Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov naraz

Volkswagen rozšíril, relatívne nedávno, ponuku modelov jazdiacich na elektrickú energiu o model ID.5. Je to kupé postavené na základe ID.4. Ale práve väčší súrodenec má výbornú pozíciu na to stať sa prvým rodinným elektromobilom, ak o elektrickom aute uvažujete. O to viac to platí pre ostrú verziu GTX s naozaj zaujímavým výkonom.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.02.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Volkswagen ID.4 GTX chce...

Auto-moto zaujímavosti

Práve GTX je na vrchole ponuky modelu a má aj niekoľko dizajnových odlišností, ktoré ho robia unikátnym. Nie sú to len odznaky GTX okolo celého auta, ale tiež aj inak prevedené nárazníky s výraznejším lakovaním a tiež vpredu s novými LEDkovými prvkami. Iné sú tiež disky a dôležité je, že všetko výborne vynikne najmä s farbou Kings Red. Ale aké sú iné ako vizuálne vlastnosti tohto auta?

Je praktický

Elektromobily majú klasicky rovnú podlahu v interiéri. To je možné vďaka plochým batériám a absetncii rotujúcich častí prechádzajúcich spredu dozadu, ako majú bežné autá s pohonom všetkých kolies. O praktickosti hovorí aj pohľad do batožinového priestoru, ten je naozaj obrovský, aj keď pod podlahu toho veľa nedáte. Veď aj elektromotor potrebuje miesto. Avšak príjemné sú prehĺbené časti na bokoch za blatníkmi.

Sklápanie sedadiel je riešené klasicky a sklápajú sa takmer do roviny. Rozdelenie je približne 2/3 ku 1/3 a tým pádom sa môžete rozhodnúť, či chcete troj, alebo štvormiestne auto po sklopení. Prípadne dvoj, ak sklopíte kompletne celú sekciu druhého radu. Priestor je však aj vpredu, kde je možné odložiť naozaj veľa drobností do priečinkov, kde spočinú až kým ich nebudete hľadať.

Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov narazZdroj: Autobazar.EU

Je výkonný

To, čím je GTX zaujímavý nie je ani tak vizáž, ale výkon a pohon. Je totiž jediným elektromobilom, aktuálne, ktorý má, v ponuke Volkswagenu, pohon všetkých kolies. Primárne je TD.4 zadokolka a tam má veľký elektromotor. Ale v prípade GTX má druhý elektromotor vpredu. Ten teda nepotrebuje žiadne masívne rotujúce elementy prebiehajúce stredom auta zospodu a stačí mu prepojenie napájacím káblom a dátovou zbernicou.

Celkový výkon ID.4 GTX je veľmi slušných 220 kW (299 k) a to znamená, že na stovku sa dostane za 6,2 sekundy. Pritom najzaujímavejší je nástup krútiaceho momentu a výkonu. Ten je dostupný okamžite po stlačení akceleračného pedálu. Veľmi milým detialom je symbol Play na tomto pedáli.

Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov narazZdroj: Autobazar.EU

Je hi-tech

Netreba ho štartovať. Netreba nič stlačiť, len sadnúť a zaradiť D na voliči režimov pod volantom. Tento celý segment je prevzatý z menšieho ID.3, kde funguje úplne identicky. Menší displej pred vodičom nie je na škodu, lebo nad ním, na čelné sklo, premieta systém veľký head-up displej, ktorý poskytuje naozaj veľa informácií. A rovnako veľa ich poskytuje stredový displej, ktorý dokáže zrkadliť obsah telefónu bezdrôtovo.

Tým, že toto je najviac, čo ID.4 ponúka, tak má aj najväčšiu kapacitu batérie, ktorá je v ponuke. Je to 77 kWh a výrobca udáva, že na nabitie sa dá prejsť až 479 kilometrov. V zime to nebude také ideálne aj napriek tepelnému čerpadlu. Pri použití ako bežné auto má dojazd tesne pod 300 kilometrov. Ak chcete čo najväčší dojazd, siahnite po verzii Pro, ktorá má len pohon zadnej nápravy a dokáže z celkovej kapacity vyžmýkať ešte viac.

Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov narazZdroj: Autobazar.EU

Pozor, konkurencia nespí

Tým, čo najviac ohrozuje pozície ID.4, aj keď je napredávanejším elektromobilom automobilky u nás, je koknurencia. Konkurujú mu nielen SUV so spaľovacími motormi v rámci značky, ale táto trieda má až prekvapivo bohaté zastúpenie na trhu. Akí sú teda hlavní konkurenti?

Z materského koncernu prichádza najmä auto, ktoré je na našom trhu najpopulárnejšie medzi elektromobilmi. Tým je Škoda Enyaq. Nečudo, že má takú popularitu. Ale ID.4 je veľmi porovnateľný aj cenou, ale aj priestorovou ponukou. Ak by sme nešli mimo koncern Volkswagen, tak v tejto triede funguje aj Audi Q4 e-tron. Ale najzásadnejším konkurentom ID.4 bude bez pochýb Hyundai Ioniq 5 s pohonom všetkých kolies. Ten má nielen veľmi podobný výkon, ale hlavne má veľmi podobnú cenu a tiež priestorovú ponuku. Tu však treba povedať, že s Hyundaiom sa môže trochu horšie parkovať kvôli väčšej šírke vozidla samotného už bez zrkadiel.

Volkswagen ID.4 GTX chce preniknúť do viac svetov narazZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Slovenské batérie pre elektromobily valcujú svet: Fungujú aj pri -20 °C! Potvrdený nový investor z USA! Životnosť viac ako 600 000 km. Schopnosť operovať aj pri...10. Január, 2022
02Corvette slávi sedemdesiat rokov, darčekom je špeciálna sériaS Corvette je to veľmi zaujímavé. V prvom rade to už nie je Chevrolet. Ešte v siedmej...28. Január, 2022
03Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyUž tretia generácia, aj keď auto má už štvrtú. Scout je aktuálne v ponuke vo svojej tretej...21. December, 2021