Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chaty

Už tretia generácia, aj keď auto má už štvrtú. Scout je aktuálne v ponuke vo svojej tretej generácii, avšak celkovo má Škoda Octavia už generáciu štvrtú. Je to z dôvodu, že prvá generácia jednoducho nemala žiadnu terénne zameranú verziu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
21.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia Scout je...

Auto-moto zaujímavosti

A práve tá ma šancu stať sa tou najviac univerzálnou. Má na to predsa všetky predpoklady, aby, aj napriek trochu vyššej cene, mohla byť tou najviac vhodnou pre zákazníka, ktorý potrebuje auto, s ktorým bude riešiť naozaj všetky nástrahy, ktoré sa mu postavia do cesty. Obrazne. Nás zaujalo týchto 5 vecí.

Dizajn

Tvary Octavie Scout vychádzajú z verzie kombi, ale práve táto verzia má veľmi špecifické tvarové prvky. Hovorí sa, že s touto ideu prišlo koncernové Audi Allroad. Áno, v koncerne určite, inak ho trochu predbehlo Volvo V70 Cross Country. To malo verziu s oplastovaním karosérie ešte omnoho skôr. Oplastovanie spodnej časti však sedí aj novej Octavii. Dokonca, keď sa k tomu pripája imitácia plechovej ochrany spodnej časti, tak je možné, že s dobrou farbou môže byť Scout naozaj veľmi pekným autom.

Nie čierna, nie biela, k tejto modrej sa výbava Scout hodí výborne a určite sadne aj k červenej Velvet a výbrone bude vyzerať aj oranžová Phoenix. Jasné, verzia RS je cool, ale Scout dáva navonok taký dojem dobrodružnej povahy a väčšej racionality ako práve športové verzie modelu.

Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyZdroj: Autobazar.EU

Priestor

To, čím vozidlá od českého výrobcu už dlhé roky bodujú je priestor. Časy prvej generácie Octavie, kde bolo miesto na zadných sedadlách trochu stiesnené sú dávno preč a nová Octavia dáva trochu otázniky nad existenciu Superbu. Ten má však miesta ešte viac a ponúka, na dĺžku podobne veľa ako prémiové autá vyššej strednej triedy, čiže o triedu vyššie.

A priestor nie je len pre pasažierov. Veď objem kufra je naozaj extrémnych 640 litrov. A po sklopení zadných sedadiel sa vyšplhá až na 1700 litrov. To sú údaje, ktoré sú znova veľmi štedré, ktoré nie sú len doplnkom, ale dôvodom prečo by malo byť toto auto brané do úvahy v každom prípade pri voľbe rodinného auta.

Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyZdroj: Autobazar.EU

Spotreba

Pod kapotou toho môže byť viac, ale najzaujímavejšia je kombinácia najvýkonnejšieho dvojlitrového naftového motora s pohonom všetkých kolies. Tento istý motor má aj Octavia RS, ktorá spaľuje naftu. Agregát má výkon 147 kW (200 k), čo je rozhodne cítiť a stačí aj na takto veľké kombi úplne s prehľadom.

Veľmi dobrou správou je, že aj napriek dynamike a teda  zrýchleniu na stovku za 6,8 sekundy je táto verzia s krútiacim momentom 400 Nm aj úsporná. Aj keď je na fotke hodnota 5,8 litra, reálne sa dá jazdiť aj tesne nad 5 litrov nafty na sto kilometrov. To by znamenalo, pri 55-litrovom objeme palivovej nádrže, dojazd viac ako 1000 kilometrov.

Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyZdroj: Autobazar.EU

Prevedenie

To ako je Octavia nakonfigurovaná je jedna vec, druhá je, že väčšina vecí pôsobí kvalitnejšie ako v predchádzajúcej generácii modelu. Veľmi dobre vyzerajú aj sedadlá s kombináciou látky sivej farby s výraznými vláknami a alcantarových hnedých pásov v strede. Nie bezpečnostných, ale pásov na čalúnení.

Sedadlá sú pohodlné a ani dlhšie trasy v nich nerobia problémy. Vlastne dlhšie trasy sú pre túto kombináciu motora a prevodovky naozaj ideálne. Na dlhých trasách ani nevadí preposilované riadenie a dokonca ani nemožnosť zmeny jazdného režimu v tomto kuse. Základný podvozok zvláda prejazdy veľmi ľahko a skôr vytvára dojem komfortnej húpavosti ako športovej nátury.

Škoda Octavia Scout je univerzálne auto aj na chatyZdroj: Autobazar.EU

Cena

Cena Octavie Scout s takouto výbavou je približne 39-tisíc eur. Avšak základná stojí omnoho menej. Základná verzia s 2,0 TSI, štvorkolkou a výkonom 140 kW (190 k) je za 35 240 eur a okrem neho je dostupný aj slabší naftový dvojliter s výkonom 110 kW (150 k) a základnou cenou, s už celkom bohatou výbavou 36 020 eur. Rozhodne to vyzerá na dobrú sumu za auto, ktoré dokáže byť vhodné na väčšinu príležitostí.

V mnohých prípadoch je práve takéto zvýšené kombi omnoho vhodnejšou voľbou ako vysoké SUV, ktoré sú spravidla ťažšie a majú omnoho vyšší aerodynamický odpor.

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Megane RS Trophy – cena pre víťazaRenault Megane je výrazným zástupcom nižšej strednej triedy, ale imidž mu vylepšuje jedna...10. November, 2021
02Škoda Octavia z Číny za menej: Väčšia, silnejšia, s lepšou výbavou!Bestune B70 je ostrý rival legendy miestheho trhu za menej. Nenechaj si ujsť toto výnimočné...12. December, 2021
03Modernizovaný Renault Trafic je naozaj lepší, nie je to len o maske chladičaRenault stále ponúka model Trafic aj v osobnej verzii. Tá, ktorá má konkurovať duu...16. November, 2021