SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostí

Nie každý potrebuje SUV. Veď predsa ako optimálne služobné auto, ktoré sa dá kombinovať s rodinnými povinnosťami dokáže fungovať aj bežné kombi, ktoré majú v nižšej strednej triede, alebo v segmente C, v ponuke viacerí výrobcovia automobilov. Práve tieto vedia balansovať s využiteľnosťou, ale aj s rozumnou cenou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

SEAT Leon Sportstourer s...

Auto-moto zaujímavosti

SEAT má  presne takéto niečo v ponuke, je to model Leon s karosériou kombi, ktorú automobilka volá Sportstourer. Športové detaily mu rozhodne nechýbajú, naviac má výbavu FR, ktorá ešte dopĺňa niekoľko detailov, ktoré z auta robia ideálne športovo-rodinno-pracovné kombi. Aké sú teda jeho hlavné atribúty?

Veľkosť

Práve veľkosť Leonu Sportstourer je tým hlavným lákadlom. Už nie sme v minulom tisícročí, kedy nižšia stredná trieda len tesne ponúkala priestor pre štyroch pasažierov. V Leone Sportstourer je aj priestor na zadných sedadlách celkom veľkorysý. Nad hlavou a pred kolenami je miesta prijateľne aj pre vyšších pasažierov. Deti s vami môžu na výlety chodiť aj ak majú 16 a viac rokov, ak budú chcieť, samozrejme.

Pri tom priestore v strede auta je naozaj šokujúci aj objem batožinového priestoru. Jeho základný objem je naozaj slušných 620 litrov. Do takého priestoru nie je problém zbaliť štvorčlennú posádku na dlhšiu dovolenku, nie iba na víkendový výjazd. Ak cez týždeň treba presunúť na ploche balené nábytky, tak aj tu sa dá Leon použiť. Po sklopení sedadiel by sa niektorí vnútri aj vyspali.

SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíZdroj: Autobazar.EU

Sport/Eco

To, čo je na tomto konkrétnom kuse naozaj zaujímavé je motor. Nie je to maloobjemový strelec. Leon FR má v ponuke aj dvojlitrový motor TSI. Ten má veľmi príjemný výkon 140 kW (190 k), ktorý smeruje na predné kolesá. Práve táto kombinácia je výbornou z pohľadu výkonu a spotreby.

S Leonom kombi s týmto motorom je možné jazdiť s priemernou spotrebou pod 8 litrov aj pri trochu ťažšej nohe. Reálne sa úsporný vodič vie pohybovať aj do sedem litrov, avšak väčšinu bude lákať to, že motor má dobrú reakciu na plyn a v dynamickejšej jazde ho podporí aj športovejšie ladený podvozok, ktorý do výslednej kombinácie prichádza s 18-palcovými zliatinovými diskami.

SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíZdroj: Autobazar.EU

Vizáž

To, že Leon má športové tvary je každému jasné. Okoreňuje to výbava FR, ktorá má špecifické detaily, napríklad masku chladiča s iným lemovaním a výplňou. K tomu trochu iné detaily nárazníka a všetko ladí ku športovému charakteru auta. Malé logo na kufri s označením výbavy FR je len pekným bonusom. Vlastne táto verzia je najbližšie tomu, čo kedysi bývali FR, čiže verzie Formula Racing. Neboli to plnohodnotne športovo zamerané modely, ale trochu ostrejšie verzie, ktoré boli bez kompromisov použiteľné každý deň.

Ku dynamickému zovňajšku sa hodia aj disky s priemerom 18 palcov a dvojfarebným povrchom. Všetko však korunuje červená farba. Práve červená bola dlhé roky charakteristickou farbou pre tieto španielske autá a aj na Leone s karosériou kombi sa vyníma. Avšak toto je trochu iný odtieň. Tento je tmavší a v metalickej palete je najdrahší zo všetkých. Ale je vlastne aj najkrajší.

SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíZdroj: Autobazar.EU

Konektivita

Interiér je teda veľký, vpredu však ponúka aj niečo viac ako je len veľkosť. Ponúka možnosť pripojenia. To je prostredníctvom bezdrôtových sietí a systém SEATu dokáže bezdrôtovo zrkadliť nielen Apple s CarPlay, ale dokáže zobraziť aj Android Auto. Dokonca sa už výrazne zlepšila stabilita systémov a všetko funguje takmer bezproblémovo.

Problém nastane ak máte menší telefón a chcete ho bezdrôtovo nabíjať. Trafiť tú správnu polohu a snaha udržať telefón na mieste, kde nabíjanie ide znamená veľmi plynulú jazdu. Tu teda platí rovnica, že snaha o bezdrôtové nabíjanie menších telefónov výrazne znižuje spotrebu vozidla. Ale systém nie je len o pripojení iného zariadenia. Už samotný má peknú tému so šikmo usporiadanými widgetami. Toto usporiadanie má inšpiráciu v mape Barcelony, cez ktorej pravouhlé usporiadanie prechádza šikmo Avinguda Diagonal. Tu je možné spraviť všetko veľmi jednoducho a rýchlo, pričom najdôležitejšie funkcie klimatizácie majú vlastné skratky.

SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíZdroj: Autobazar.EU

Cena

To, koľko stojí najvýkonnejší civilný Leon kombi je tiež veľmi príjemné. Cena veľmi pekne vybaveného kusu sa dostala na 30-tisíc eur. Ak by ste však chceli niečo viac, tak automobilka Cupra ponúka viac. Veď to je logické. Ak sa prenesieme ponad plug-in hybrid, tak môžete siahnuť po predokolkovom Leone Sportsourer s výkonom 180 kW (245 k). Ale to nie je všetko. Vrchol ponuky má predsa 228 kW (310 k) a pohon všetkých kolies. Pritom táto verzia znamená príplatok v sume približne 15-tisíc eur.

Za 30-tisíc je práve Leon Sportstourer veľmi dobrou voľbou. A, na prekvapenie, nemá veľa konkurentov. Veď Focus už nerieši, okrem ST, objem benzínového motora viac ako liter. Jedinými konkurentami sú Škoda Octavia Combi a Volkswagen Golf Variant, ktoré sú koncernovými bratmi. Druhá vec je, že vymieranie tejto triedy áut má na svedomí práve sekcia ponuky SUV. A tam je konkurencia naozaj veľká. Vo vlastnej značke má potenciál konkurovania napríklad Ateca, ktorá je tiež fajn, ale Leon má rozhodne lepšie jazdné vlastnosti v kľukatých sekciách každodenných trás.

SEAT Leon Sportstourer s dvojlitrovým turbobenzínom je auto na väčšinu príležitostíZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Volkswagen Golf GTI Clubsport – Pán hothatchRok 1976 znamenal zmenu v tom, čo vlastne je športové auto. K tradičným rýchlym vozidlám...22. December, 2021
02Prečo je SEAT Ibiza FR takmer hothatch?Niektoré triedy áut sú celkom preplnené. Takou môže byť aj trieda malých áut, kde síce SUV...18. Január, 2022
03Je SEAT Arona vhodný aj ako rodinné auto?SEAT Arona má len tesne po facelifte a začína sa objavovať na našich cestách. A ich výsadou...25. Január, 2022