Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Cupra ukázala modely pre najbližsie roky, nie je to len elektrika

Automobilka Cupra oslavuje tento rok jedno významné jubileum. Už 4 roky totiž ukazuje športovú alternatívu na rozhraní mainstreamu a prémiového segmentu. Vznik automobilky sa spája so španielskym okruhom Terramar v blízkosti Barcelony, či skôr mesta Sitges.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Cupra budúcnosť

Auto-moto zaujímavosti

Práve toto miesto, ktoré je spojené s automobilkou sa stalo domovom pre špeciálny event odhaľujúci blízku budúcnosť automobilky. V statickom režime sme si tak mohli pozrieť tri nové modely a až dva facelifty. Aké budú teda autá s logom Cupra pre najbližšie roky?

Cupra Terramar

Auto pomenované práve po veľmi významnom mieste pre automobilku sa ukáže v sériovej podobe už v roku 2024, čo znamená, že naň budeme čakať už iba necelé dva roky. Reálne je to, svojim spôsobom, nástupca modelu Cupra Ateca. Prinesie veľmi podobný priestor na celkovej dĺžke štyri a pol metra. Automobilka hovorí, že práve toto môže byť jedným z posledných novopredstavených modelov so spaľovacím motorom.

Zatiaľ je ešte asi priskoro hovoriť o presných špecifikáciách, ale jasné, že benzínový agregát dostane mild-hybridný doplnok a plug-in hybrid zase ponúkne dojazd na nabitie viac ako 100 km. To znamená, že v útrobách modelu bude nová verzia plug-in hybridného systému, ktorá sa už onedlho predstaví v ostatných koncernových vozidlách. Aj medzi nimi bude Terramar vyčnievať svojim tvarovaním a novými charakteristickými prednými svetlami s tromi trojuholníkovými segmentami.

Cupra ukázala modely pre najbližsie roky, nie je to len elektrikaZdroj: Autobazar.EU

Cupra Tavascan

O novom elektrickom modeli sa hovorí už pekne dlho a jeho štart je naplánovaný rovnako ako v prípade spaľovacieho modelu Terramar. Reálne teda príde už o dva roky, čiže v roku 2024 a prinesie ďalší krôčik ku elektromobilite. Tavascan je logickým pokračovaním po predstavení modelu Born a stojí tiež na platforme MEB. Má však väčšiu verziu platformy, čo kopíruje modely ID.4, či, vďaka tvaru karosérie, skôr ID.5 od Volkswagenu. Podobné základy má teda aj Škoda Enyaq Coupe.

Aj Tavascan, rovnako ako Terramar príde s trojicou trojuholníkových segmentov v predných svetlách s adaptívnymi lúčmi. S najväčšou pravdepodobnosťou bude využívať niektorú z výkonnejších verzií pohonu, nečudovali by sme sa, keby má rovnaký výkon ako ID.5 GTX, čo by znamenalo 220 kW (299 k). Jasné je však použitie batérie s kapacitou 80 kWh.

 Cupra ukázala modely pre najbližsie roky, nie je to len elektrikaZdroj: Autobazar.EU

Cupra UrbanRebel

Nový malý model je pozicovaný do vzdialenejšej budúcnosti. Má prísť roku 2025 a priniesť nový vietor medzi malými vozidlami. Má dĺžku 4 metre a ostré hrany, ktoré sme videli naživo, by už mali byť reálnymi sériovými líniami. Do sériovej výbavy sa určite dostane aj LEDkový pás spájajúci zadné svetlomety a svietiaci zadný znak automobilky. O tom, či bude svietiť aj znak vpredu, rovnako ako na koncepte, je ešte priskoro hovoriť.

Novinka má ponúknuť dojazd až 440 kilometrov, pričom výkon elektrického motora poháňajúceho predné kolesá bude až 166 kW (225 k). V praxi to bude znamenať zrýchlenie na stovku za 6,9 sekundy. Oproti väčšiemu modelu Born bude však jedna časť úplne iná. Urban Rebel bude mať pohon prednej nápravy, ktorý vyplýva z použitia platformy MEB-Small. Pri tomto modeli Cupra oznámila, že bude vo veľkej miere využívať recyklované materiály a materiály na základe bio zložiek, čo bude znamenať menšiu záťaž pre životné prostredie aj v budúcnosti.

Cupra ukázala modely pre najbližsie roky, nie je to len elektrikaZdroj: Autobazar.EU 

Cupra Leon a Formentor facelift

Ako povedal riaditeľ automobilky Wayne Griffiths, automobilka Cupra hrá otvorene a so všetkými kartami na stole. To znamená, že ukázala aj modernizované modely Leon a Formentor. Ty si svoje línie vezmú od Terramaru, čo znamená že tiež budú mať žraločí nos ako poznávací prvok oboch obnovených modelov. Inovované tváre sa však ukázali iba na malú chvíľu, ale jasné, že prídu skôr ako nové modely. Predpokladáme, že tieto verzie sa ukážu oficiálne a detailnejšie už v priebehu budúceho roka, čo by bolo akurát tri a pol roka po predstavení pôvodného vizuálu Leonu a 3 roky po predstavení Formentora. Nové predné tvare budú okamžite hovoriť o príslušnosti ku automobilke a zároveň predvedú ako budú vyzerať modely na najbližšie roky.

O tom, že automobilka po roku 2025 nepredstaví žiadne nové vozidlo so spaľovacím motorom sme už počuli všetci. Aj to je dôvod, prečo prichádza Terramar ešte pred týmto termínom. Je to kvôli udržaniu výroby agregátov ešte po nejakú dobu.

Cupra ukázala modely pre najbližsie roky, nie je to len elektrikaZdroj: Autobazar.EU

Cupra budúcnosť

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaŠpanielska automobilka SEAT má v ponuke ako najmenší crossover model Arona. Ten prešiel...1. Jún, 2022
02Cupra Formentor na naftu? Aj taký motor je v ponukeKeď automobilka Cupra predstavila svoj prvý samostatný model s názvom Formentor, hovorilo...10. Máj, 2022
03SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeSEAT Alhambra začal svoju púť už vroku 1996, kedy jeho prvá generácia začala vznikať spolu...22. Marec, 2022