Zníženie DPH odštartovalo hromadné nákupy pohonných hmôt v Poľsku!

Zníženie DPH v Poľsku odštartovalo pre Slovákov hromadné nákupy pohonných hmôt! Takzvaná „palivová turistika“ doslova prekvitá. Koľko možno ušetriť oproti cenám benzínu a nafty u nás? 

rufus v Auto-moto zaujímavosti
04.02.2022
Diskusia:
Zdroj: pixabay.com

Palivo ceny na Slovensku

Auto-moto zaujímavosti

Ihneď potom, čo poľská vláda informovala o dočasnom zrušení dane z pridanej hodnoty na potraviny a znížení DPH na pohonné hmoty, sa na Slovensku rozpútala vlna diskusií o tom, kedy Slovensko pomôže svojím občanom prekonať ťažké časy a podnikne po vzore zahraničných krajín taktiež kroky na spomalenie inflácie. 

Tankovanie pohonnych hmôt na Slovensku (ceny 4.2.2022)Zdroj: vlastná fotografia autora článku1

DPH na Slovensku 

Máme jednu z najvyšších sadzieb DPH v Európe, najvyššiu sadzbu v rámci krajín V4. Podľa kritikov, u nás dodnes žiadnu účinnú pomoc zo strany štátu nikto nepredstavil. Aj napriek tomu sa názory odborníkov na zníženie sadzby DPH líšia.

Screenshot Televízne noviny TV MarkízaZdroj: Televízne noviny TV Markíza

Poľsko dočasne ruší DPH na potraviny a zníži DPH na motorové palivá

Vláda a skeptici výrazných zmien upozorňujú, že sa jedná len o dočasné riešenie a po skončení určitého obdobia sa situácia bude opakovať, takže dočasné zníženie nie je efektívnym riešením. Druhý tábor označuje tento krok ako populistický, samotní občania a spotrebitelia by však zníženie sadzby DPH uvítali.

Tankovanie pohonnych hmôt na Slovensku (ceny 4.2.2022)Zdroj: vlastná fotografia autora článku

Pozri si reportáž v správach Prvé televízne noviny (prehrá sa po reklamách)

Palivová turistika, pokles DPH na naftu a benzín z 23 % na 8 %

0d 1. februára klesla v Poľsku DPH na benzín a diesel z 23 % na 8 %. To, že Slováci začnú využívať lepšie podmienky v susednom Poľsku, na seba nenechalo dlho čakať. Takzvaná „palivová turistika“ skutočne doslova prekvitá.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki - zníženie DPH na pohonné hmoty = lacnejšie palivo, hromadné nákupy Slovákov v Poľsku.Zdroj: TASR/AP

Dočasné zníženie DPH ako riešenie

Premiér Mateusz Morawiecki ohlásil dočasné zníženie na 6 mesiacov ako nástroj zmiernenia vplyvu vysokej inflácie na finančnú situáciu domácností. Odkedy je úprava v platnosti, na internete sa vedú dlhé diskusie o tom, čo sa oplatí najviac kupovať. Takýto „výlet“ za hranice do Poľska sa môže oplatiť. Niektorí diskutujúci odporúčajú ísť natankovať „hlbšie“ za hranicu, kde sú ceny paliva ešte lacnejšie. Ak pri ceste do Poľska vodič okrem tankovania aj nakúpi potraviny, ušetrí ešte viac.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki - zníženie DPH na pohonné hmoty = lacnejšie palivo, hromadné nákupy Slovákov v Poľsku.Zdroj: TASR.sk

Lacnejšie tankovanie o cca 20 až 40 eur na plnej nádrži

Koľko možno ušetriť? Približne 30 až 40 centov na 1 liter paliva. To pri natankovaní plnej nádrže predstavuje úsporu 20 až 40 eur pri 1 tankovaní. Pre porovnanie uvádzame ceny. V pondelok 31. 1. bola cena benzínu a nafty približne 1,3 eura. O deň neskôr, v prvý deň platenia zníženenej DPH vychádzal 1 liter len 1,14 eura.

Zníženie DPH odštartovalo hromadné nákupy pohonných hmôt v Poľsku!Zdroj: pixabay.com

Pozor na obmedzenia len 10 l mimo nádrže

Pozor na možné riziko pri prevážaní väčšieho množstva paliva. Prevážanie paliva, inak ako v palivovej nádrži, sa spája s viacerými obmedzeniami. Ako neporušiť zákon a neriskovať pokutu Ako zákon obmedzuje prevážanie paliva mimo palivovej nádrže vozidla?

Tankovanie pohonných hmôt v Poľsku - oplatí sa?Zdroj: pixabay.com

V palivovej nádrži vs. v kanistroch

Viacerí vodiči, okrem natankovania plnej nádrže, berú aj pohonné hmoty do zásoby. Okrem „plnej“ si tak domov odvážajú aj kanistre v batožinovom priestore. Aj keď je Slovensko a Poľsko v Európskej únii, zákon o voľnom pohybe tovaru a osôb obmedzuje tankovanie množstvo dovážaných pohonných látok.

Tankovanie na Slovensku cena vs. PoľskoZdroj: vlastná fotografia autora článku

Plná nádrž + 10 litrov v kanistri

V prípade, že vodič natankuje plnú nádrž, je to v poriadku. Ak však fyzická osoba na súkromné účely prepraví pohonné látky v objeme viac ako 10 litrov, riskuje problémy. V prípade privezenia 10 litrov nafty či benzínu, už musí dotyčná osoba podať daňové priznanie a zaplatiť spotrebnú daň. Za nepodanie daňového priznania v stanovenej lehote hrozí pokuta od 30 eur do 16 000 eur. Tankovanie v Poľsku sa oplatí. Aké sú tvoje reálne skúsenosti? Podeľ sa s nami o svoje tipy na ušetrenie financií v komentároch pod článkom.

Z poľských médií je jasné, že okrem Slovákov tu nakupujú vo veľkom aj zákazníci z ČR.Zdroj: goral.info.pl

Zdroj: aktuality.sk, polar.cz, karvinsky.denik.cz

Tankovanie a nákupy v Poľsku sa oplatia

Palivo ceny na Slovensku

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Brutálny armádny hybrid: Záložný zdroj, zbrane, nižšia spotreba!Brutálny armádny hybrid ponúka využitie ako záložný zdroj, zbrane rôznej sily a o 20 %...30. Január, 2022
02AMG combi Mercedes za cenu Octavie: Dobrá kúpa vs. nájazdTento elegantný exemplár zišiel z výrobnej linky pred 4 rokmi. V cene Škody Octavia. Má to...28. Január, 2022
03Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov narazVolkswagen rozšíril, relatívne nedávno, ponuku modelov jazdiacich na elektrickú energiu...1. Február, 2022