Brutálny armádny hybrid: Záložný zdroj, zbrane, nižšia spotreba!

Brutálny armádny hybrid ponúka využitie ako záložný zdroj, zbrane rôznej sily a o 20 % nižšiu spotrebu aj napriek hmotnosti 10,2 tony! Je vyzbrojený raketovými a laserovými zbraňami - Čo dokáže nové ľahké taktické vozidlo eJLTV? Zabudni na Hummer!

rufus v Video sekcia
30.01.2022
Diskusia:
Zdroj: oshkoshdefense.com

Video: Taktické vozidlo...

Video sekcia

Monštrá pochádzajúce z radu JLTV sú navrhnuté tak, aby poskytovali chránený pohyb a zásahové vlastnosti v odolnom tele, ktoré dostane posádku na miesto určenia a späť. Americká armáda využíva tieto stroje počas najnebezpečnejších misií. Čo musí spĺňať taktické vozidlo určené na boj s nepriateľom v špeciálnych podmienkach?

Oshkosh Defence eJLTV: Čo dokáže nové ľahké taktické vozidlo eJLTV?Zdroj: oshokoshdefence.com

Tichý chod + mobilný generátor

Moderná technika poskytuje uspokojenie nielen v kategórii civilných osobných automobilov. Pestrá ponuka taktických vozidiel je dôkazom, že tento segment je rovnako plný pokroku ako ostatné kategórie. Čo robí Oshkosh Defence eJLTV tak výnimočným rivalom? Novinka nakopáva konkurenciu ponúkaným hybridným pohonom, ktorý má byť podľa požiadaviek boja tichý a diskrétny. Dokonca môže slúžiť ako mobilný generátor!

Oshkosh Defense elektrické taktické vozidlo pre radikálny útok - JLTV monštrum Zdroj: oshokoshdefence.com

Hybridný pohon nielen kvôli nízkemu hluku

Čisto spaľovacie motory zostávajú, v porovnaní s výhodami hybridného pohonu, len ticho sedieť v kúte. Spoločnosť Oshkosh Defense sa zaujíma o čiastočnú elektrifikáciu vojenskej techniky a má za sebou viaceré úspechy. Už dlhšie sa hovorí o novom smerovaní vojenskej techniky, čo sa týka pohonu.

Oshkosh Defence eJLTV: Čo dokáže nové ľahké taktické vozidlo eJLTV?Zdroj: oshokoshdefence.com

Hybridný pohon vs. čisto spaľovací motor

Výrobca ako armádny dodávateľ už v roku 2010 prihlásil do súboja svoje ľahké bojové taktické vozidlo Baja 1000. Toto monštrum osadené diesel-elektrickým ústrojenstvom skutočne dokonale preverilo schopnosti konkurencie. Výsledok? Už vtedy nevedeli iné pohony ponúknuť porovnateľné výhody v teréne aj na bojisku. Úspech sa nedostaví hneď. Dôkazom je fakt, že vývoj dokonalej technológie, ktorú bude možné použiť trval celých dlhých 12 rokov. Dnes vďaka tomu pozeráme na pokrok, ktorý je stále bližšie sériovej výrobe.

Oshkosh Defence eJLTV: Čo dokáže nové ľahké taktické vozidlo eJLTV?Zdroj: oshokoshdefence.com

Ľahké taktické vozidlo eJLTV

Výhru v súboji môže vyhrať ktorýkoľvek iný uchádzač. Medzi menami svieti aj spoločnosť General Motors, ktorá už dodnes zabezpečila pre armádu nespočetné množstvo strojov a veľkých objednávok. Výrobca sa neunúva zahltiť internet podrobným výpisom detailov. Dôvod je jednoduchý. Oshkosh Defense sa uchádza o armádny kontrakt v hodnote 5,6 miliardy dolárov, v prepočte približne 5 miliárd eur! V preklade ide o veľkú objedávku v počte 15 468 kusov dodaných ľahkých taktických vozidiel. Závoj tajomna bude už čoskoro prelomený podrobnými informáciami o mega kontrakte.

Výhody hybridného pohonu

Aj napriek extrémnej váhe až 10,2 tony, vozidlo nestráca na svojich terénnych parametroch. Posádka sa môže spoľahnúť na rovnakú mieru bezpečnosti ako dieselové riešenia. Ďalšia podstatná výhoda? Až o 20 percent nižšia spotreba! Väčší ako Hummer, s pôsobivejšími detailami!

Oshkosh Defense elektrické taktické vozidlo pre radikálny útok - JLTV monštrumZdroj: oshokoshdefence.com

O 20 percent nižšia spotreba

Lítium-iónové batérie s kapacitou 30 kWh už prinášajú značné výhody, už len svojou tichosťou pri zapnutom motore. To sa s dieselovým pohonom nedá ani porovnávať. Ako je vyriešené dobíjanie? Celý technologický spôsob pohonu zabezpečuje dieselový motor, vďaka tomu nie je nutné dobíjať diesel zo sieťe. Ak posádka využije toto taktické vozidlo ako mobilný generátor, získa maximálny výkon 115 kW. Ďalšie zaujímavé parametre? Poďme sa pozrieť na zbraňové systémy.

Oshkosh Defence eJLTV parametre

Predchodca, ľahké taktické vozidlo L-ATV, disponovalo výkonom 340 koní. Maximálna rýchlosť bola stanovená na 110 km/ha vozidlo zvládalo dojazd 480 km. Pohon zabezpečuje 6,6-litrový diesel s identickým výkonom ako predchodca. Čo sa však zmenilo? Akčný rádius vozidla narástol až na spomínaných 10,2 ton! Výbava nedisponuje veľkým počtom riešení na výber. Máš tip na vojenskú techniku s podobnou odolnosťou, prípadne konkurenciu z Ruska, ktorá zmietne americké taktické vozidlo s hybridným pohonom zo stola ako nič? Podeľ sa s nami o svoj tip v komentároch. 

Zdroj: oshkoshdefense.com, bussinnesswire.com, defensa.com

Oshkosh Defense elektrické taktické vozidlo pre radikálny útok - JLTV monštrum

Video: Taktické vozidlo radu JLTV s hybridným

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test výdrže: Nemci rozobrali combi Kiu s nájazdom 100 000 km!Ktoré autá sa predávajú najlepšie? Dobré parametre nestačia. Kľúčová vlastnosť? Dobrý...26. Január, 2022
02Koniec neodborných opráv: Po nehode opravy už len v servise! Koniec neodborných opráv bŕzd, riadenia. Okrem spomenutých častí už nebude možné bez...20. Január, 2022
03Video: Trest za vybrzďovanie - Nikdy neprovokuj vodiča kamiónu!Či už to nazveme zákon akcie a reakcie alebo karma, existujú sily, ktoré sa postarajú o...24. Január, 2022