Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým je

SEAT Alhambra začal svoju púť už vroku 1996, kedy jeho prvá generácia začala vznikať spolu so sesterskými modelmi Volkswagen Sharan a Ford Galaxy. Druhá generácia, ktorá prišla už v roku 2010, priniesla veľa zmien. Jednou z nich je vypustenie Fordu z tohto partnerstva a kolaborácia iba s Volkswagenom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
22.03.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Alhambra je stále tu,...

Auto-moto zaujímavosti

Čo by však mohlo ponúknuť auto, ktoré na trhu už 12 rokov? Paradoxne veľmi veľa, lebo táto kategória je naozaj ohrozená a aj v ponuke SEATu Alhambre výrazne konkuruje novší model SUV Tarraco. Alhambra má teda vekový deficit, ale inak je stále výborným autom. Prečo?

Priestor

SUV môžu byť akokoľvek veľké, nikdy nebudú plnohodnotnou náhradou práve týchto MPV. A Alhambra patrí k tomu najlepšiemu, čo segment ponúka. Vnútorný priestor zahanbí naozaj aj veľké modely z konkurenčnej triedy. Dokonca aj dvojica zadných sedadiel, ktoré sú inak v kufri, je použiteľná na sedenie aj pre dospelé osoby, ktoré nebudú mať problém ani na stredne dlhej trase.

Prístup do interiéru je veľmi jednoduchý, stačí otvoriť posuvné dvere a zadní piati pasažieri nastúpia úplne bez problému. Vo výbave FR-line môžu byť dvere dokonca elektricky ovládané a tak stačí na otvorenie len jemne potiahnuť kľučku. Výraznou výhodou pri jednoduchosti nastupovania je, že sa dajú odklopiť obe bočné sedadlá samostatne. Tie majú dokonca vstavanú detskú sedačku. Hlavná úloha riešenia je nielen pri usadení detí, ale tiež pri spomenutom nastupovaní, lebo netreba vyhadzovať Isofixovú doplnkovú sedačku, aby pasažieri nastúpili do tretieho radu. Isofixov má Alhambra rovno 3, na každom sedadle v druhom rade.

SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeZdroj: Autobazar.EU

Cena

Pohľad do cenníka hovorí jasne, takto vybavený model FR-line je za 44-tisíc eur. Ale to nie je základná cena, pretože športová výbava tróni na vrchole ponuky modelu. Reálne stojí základná Alhambra o niečo menej. Základná cena akčnej verzie Family je 34 660 eur a nie je to základ v pravom zmysle slova. Vychádza z výbavy Style a už tá má všetko, čo by ste mohli od takéhoto auta požadovať. Naviac za 2 216 eur je v ponuke balík Style Plus s bi-xenónovými svetlometmi, technologickým balíkom a 7-miestnym prevedením.

Základná výbava, teda Style, už má automaticky trojzónovú automatickú klimatizáciu. Má tiež tri Isofixy pre všetky tri sedadlá v strednom rade a systém Seat Media Plus so 6,5-palcovým dotykovým displejom. Už základnej výbave sú aj zliatinové disky s priemerom 16 palcov. Toto všetko znamená, že auto netreba dovybaviť žiadnymi ďalšími prvkami a vlastne cena je naozaj priaznivá.

To, že úplný základ že je so 6-stupňovým manuálom je asi každému jasné. Avšak príplatok za automatickú prevodovku rozhodne nie je extrémny a je závislý od zvolenej výbavy. Pre FR-line to je len 850 eur. Pre Style necelých 1 500 eur.

SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeZdroj: Autobazar.EU

Prekvapivo schopný motor

Predsudky preč. Donedávna bola Alhambra dostupná s dvojlitrovým motorom TDI, ale aktuálne je situácia trochu iná a veľké MPV má v ponuke už iba jeden motor a to benzínový. Nie, nie je to dvojliter. Je to 1,4-litrový agregát staršej generácie agregátov koncernu. Má však výkon veľmi slušných 110 kW (150 k) a na výber je buď so 6-stupňovou manuálnou, alebo 6-stupňovou automatickou prevodovkou s dvomi spojkami. Ak si hovoríte, že tento motor na veľké MPV nemôže stačiť, tak sa celkom mýlite.

Áno, je možné, že by si, hlavne v niektorých situáciách, pýtalo auto trochu viac výkonu, ale inak sa s ním jazdí perfektne. Asi je to aj tým, že auto nenúti na výrazne ostrú jazdu a prevodovka tohto kusu je zabehnutá úplne hladko a stratila takmer všetky neduhy prevodoviek DSG. Jediným zlozvykom, ktorý ostal je dlhší čas preradenia z režimu dopredu D na režim dozadu R. Pri tomto motore a aute sa netreba veľmi báť ani spotreby. Aj pri po diaľnici si Alhambra berie naozaj rozumných 8,5 litra benzínu na 100 kilometrov. Mimo diaľnic sa viete dostať aj výrazne pod 8-litrovú hranicu, ba priam až tesne pod sedmičku. A to je rozhodne na takto veľké auto veľmi dobrým parametrom.

SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeZdroj: Autobazar.EU

Nenápadný vzhľad

Ak si kúpite úplne novú Alhambru, tak budete v situácii, že máte naozaj pekné auto, ale susedia vám ho nebudú závidieť, lebo ich už videli na cestách asi milión. Situácii pomáha aj veľmi nenápadná biela farba.a Vďaka nej viac vyniknú 18-palcové zliatinové disky, ktorými sa prezentuje športovo ladená výbava FR-Line.

Športové detaily v interiéri naznačuje červené prešívanie na sedadlách a volante. Sedadlá sú čalúnené kombináciou Alcantary a kože, čo pôsobí príjemne nielen v zime pri pustenom vyhrievaní, ale aj v lete. Telo sa na takto čalúnených sedadlách až tak nepotí ako na celokožených. Zaujímavosťou tohto modelu je, že ostáva pri bi-xenónových svetlách vpredu. Kým zadné svetla sú osadené LEDkami, predné majú trochu starší systém, avšak veľmi dobre zvládnutý. Svetlá majú automatické prepínanie, čo môže niekedy pôsobiť spomalene, predsalen už má tento systém nejaký vek. Avšak to, ako sa natáčajú, by sa mohli učiť aj niektoré modernejšie adaptívne LEDkové systémy.

SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeZdroj: Autobazar.EU

Ako je na tom konkurencia?

Veľa automobiliek sa zbavilo MPV najmä v prospech omnoho zákaznícky úspešnejších SUV. Táto zmena však prináša horšie priestorové pomery, ale aj napriek tomu už MPV nie je na trhu veľa. Volkswagen so svojím Sharanom už skončil pred dvomi rokmi a ostatné automobilky, až na jednu, sa zbavili už aj menších MPV. Vlastne až na dve. Trochu menší je Citroën Grand C4 Spacetourer, ale ten nie je plnohodnotným konkurentom Alhambry. Je omnoho menší.

Tým najzásadnejším konkurentom je vozidlo, ktoré bolo zo začiatku sesterským modelom, čiže Ford Galaxy. Ford má v ponuke aj trochu športovejšiu a nižšiu verziu S-Max a oba tieto modely dostali najnovšiu verziu hybridného pohonného ústrojenstva. Pritom aj Alhambra by mohla byť s takýmto niečím veľmi úspešná naďalej.

SEAT Alhambra je stále tu, berte ju, kým jeZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Dacia Jogger: Je to auto, na ktoré všetci čakali?Dacia je na trhu už pomerne dlho, znovuzrodená bola v roku 2004, a za ten čas sa jej...17. Marec, 2022
02Prečo je SEAT Ibiza FR takmer hothatch?Niektoré triedy áut sú celkom preplnené. Takou môže byť aj trieda malých áut, kde síce SUV...18. Január, 2022
03Najlacnejší Superb Combi: Jazdenka za 4 000 €!Nízka cena býva lákadlom, nie však v prípade, že sa spája so šialeným nájazdom a smrtiacim...16. Marec, 2022