Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský bus

Automobilka Citroën čerpá z korporátneho know-how a ponúka aj elektrickú verziu svojho úžitkového auta Jumpy. Má už tradičné označenie ë-Jumpy. A využíva podobné princípy ako rovnaké modely od Peugeotu, Oplu a Fiatu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Elektrický Citroën...

Auto-moto zaujímavosti

V základnej ponuke má toto auto 50 kWh batériu, ktorá sa hodí do vozidiel typu furgon s plechovými stenami. Tieto autá dokážu obstarať kuriérsku prácu na posledné kilometre v mestách. Tovar príde do logistického centra, rozdelí sa na menšie skupiny a tie potom auto dokáže, samozrejme s vodičom, doviezť o cieľa.

Pre osobné verzie je omnoho zaujímavejšia alernatíva s kapacitou 75 kWh. Tá ponúka už slušnejší dojazd na plné nabitie. Nabíjať sa dá až výkonom 100 kW a pri plnej batérii ukazuje palubný počítač dojazd 310 kilometrov. Aká je však realita? Trochu smutnejšia, ale stále príjemná a využiteľná.

Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský busZdroj: Autobazar.EU

Väčšia batéria predsa váži viac, ale v deväťmiestnom mikrobuse veľkosti XL stále ostáva dostatočná užitočná hmotnosť, aby sa odviezli deviati pasažieri. Rozdiel hmotností s 50 kWh a 75 kWh je, pri tejto karosérii 162 kilogramov. Pritom pri veľkosti XL stále ostáva veľký batožinový priestor, ktorý je pod rozdeľovacám delkom až 912 litrov pri deviatich miestach.

Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský busZdroj: Autobazar.EU

Na prvý pohľad vyzerá výkon 100 kW (136 k) naozaj priemerne. Avšak práve charakteristika elektromotora hovorí o tom, že auto nebude trpieť slabou dynamikou. Teda v každom režime okrem ECO. V mestskej premávke pôsobí aj takto veľký a ťažký elektromobil naozaj svižne. Práve mesto je miestom, kde sa k slovu dostáva rekuperácia a aj hodnoty spotrieb sa dajú držať tesne nad 20 kWh na sto kilometrov. Len nesmiete príliš veľa kúriť.

Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský busZdroj: Autobazar.EU

Horšie je to so spotrebou na diaľnici. Toto nie je vhodné teritórium pre elektrickú verziu Jumpy. Pri ustálenej 110-tke je nad 30 kWh na sto kilometrov. To znamená, že dojazd sa scvrkne na 200 kilometrov. Ak nekúrite. Pri nutnosti teplejšieho prostredia sa dojazd dostane pod 200 kilometrov. A pri vyššej rýchlosti, teda pri diaľničných 130 rátajte s dojazdom tesne nad 150 kilometrov. Znova bez kúrenia.

Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský busZdroj: Autobazar.EU

Toto auto nie je úplne mimomestský krížnik. Ale pre koho je teda určené? Na to je veľmi jednoduchá odpoveď. Máte firmu v meste a v rámci mesta máte veľa zakázok, kam treba voziť ľudí? Ideál! Máte súkromnú školu a chcete pripraviť špeciálny zvozový autobus? Perfekt! Dokonca sa dá povedať, že toto auto dokáže fungovať aj v zime ako hotelový ski bus, ktorý ráno vezme lyžiarov na svah, viackrát, nabije sa cez deň a následne poobede ich vyzdvihne. Na to je aj verzia XL naozaj perfektná, lebo niektoré páry lyží a snowboardov vojdú aj do interiéru.

Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský busZdroj: Autobazar.EU

Odlišností od obyčajných Jumpy je len niekoľko. Najviditeľnejšou je zmenená maska chladiča, ktorá má šylizované modré písmeno ë. Rovnaké je to vzadu. A tento kus má dvojkrídle zadné dvere. Tie sa hodia ak treba naložiť paletu vysokozdvižným vozíkom. Akurát, v takom prípade, treba naozaj dať pozor na nosnosť. Základná cena elektrického Jumpy s najdlhšou karosériou a najväčšou batériou je 43 804 eur pri aktuálnej akcii. Rozdiel oproti verzii s menšou batériou je 5 640 eur.

Elektrický Citroën ë-Jumpy: Ideálny mestský busZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Peugeot 3008 Hybrid4: Koľko prejde na nabitie a koľko sa nabíja?Automobilka Peugeot inovovala všetky verzie modelu 3008 a to vrátane najvýkonnejšej...23. November, 2021
02Test: Mercedes-Benz C220d – Bežec na dlhé trate, extrémne dlhéMercedes-Benz len nedávno predstavil novú generáciu Triedy C. Prvé hlasy hovorili o tom, že...24. November, 2021
03Suzuki S-Cross: Konečne nová generácia, alebo len facelift?Suzuki ukázalo novú, už tretiu generáciu svojho bestselleru. Kým na začiatku to bolo...26. November, 2021