Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používania

Španielska automobilka SEAT má v ponuke ako najmenší crossover model Arona. Ten prešiel pred časom faceliftom a získal tvár, ktorá ma trochu pripomínať model Cupra Formentor. Aj sa mu to s tými malými hmlovkami v nárazníku naozaj darí. Jediná škoda je, že na verziu Cupra pre Aronu môžeme zabudnúť a pritom by tak dobre jazdila s dvojlitrovým TSI.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.06.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Arona: 5 zaujímavých...

Auto-moto zaujímavosti

My sme sa pozreli na to ako jazdí aktuálne najvýkonnejšia Arona REDline s veľkými diskami a slušnou doplnkovou výbavou. Niektoré atribúty boli dokonca až prekvapivo dobre.

Veľká vnútri

Arona sa stále radi medzi vozidlá segmentu B, čiže malé autá a konkrétne do sekcie crossoverov. Je to logické, vzhľadom na použitie platformy MQB – A0. Táto platforma však naznačuje, že priestorové usporiadanie je naozaj premyslené. V Arone sa preto dokážu bez problému odviezť štyria pasažieri a zostane ním ešte aj 400 litrov batožinového priestoru.

Pritom celková dĺžka Arony je iba 4,153 metra a dá sa s ňou zaparkovať v akomkoľvek parkovacom mieste. Vzhľadom na veľkosť sú rozumné aj bočné dvere, ktoré sa v parkovacích domoch dajú otvoriť na oboch stranách bez výraznejších problémov vďaka šírke karosérie 1,78 metra. Aj toto sú detaily, ktoré treba zvážiť a treba ich skontrolovať pred kúpou auta. A zmestí sa mi do garáže? Ak sa zmestí, vyleziem von? S Aronou tieto problémy určite nebudú.

Eco LED

Po modernizácii má najmenší crossover od SEATu v ponuke už iba svetlá využívajúce ako zdroj svetla LEDky. Má ich vo dvoch verziách, tento kus je vybavený jednoduchšími nazvanými Eco LED. Svietia približne tak ako predtým základné halogénové svetlomety, možno o niečo lepšie, avšak nie je nutné v nich meniť žiarovky a sú energeticky menej náročné.

Ak chcete niečo extra, tak SEAT ponúka aj príplatkové LED svetlá. S nimi Arona svieti omnoho lepšie a prinášajú aj charakteristický svetelný podpis značky. Príplatok za Full LED High predstavuje 609 eur a naozaj sa oplatí ho využiť.

SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaZdroj: Autobazar.EU

Adaptívny podvozok

Veľké prekvapenie tohto kusu s výbavou REDline tkvie v nastaviteľnom podvozku. Jasné, nie je v základnej výbave, ale je zaň, pre ostatné výbavy, doplatok tiež 609 eur. Pri pekných 18-palcových zliatinových diskoch je priam nutnosťou. Štandardný podvozok by s osemnástkami pôsobil až príliš tuho, kdežto variabilná charakteristika nastaviteľných tlmičov dokáže ponúknuť aj mäkšiu a komfortnejšiu alternatívu. Dá sa nastavovať buď do športova, alebo do komfortna.

Ako nevýhodu možno uviesť vyššiu cenu pri výmene po niekoľkých stovkách tisíc kilometrov. Avšak takéto tlmiče vydržia spravidla celkom dlho. Za ten komfort a použiteľnosť v akomkoľvek prostredí a na akejkoľvek ceste je vhodné si ich doplniť do výbavy. Teda najmä v prípade, že siahnete po modeli, ktorý má veľké disky a výkon vyšší ako 74 kW (100 k), lebo od tejto hranice je Dual ride dostupný.

SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaZdroj: Autobazar.EU

Výborný motor a prevodovka

Pod kapotou tejto červenej Arony REDline je to najlepšie, čo v ponuke motorov malého modelu je. Štvorvalec s objemom 1,5 litra dosahuje výkon 110 kW (150 k) a využíva deaktiváciu dvoch valcov pre zníženie spotreby. Zaujímavý je aj krútiaci moment s hodnotou 250 Nm dostupný od 1500 do 3500 otáčok motora za miútu. Arona sa s takýmto arzenálom dokáže na stovku dostať za 8,4 sekundy a maximálna rýchlosť je 210 kilometrov za hodinu.

V súčasnosti sú však omnoho dôležitejšie parametre spotreby. Najväčší štvorvalec v ponuke modelu zvláda jazdiť so spotrebou 5,5 litra pri absencií diaľnic a s diaľnicami sa vie dostať na 6,3 litra benzínu na 100 kilometrov.  V papieroch je to, podľa režimu WLTP, kombinovane 5 litrov, takže je odchýlka naozaj v norme. Tento motor je teda nielen výkonný, ale zároveň úsporný a predstavuje naozaj najlepšiu možnosť v ponuke malého španielskeho modelu. Štandardne je štvorvalec skombinovaný so sedemstupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami a slušnou rýchlosťou radenia.

SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaZdroj: Autobazar.EU

Priaznivá cena

Cena takto vybavenej Arony so špeciálnou výbavou REDline sa dostáva na necelých 24-tisíc eur, pričom základ s týmto motorom vo výbave FR je za 22 850 eur. Arona je dôstojnou náhradou Ibizy kombi, ktorú má tiež nahradiť a ponúka slušný vnútorný priestor, príjemné jazdné vlastnosti a jediné, čo by sme doplnili do výbavy skúšaného kusov sú výkonnejšie predné LED svetlá. Inak nechýba naozaj nič a môže sa stať autom vhodným naozaj každý jeden deň.

Avšak treba uznať, že ani konkurencia nespí a z materského koncernu je v ponuke veľmi vydarený Volkswagen Taigo. Dobre, v ponuke je aj T-Cross, ale štýlu Arony viac zodpovedá novší brat. Príjemným, ale o niečo drahším vozidlom, je zase Ford Puma a svoje chcú povedať aj Hyundai s Bayonom, či Kia so Stonicom, avšak tie neponúkajú porovnateľný výkon a rozhodne nemajú adaptívne tlmiče. Puma síce výkon ponúka, ale z litrového trojvalca. Štvorvalec však má napríklad Renault Captur, ktorý má o 5 konských síl viac a ako výhodu prináša posuvnú zadnú lavicu. To však neznamená, že by mala Arona výrazný problém, lebo boduje najmä cenou a konzervatívnym, ale zároveň dynamicky strihnutým tvarom zvýrazneným najmä líniou na poslednom stĺpiku karosérie a čiernou strechou.

SEAT Arona: 5 zaujímavých faktov z používaniaZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeSEAT Alhambra začal svoju púť už vroku 1996, kedy jeho prvá generácia začala vznikať spolu...22. Marec, 2022
02SEAT Leon III (5F): Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe jazdeného?SEAT Leon tretej generácie začal svoju púť v roku 2012 na rovnakej platforme akú využíva...6. Máj, 2022
03Škoda Afriq 4x4: Študentský rally Kamiq, ktorý vyrába vodu!Originálny model postavený na základe populárneho modelu s pohonom všetkých kolies,...30. Máj, 2022