Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupé

Volkswagen postupne rozširuje ponuku elektromobilov aj v Európe. Nie, ID.6, sedemmiestny kúsok neprichádza, prichádza ID.5, ktorý je štýlovejšou alternatívou ku ID.4. Bude tak tretím modelom, ktorý nemecká automobilka aktuálne ponúka v sérii ID.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
12.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen pridáva ID.5 ku...

Auto-moto zaujímavosti

To, že sú podobné základy je jasné na prvý pohľad, veď vpredu vyzerá ID.4 a ID.5 naozaj veľmi podobne. Takmer totožne. Hlavný rozdiel je predsa vzadu. Zadná časť je iná a začína to už viac klesajúcou strechou. Toto má byť konkurencia SUV kupé, ktoré sú síce trochu menej praktické, ale imidžovo sú inde ako bežné SUV.

Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupéZdroj: Volkswagen

Je teda úplne logické, že sa zmenila len forma, aj interiér, teda prístrojová doska je navlas totožná. Jediná zmena je znova vzadu. Možno niektorí vyšší jedinci pocítia menej miesta nad hlavou, ale nie je to radikálny rez. O skalp neprídu. Zmenšil sa však objem batožinového priestoru. Miesto 848 litrov, ktoré má ID.4 má už iba 549 litrov. A to isté nastalo aj pri sklopených sedadlách. Z 1 817 litrov sa stalo stále slušných 1 561 litrov.

Platforma MEB podporuje použitie batérie s kapacitou 77 kWh, ktorá bude, na rozdiel od ID.4 jedinou v ponuke. Ale výkonové verzie budú rovno tri. Základná bude mať označenie ID.5 Pro, nad ňou bude ID.5 Pro Performance a úplný vrchol bude predstavovať štvorkolka ID.5 GTX.

Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupéZdroj: Volkswagen

Už základná verzia ID.5 Pro ponúkne celkom slušných 128 kW (174 k). Má pohon zadnej nápravy a ponúkne dojazd 520 kilometrov. Rovnaký dojazd ponúka aj výkonnejšia verzia ID.5 Pro Performance, ktorá má však na zadné kolesá výkon 150 kW (204 k). Obe tieto verzie majú zhodne limitovanú maximálnu rýchlosť na 160 kilometrov za hodinu. Avšak výkonnejšia zrýchli na stovku za 8,4 sekundy, kým slabšia potrebuje 10,4 sekundy.

Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupéZdroj: Volkswagen

Najvýkonnejší ID.5 GTX bude mať doplnený motor aj pre prednú nápravu a tým pádom bude mať pohon všetkých kolies. Celkový výkon bude, rovnako ako pri ID.4, 220 kW (299 k). Maximálna rýchlosť je posunutá na 180 kilometrov za hodinu, zrýchlenie trvá len 6,3 sekundy. Na stovku. Ale použitie dvoch elektromotorov je energeticky náročnejšie, takže dojazd sa trochu skrátil, je 480 kilometrov.

Očakáva sa, že ceny budú o trochu vyššie od ID.4. Ak sa vám páči ID.5, tak svoju premiéru na Slovensku absolvuje v bratislavskom Auparku, v rámci projektu Mooncity, kde bude vystavený do konca roka.

Volkswagen pridáva ID.5 ku svojim elektromobilom, je to SUV kupéZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen Polo dostal facelift, čo prináša nové?Volkswagen Polo je pre automobilku stále veľmi dôležitým vozidlom. V ostatnej dobe mu síce...11. November, 2021
02Rolls-Royce bude pokračovať v elektrickom vývoji sériovým modelomAutomobilka Rolls-Royce predáva vozidlá, ktoré väčšinou nerobia dlhé trasy. A musia byť čo...12. Október, 2021
03Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Elektromobilita je stále ešte drahá. To je základný model myslenia. A nie je úplne...9. November, 2021