parametroch je až zarážajúce, že naozaj výkonné auto dokáže byť relatívne úsporné. Aj ak je batéria úplne vybitá, tak Explorer jazdí ako bežný hybrid a dobíja sa pri brzdení, pričom energiu využíva na jazdu. Takýmto spôsobom dokáže, aj s diaľnicami, jazdiť za menej ako 10 litrov na 100 kilometrov. Je však jasné, že toto auto je stavané skôr ako vozidlo pre majiteľov garáži, kde ho môžu cez noc pohodlne nabiť a ráno prejsť určitú vzdialenosť čisto elektricky.

 Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Zdroj: Autobazar.EU

Priestor

Explorer nielenže ponúka veľa priestoru, ale ho aj veľa zaberá. Veď má dĺžku viac ako 5 metrov a šírka so sklopenými spätnými zrkadlami je 2 metre a 7 milimetrov. To už znamená, že do väčšiny tradičných parkovacích miest sa naozaj zmestí len s problémami. Ak sa zmestí, tak musí vodič rátať s tým, že sa mu bude horšie vystupovať, alebo musí plánovať parkovanie dopredu prispôsobením miesta práve na nastupovanie a vystupovanie. Koniec parkoviska to istí.

Ešte väčšmi treba rozmýšľať dopredu ak vzadu sedia deti. Je to z dôvodu aby neprišlo k stretu dverí s iným automobilom. Veď predsa vzadu je až 5 miest. Sedemmiestne vozidlo ponuka naozaj priestor pre 7 pasažierov, zadné dve sedadlá nie sú núdzové, sú reálne použiteľné a funkčné. Sú elektricky ovládané a stlačením tlačidla sa dajú nielen sklopiť, ale aj vrátiť na svoje pôvodné miesto. Dostáva sa na ne po odklopení zadných sedadiel, teda skôr tých v strednom rade. Aj pri plnom obsadení ostáva batožinový priestor s príjemným objemom 322 litrov. Po sklopení tretieho radu do podlahy však nájdete viac ako 1 100 litrov batožinového priestoru.

 Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Zdroj: Autobazar.EU

Imidž

Čím však Explorer hviezdi, je určite imidž. Najmä výbava Platinum, ktorá má chrómovú prednú masku a leštené kolesá má naozaj veľkú charizmu. Veď kapota je v rovnakej výške ako strecha niektorých menších áut. Predné svetlomety sú síce osadené LEDkovými systémami, ale to isté sa nedá povedať o zadných svetlách, kde sú klasické žiarovky. Až takto má Explorer všetko na háku a ukazuje všetkým vztýčený prostredník.

Imidž amerického auta má naozaj neodškriepiteľný, lebo je prosté iný ako všetci ostatní európski konkurenti. Veď aj Audi Q7 má dĺžku takmer 5 metrov a 7 sedadiel, ale vôbec na to nevyzerá a vôbec neráta s akoukoľvek mohutnosťou. Oproti Exploreru vyzerá ako relatívne malé auto, rozhodne z nižšieho segmentu trhu. Práve imidž verzie Platinum je niekde úplne inde aj oproti verzii ST-Line. Tá má iba čierne lakované línie masky chladiča a kolesá taktiež čierne s brúsenými vrchnými hranami. ST-Line až takú veľkú parádu nerobí, čo znamená, že ak chcete práve Explorer, tak neváhajte a vyberte si rovno alternatívu s luxusnou výbavu.

 Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Zdroj: Autobazar.EU

Cena

Aký je najdrahší Ford v súčasnosti dostupný na Slovensku? Mondeo to určite nie je. Mustang by mohol byť, ale ani ten sa nedostane cez 60 000 nejako výraznejšie, ak berieme do úvahy kupé. Najdrahším Fordom so spaľovacím motorom aktuálne, ktorý je v ponuke na Slovensku je práve Explorer. Jeho základná cena je 85 490 € a je úplne oprávnená. Veď má dobre fungujúci plug-in hybridný systém, je obrovský a je v každom prípade neprehliadnuteľný. S čím sa dá porovnávať? No predsa so spomenutým Audi Q7, ktoré stojí minimálne o 5 až 7000 € viac. Ako konkurent by mohol byť aj plug-in hybrid BMW X5 xDrive45e, ale ten nemá možnosť použitia siedmich sedadiel. Tajný tip je Toyota Highlander, avšak tá zase nemôže mať takto výkonný pohonný systém. Čiže ak lovíme medzi neprémiovými automobilkami, tak Explorer nemá konkurenciu. A ten pocit ako z amerického filmu je naozaj na nezaplatenie.

Čím je zaujímavý nový Ford Explorer?Zdroj: Autobazar.EU

Ford Explorer

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Spotreba 15,7 l/100 km: 406-koňový Ford Bronco pre V. I. P. klientov!Koľkým ľuďom na svete sa podarí dopracovať k vlastníctvu stroja, aký nemá obdoby? Ceny...2. Jún, 2022
02Ford Escort zavrel do garáže, predal ho za 176 000 €!Ford je jednou z automobiliek, ktoré boli kedysi extrémne obľúbené, no ich popularita...13. Jún, 2022
03Ford F 150 predvádza novú výbavu s názvom RattlerAutomobilka Ford má dlhodobo najpredávanejší model práve americký pickup F-150. Nečudo, že...6. Apríl, 2022