Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!

Elektromobilita je stále ešte drahá. To je základný model myslenia. A nie je úplne vzdialený od pravdy, ale aj tu sa už situácia postupne mení. Autá s elektrickým pohonným ústrojenstvom sú stále dostupnejšie, rýchlejšie sa nabíjajú a majú väčší dojazd. Väčšinu z týchto atribútov spĺňa aj nová Dacia Spring.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
09.11.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Dacia Spring: Skúsili sme...

Auto-moto zaujímavosti

Spring je revolučným elektromobilom. Je tretím zásadným míľnikom v histórii automobilky Dacia. Prvý bol, logicky, prvý Logan, ktorý odštartoval európske pôsobenie automobilky, druhý bol dostupné SUV Duster v roku 2010 a teraz prichádza Spring, dostupný elektromobil.

Spring je malé auto, ktoré ponúka celkom príjemný vnútorný priestor. Veď batožinový priestor bude mať až 290 litrov objemu pri piatich sedadlách. Podľa normy VDA to je síce 270 litrov, ale na miniauto, čiže segment A je to výborná hodnota. Ak by ste však chceli úžitkový Spring, tak stačí počkať pár mesiacov, kedy pribudne do ponuky nielen verzia Business zameraná na flotily, ale aj Cargo s dvomi sedadlami.

Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Zdroj: Autobazar.EU

Kľúčom k úspechu Springu a celkom prijateľnej dynamike 33 kW (45 k) motora je nízka hmotnosť. Elektrická Dacia má iba 970 kilogramov a to znamená aj dobrý dojad na nabitie 27,4 kWh akumulátora. Reálne udáva cyklus WLTP 230 kilometrov v kombinovanom režime a 305 kilometrov v mestskej premávke.

Priestor v interiéri zase podporuje umiestnenie akumulátora, ktorý je celkom kompaktný, pod zadnými sedadlami. To znamená, že na samotnú veľkosť auta je vnútri nad očakávania priestoru. Jasné, vzadu sa dospelí na dlhšiu trasu asi nebudú radi viezť, ale po meste, kam je práve Spring určený, to bude úplne bezproblémový presun bez reptania.

Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Zdroj: Autobazar.EU

V praxi bude nový Spring v ponuke s dvomi výbavami. Comfort bude stáť 16 700 eur a Comfort Plus 18 300 eur. Ak chcete naozaj dobre vybavený Spring, tak neváhajte a skočte po Comfort Plus, ktorý môže mať, za príplatok 400 eur aj nabíjanie jednosmerným prúdom výkonom 30 kW. Je to výkon, ktorý neuškodí akumulátoru a dokáže Spring doplniť energiou za menej ako hodinu.

V prípade, že nechcete rýchle jednosmerné nabíjanie, tak je dostupná možnosť nabíjať výkonom 6,6 kW, čo znamená plnú batériu za menej ako 5 hodín. Veľkou devízou tohto mestského crossoverovo štylizovaného modelu je manévrovateľnosť. Predné kolesá môžu mať natočenie až 38 stupňov, čo sa transformuje do polomeru otáčania 4,8 metra.

Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Zdroj: Autobazar.EU

Spring však nebude len o základnej mestskej mobilite, ponúkne aj niekoľko asistenčných systémov podporujúcich bezpečnosť. Bude mať varovanie pred kolíziou a stabilizačný program, ale tiež automatické prepínanie diaľkových svetiel a tempomat. Tiež ponúkne automatický systém privolania pomoci.

V reálnom svete príde vhod vedieť, že na auto ako také je záruka 3 roky, alebo 100 000 kilometrov, ale akumulátor má záruku až na 8 rokov a 120 000 kilometrov.

A teraz jazda samotná. Pri nej je naozaj až neuveriteľné aký malý priestor potrebuje Spring na otočenie. Manévrovateľnosť je fantastická. Auto je síce pocitovo trochu tvrdšie naladené, ale to akosi korešponduje s dravosťou. Výkon je do mesta úplne dostačujúci, pričom k slovu sa dostáva aj 125 Nm krútiaceho momentu. Zrýchlenie stačí vo väčšine prípadov, na diaľnici sa Spring dostane ku 125-kilometrovej rýchlosti, ale tu už výrazne stúpa aj spotreba elektrickej energie. Ako medzimestský presúvací prostriedok je fajn, diaľnice teda neobľubuje, ako vlastne väčšina malých elektromobilov.

Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Zdroj: Autobazar.EU

Počas prvej jazdy, testovacieho mestského koliečka sme sa pohybovali okolo 14 kWh na sto kilometrov, čo je viac ako udávaná hodnota, ale stále je to rešpektuhodný údaj. Veď v chladnom počasí bolo nutné zapnúť aj kúrenie. Pritom priemerná denná porcia kilometrov je aj v takomto počasí zvládnuteľná úplne bez problému.

Ak teda považujete elektromobilitu za správnu cestu a dokonca vám zamestnávateľ umožní nabíjať v zamestnaní, tak máte vlastne nepriamy príspevok na dopravu. Pritom základná cena je už na naozaj veľmi prijateľnej úrovni. Takže už neplatí pravidlo, že elektromobily sú drahé a ich prevádzka vyzerá, so zvyšujúcimi sa cenami pohonných hmôt na báze fosílnych produktov, stále prijateľnejšie. Už aj elektromobily pomaly začínajú hrať významné role pri rozhodovaní a nie sú len imidžovou záležitosťou.

Dacia Spring: Skúsili sme si najlacnejší elektromobil, je prekvapivo dobrý!Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Audi e-tron: Update zvýši dojazd, ale má to háčikAudi aktuálne oznámilo nový update, ktorý je určený pre modely e-tron od roku výroby 2018....5. November, 2021
02Ako znížiť emisie auta?Každý vie, že okrem pravidelnej technickej kontroly autá absolvujú aj kontrolu emisnú. Tá...3. November, 2021
03BMW iX: Čím je zaujímavý nový elektromobil? Ktorej Tesle konkuruje?Nové BMW iX sa dá aktuálne považovať za vrchol toho, čo má nemecká automobilka medzi...5. Október, 2021