Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximum

Automobilka Cupra má už v ponuke jeden model postavený na platforme MEB. Je ním model Born, ktorý je menšou alternatívou k tomu, čo teraz prichádza. Všetci však čakali na to ako bude vyzerať práve nový väčší model, ktorý stojí na rovnakej platforme, ale zároveň prináša omnoho viac priestoru. Nový Tavascan bude najvýkonnejším elektrickým modelom predstavením na tejto platforme.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Cupra

Cupra Tavascan využíva...

Auto-moto zaujímavosti

Ak sa pozeráte na bočný profil, tak ten je podobný stvárneniu modelov Volkswagen ID.5 a Škoda Enyaq Coupe. Svoje by mohol do porovnania povedať aj model Audi Q4 e-tron s karosériou Sportback. Všetky tieto autá sú podobné a aj musia byť, lebo majú podobné základy, na ktorých stavajú všetko okolo.

Avšak Tavascan prináša niečo, čo nie je štandardom pre ostatné modely. Prináša výrazne agresívnu prednú časť a dynamické tvarovanie aj v zadnej časti. Prvýkrát prináša podsvietené logo automobilky na veku batožinového priestoru. Toto auto je SUV kupé, ktorému sa línie naozaj hodia a predvádzajú rafinovanosť a zároveň agresivitu. Podsvietené ale nie je len zadné logo, so žiarivými efektami prichádza aj to predné a automobilka tak dáva jasne najavo, že je samostatnou súčasťou ponuky. Tvary kombinujú ostré línie s oblými prvkami a vpredu tento model prináša nový štýl denného svietenia s tromi samostatnými trojuholníkmi. Tie budú poznávacím znamením každého nadchádzajúceho modelu s logom Cupra.

Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximumZdroj: Cupra

Interiér modelu znova využíva to, čo automobilka ponúka už pri menšom modeli, aspoň ten základ. Malý displej pred vodičom je za volantom kombinujúcim dotykové ovládacie prvky a dve samostatné tlačidlá na ostrovčekoch. To všetko aby model vyzeral ešte dynamickejšie. Na rozdiel od menšieho súrodenca však Tavascan prináša úplne iné stvárnenie prístrojovej dosky s masívnym dotykovým displejom, ktorý má uhlopriečku až 15 palcov. Je to najväčší displej, ktorý kedy automobilka do svojho modelu namontovala. Taktiež sa hovorí o najnovšej verzii softvéru, výrazne odlišnej od toho, na čo sme zvyknutí. Toto bude možno najväčší skok vpred. Interiér SUV kupé ponúka stále dostatok priestoru aj na zadných sedadlách a dokonca zadný batožinový priestor, jediný vo vozidle, má objem až 540 litrov. Je to viac ako má Audi Q4 e-tron Sportback, ale menej ako Volskwagen ID.5 a Škoda Enyaq Coupe z rovnakej kategórie. S ohľadom na systém sa dá povedať, že Tavascan je najpokročilejšie vozidlo zo súčasnej ponuky elektrických automobilov koncernu postavených na platforme MEB. Disponuje aj maticovými LED svetlami, ktoré dokážu prispôsobiť lúče, keby náhodou boli pochybnosti o pokročilosti vozidla.

Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximumZdroj: Cupra

Na výber budú hneď dve alternatívy, ktoré ponúknu buď 210 kW (286 k) a 545 Nm v prípade základnej verzie Tavascan Endurance s jedným motorom v zadnej časti. Druhá alternatíva je už s pohonom všetkých 4 kolies a je nazvaná Tavascan VZ. Táto alternatíva ponúkne dva elektrické motory, druhý pribudne v prednej časti. Celkový výkon bude mať hodnotu 250 kW (340 k) a krútiaci moment až 679 Nm. VZ zrýchli na stovku za naozaj úctyhodných 5,6 sekundy. Do porovnania treba uviesť, že napríklad Enyaq RS kúpe a Volkswagen ID.5 GTX majú maximálny výkon 220 kW (299 k). Toto je fakt a vďaka nemu je Tavascan VZ najvýkonnejším elektrickým modelom koncernu.

O uskladnenie elektrickej energie sa bude starať 77 kWh batéria s Lithium-ion technológiou zloženia a dojazdom až 550 km pre Tavascan Endurance a 520 km pred Tavascan VZ. Na zníženie spotreby energie prichádza model s rekuperáciou s piatimi stupňami a za príplatok aj s tepelným čerpadlom.

Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximumZdroj: Cupra

Tavascan bude možné nabíjať výkonom až 135 kW jednosmerným prúdom. To znamená, že z 10 na 80 % sa dostane za menej ako 30 minút. Automobilka hovorí, že dojazd 100 km dokáže pribudnúť už za 7 minút. Tavascan bude vybavený aj pokročilými asistenčnými systémami, ktoré zahŕňajú predikatívny adaptívny tempomat, predného asistenta, zdieľané údaje o ceste s ostatnými účastníkmi, prípadne varovanie pred opustením vozidla ak ide niečo okolo. Tavascan dokáže taktiež zaparkovať na diaľku a týchto systémov bude ešte výrazne viac.

Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximumZdroj: Cupra

Nová Cupra Tavascan bude teda exkluzívnym elektromobilom so športovým charakterom, ktorý bude mať konkurentov najmä vo vlastnej stajni. Za zmienku však stojí nové BMW iX1, ktoré ma výkon až 230 kW (313 k) a tiež pohon všetkých 4 kolies. Ak by ste chceli vedieť cenu, tak tá je zatiaľ nezverejnená, ale dá sa odvodiť od ostatných štvorkolkových vozidiel s platformou MEB. Napríklad Enyaq RS Coupe stojí okolo 65 000 €, čiže Tavascan by mohol byť okolo 70 000 €. Tieto ceny sú však len odhadom a môžu sa trochu zmeniť. Ak by bol Tavascan za 70-tisíc, tak by to znamenalo, že už cenou môže postupne atakovať ďalšie SUV kupé, ktoré má tiež športové ambície a športového ducha. Áno, hovoríme o Mustangu Mach-E, ktorý aktuálne prichádza so zníženými cenami a jeho vrcholná verzia stojí 82 490 €, čo je o 14 a pol tisíca menej ako doposiaľ.

Cupra začne Tavascan vyrábať začiatkom roka 2024 v čínskej fabroke Volkswagenu. To znamená aj fakt, že na trh sa môže dostať približne o rok.

Cupra Tavascan využíva platformu MEB na maximumZdroj: Cupra

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Smart #3 je malé SUV kupé na elektrikuAutomobilka Smart naberá zjavne úplne nový smer vo svojom pôsobení. Zameriava sa, po novom,...20. Apríl, 2023
02Luxusné EQS SUV má nový šat s logom MaybachMercedes postupne rozširuje jednotlivé ponuky modelov o nové a nové verzie. V rámci...19. Apríl, 2023
03Nový Lexus LM je luxusné MPV, ktoré bude možno aj u nás, v Európe bude určiteLexus v našich končinách ponúka hlavne sedany, SUV a športové vozidlá. Nie je tomu tak na...21. Apríl, 2023