Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka ×
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú masku

BMW radu 5 je stálica medzi vozidlami vyššej strednej triedy, alebo segmentu E. Je to auto, ktoré udáva smer v tejto triede a bojuje s prémiovými konkurentami. Teraz prichádza nová generácia modelu, ktorá bude mať kódové označenie G60. Je to tesne potom, čo automobilka Mercedes ukázala svoju triedu E v novej generácii. Na rozdiel od Éčka bude BMW radu 5 používať benzínové agregáty, naftové agregáty, ale aj plug-in hybridy a plne elektrické pohony.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.05.2023
Diskusia:
Zdroj: BMW

BMW i5: Nová päťka vyzerá...

Auto-moto zaujímavosti

Ten kto čakal obrovskú prednú masku rozdelenú horizontálne na dve úrovne svetiel má smolu. Toto auto je jedno z najdôležitejších, ktoré BMW v ponuke má a preto musí ostať aspoň čiastočne konzervatívne. Aj keď pohľad na predné svetla a masku chladiča hovorí, že toto auto je nové a v novom dizajnovo štýle.

Novinka teda vyzerá tradičnejšie, rada 5 je menej vizuálne agresívna, ale zároveň prináša nové prvky a nové tvary. Predné svetlá vzdialenie pripomínajú tie, ktoré malo BMW radu 5 E60, teda to prvé, ktoré navrhol Chris Bangle. Predná tvár ponúkne dva druhý ľadviniek. Jedny sú skôr ako krídla a druhé majú naozajstnú ľadvinkou štruktúru, ktorú má BMW tradične. Tie krídlové sú záležitosťou balíka doplnkov M a obyčajné sú zase v klasickom prevedení. Zadná časť je stvárnenia veľmi jednoducho tu vidno príbuznosť s väčším modelom označeným číslom 7. Akurát evidenčné číslo nie je v nárazníku, ale pod vrchom kufra na úrovni zadných svetiel.

 

O tom, že nové BMW radu 5 bude obrovské auto svedčí nárast dĺžky o 8,5 cm na celkových 5 060 mm a narástla aj šírka o 3,3 cm a celkovo má teraz auto 1 900 mm. Zvýšila sa aj celková výška, ktorá je hlavne záležitosťou modelu i5. Je to z dôvodu, že musí ponúknuť priestor pre batériu. Výška auta je tak 1 515 mm. Ale na predĺžení celkovej dĺžky sa podieľal aj rázvor. Ten má teraz 2 995 mm a ponúkne v interiéri ešte viac miesta pre pasažierov na zadných sedadlách. Aj napriek veľkosti sa podarilo udržať koeficient odporu vzduchu na veľmi priaznivej hodnote 0,23. K dizajnu treba ešte povedať toľko, že hlavný dizajnér Domagoj Dukac prehlásil jednu zásadnú vec. Povedal, že podľa neho nie je nutné, aby vyzerali autá s elektrickými pohonnými sústavami inak ako klasické vozidlá. Určite tým narážal na rozdelenie u konkurencie. Konkrétne v Mercedese. Ten má novú triedu E, ktorá je elegantná a triedu EQE, ktorá je elektrická a vizuálne úplne iná.

BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú maskuZdroj: BMW

Tu vidíme, že exteriér je stále veľmi rozumne stvárnený a interiér bude tým prekvapením. Automobilka do interiéru dala zahnutý sklený povrch, ktorý je veľmi podobný väčšiemu modelu i7 a vlastne BMW radu 7. Využíva tiež dva displeje a systém iDrive 8.5. Má ponúknuť ešte intuitívnejšie rozhranie ako osmička a dokáže zoskupiť skratky na domácej obrazovke bez nutnosti hľadania v menu. Rozmery jednotlivých displejov ostanú rovnaké. Pred vodičom bude 12,3-palcový displej a v strede bude 14,9-palcový. O tom, že v zadnej časti bude viac miesta pre pasažierov sme už hovorili, ale skrátka nepríde ani batožinový priestor. V autách, ktoré budú mať plug-in hybrid a spaľovacie motory bude mať objem 520 litrov a v elektrickej verzii to bude len o 30 litrov menej. Ak by to bolo málo, tak BMW ponúkne aj sklápanie zadného sedadlá, kde je operadlo rozdelené v pomere 40:20:40. Ak by toto stále bolo málo praktické, tak počkajte do jari, kedy sa v Európe objaví kombi s presne rovnakými pohonnými jednotkami ako má teraz táto alternatíva.

BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú maskuZdroj: BMW

Aj keď začiatok predaja je pevne spojený s elektrickým modelom i5 a automobilka predstavila iba modely i5, v ponuke budú aj benzínové a naftové motory. Zatiaľ sú jasné štvorvalce s objemom 2 litre, ale automobilka oznámila, že ponúkne aj šesťvalcový radový trojliter, ktorý príde začiatkom budúceho roka. Úplným základom teda bude 520i, ktorý bude mať v spomenutý dvojliter s radovým usporiadaním a ponúkne výkon 140 kW (190 k). Krútiaci moment spaľovacej jednotky bude 310 Nm. Motor však bude mať štandardne 48V mild hybridnú technológiu. Samotný elektromotor bude mať 13 kW (18 k) a 200 Nm. Celkové hodnoty tak budú 153 kW (208 k) a 330 Nm. S takýmto výkonom dokáže 520i Sedan zrýchliť na stovku za 7,5 s.

BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú maskuZdroj: BMW

Naftovú alternatívu, znova s mild hybridným doplnkom, bude predstavovať 520d, ktorý bude mať výkon 145 kW (197 k), už ten celkový a krútiaci moment 400 Nm. Elektrický motor tu bude mať iba 8 kW (11 k) a 25 Nm, čiže sa neprejaví na celkovej sume. Toto prevedenie bude mať stovku za 7,3 sekundy a v kombinovanom cykle sa bude dať jazdiť so spotrebou 5,6 až 5,1 litra. Táto alternatíva bude v ponuke aj so štvorkolkou, ktorá ponúkne veľmi podobné údaje.

Začiatok predaja však bude patriť hlavne elektrickým verziám. BMW i5 eDrive40 bude mať pohon výlučne zadnej nápravy a celkový systémový výkon 230 kW (313 k). Ten môže narásť, v športovom režime, až na 250 kW (340 k). Rovnako je to aj s krútiacim momentom. Štandardne je 400 Nm, ale dočasne môže byť až 430 Nm. Batéria bude mať kapacitu 81,2 kWh a v testovacom režime WLTP má zvládnuť prejsť na jedno nabitie 477 až 582 km. Táto verzia bude na stovke za 6,0 sekundy.

BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú maskuZdroj: BMW

Aktuálnym vrcholom ponuky bude i5 M60 xDrive. Bude mať pohon všetkých 4 kolies a celkový výkon v štandardnom režime 380 kW (516 k). Dočasne, v športovom režime, sa môže výkon zvýšiť až na 442 kW (600 k) a takisto to bude aj s krútiacim momentom, podobne ako pri slabšej alternatíve. Štandardne bude 795 Nm a dočasne môže byť až 820 Nm. Batéria bude mať znova rovnakú kapacitu 81,2 kWh, čo je ale už čistá hodnota využiteľných parametrov. Na stovku sa dostane za 3,8 sekundy a na plné nabitie prejde 455 až 516 kilometrov.

Takže čo nás čaká? Určite nás čaká, z pohľadu pohonu, najmä naftový 6-valec, pričom pre severnú Ameriku bol oznámený aj benzínový 6-valec v 540i. To, či sa dostane ku nám ešte uvidíme. Dôležitým faktom je, že sa do ponuky dostanú aj plug-in hybridy, ktoré budú vlastne asi podobné ako má aktuálna sedmička. Na toto si ale budeme ešte musieť chvíľku počkať a uvidíme, aké budú reálne detaily. Teraz už vieme, že BMW radu 5, bez ohľadu na pohonné jednotky, bude technologickým magnátom. Okrem natáčania zadnej nápravy bude mať napríklad systém meniaci pruh na základe aktivácie očami. Stačí sa pozrieť do spätného zrkadla a systém by mal všetko spraviť za vás. Toto však funguje iba v prípade vybavenia balíkom Driving Assistant Professional, ktorý zahŕňa Highway Assistant. Aktivácia pohľadom je však možná iba v prípade, že ju navrhne samotné auto a vodič ju pohľadom už len potvrdí. V interiéri modelu bude možnosť plne vegánskych prvkov, pričom ďalším z príplatkov môže byť panoramatická strecha, ktorá zaberá až 90% povrchu strechy.

BMW i5: Nová päťka vyzerá takto, nemá veľkú maskuZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomBMW predstavilo novú verziu svojej najväčšej limuzíny s označením BMW radu 7. Je to však...18. Apríl, 2023
02Prvá jazda: BMW XM je nekompromisný hybridAutomobilka BMW ma sekciu M už pod svojimi krídlami pekne dlho a už nie je samostatnou...2. Máj, 2023
03Test: BMW X1 xDrive23i - Nemá ďaleko od univerzálnostiVyzerá to len ako krátky čas, odkedy automobilka BMW predstavila tretiu generáciu modelu...24. Máj, 2023