Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonom

BMW predstavilo novú verziu svojej najväčšej limuzíny s označením BMW radu 7. Je to však elektrická alternatíva, ktorá nesie meno i7 a ponesie dodatočné označenie M70. Rovno sa postaví na vrchol ponuky a prinesie najvyšší výkon doposiaľ.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.04.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW i7 M70: Vlajková loď s...

Auto-moto zaujímavosti

Z pohľadu karosérie toho nie je treba veľa zmeniť, ostáva podobná ako pri balíku M v prípade slabších alternatív. Zaujímavou je však kombinácia dvojfarebného lakovania BMW Individual so špeciálnymi lakmi tiež zo sekcie BMW Individual. Takými môže byť použitie čiernej farby Sapphire Black na hornej časti karosérie a medenej BMW Individual Liquid Copper na spodnej časti karosérie. Ďalšou, ale omnoho dôležitejšou správou o lakovaní je, že nové matné laky s označením Frozen, ktoré sú určené pre tento model sa vyrábajú pomocou nového procesu využívajúceho biomasu namiesto ropy. Výsledok sa farebne nemení, ani vizuálne, ani kvalitatívne, ale suroviny sú z obnoviteľných zdrojov.

BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomZdroj: BMW

To, že má auto aparatúru Bowers and Wilkins a že má brutálny vnútorný priestor asi nikoho nezaujíma. Všetkých bude určite zaujímať to ako auto jazdí a aké má výkony. Je to predsa najvýkonnejší elektromobil automobilky BMW doposiaľ a tiež najvýkonnejšie BMW radu 7, ktoré kedy automobilka vyrobila. Aké sú teda parametre a technické špecifikácie?

Slovo xDrive v názve už naznačuje, že toto auto je s pohonom všetkých 4 kolies. Na pohon prednej nápravy využíva elektromotor a rovnakú pohonnú jednotku umiestnil výrobca aj na nápravu zadnú. Nie sú však rovnaké. Automobilka hovorí, že na zadnej náprave použila najvýkonnejší motor, ktorý kedy namontovala do elektrického vozidla. Zadný elektromotor má teda maximálny výkon 360 kW (489 k) a na prednej náprave je motor s výkonom 190 kW (258 k). Spolu, v určitom režime, dosahujú až 485 kW (660 k), ale nie vždy. Rovnako je to aj s krútiacim momentom. Kým režim Sport ponuka 1015 Nm, aktivácia režimov M Launch Control a M Sport Boost ho posunie na 1100 Nm. V prípade Launch Controlu dokáže veľká limuzína predvádzať šprint na stovku za 3,7 sekundy. Maximum je obmedzené na 250 km/h.

BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomZdroj: BMW

Funkcia M Launch Control využíva riadenie trakcie v riadiacej jednotke a distribúciu krútiaceho momentu podľa podmienok. Výkony elektromotorov je v tomto prípade možné kombinovať bez straty priľnavosti. Nastavenie M Sport Boost sa dá aktivovať páčkou pod volantom na ľavej strane, čím sa zmení aj grafika displeja. Túto alternatívu nastavenia sprevádza klasické dozvučenie BMW Iconic Sounds, ktoré zložil Hans Zimmer.

V prípade jazdy je dôležité vedieť, že vozidlo má batériu s kapacitou 101,7 kWh, úž tou využiteľnou a samotná batéria je umiestnená v podlahe. V testovacom režime WLTP dokáže vozidlo dosiahnuť dojazd na plné nabitie 488 až 560 km. Úplne nová je funkcia Max Range, ktorá dokáže predĺžiť dojazd ešte o 15 až 20 %. Pri nabíjaní BMW i7 M70 xDrive je možné využiť striedavý prúd s výkonom až 22 kW a jednosmerný s výkonom až 195 kW. To by mohlo znamenať, že za 10 minút sa dá doplniť dojazd až 170 km.

BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomZdroj: BMW

Základná elektrická verzia BMW i7 s označením xDrive60 stojí necelých 140 000 €. Táto alternatíva s označením M70 bude určite drahšia. Náš odhad je, že bude stáť viac o minimálne 30 000 €. Je to aj z dôvodu trochu inej a hlavne bohatšej výbavy najvýkonnejšej verzie.

BMW i7 M70: Vlajková loď s extrémnym výkonomZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaBMW má hierarchiu svojich modelov pevne rozdelenú. Niektoré modely môžu šokovať, niektoré...8. Február, 2023
02Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonMercedes na Slovenskom trhu ukázal najnovší prírastok do elektrickej rodiny, ktorý nesie...17. Február, 2023
03Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionTreba to zopakovať znova, Alpina bola donedávna samostatná takmer automobilka, ktorá...3. Február, 2023