Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkon

Mercedes na Slovenskom trhu ukázal najnovší prírastok do elektrickej rodiny, ktorý nesie označenie EQS SUV. Je to masívne a obrovské auto, ktoré nedokáže zaniknúť v žiadnom prípade. EQS SUV začína na trhu s viacerými pohonnými sústavami výlučne na elektrickú energiu. Istý náznak toho, čo auto dokáže už predvádza klasická nízka alternatíva v ponuke, ale SUV je výrazne zmenené.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
17.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

Prvá jazda Mercedes EQS...

Auto-moto zaujímavosti

Prvý pohľad a prvé zoznámenie okamžite dáva najavo fakt, že EQS SUV je aj napriek rozmerom aerodynamické vozidlo, ktoré vyniká hladkými líniami so zapustenými schovanými kľučkami a tiež obrovským rázvorom. Línie sú zdieľané naprieč všetkými novými elektrickými modelmi vo vyšších sférach a vlastne aj tie menšie sa pomaly adaptujú na tento vzhľad. Automobilka teda hrá na istotu a na ľahkú rozoznateľnosť jednotlivých pohonných sústav. Veď elektromobil v podaní Mercedesu vyniká práve tým, že sa snaží zakryť svoje rozmery. A pritom, extrémne veľké auto má aj vynikajúci koeficient aerodynamického odporu. Automobilka oznámila, že je iba 0,2, čím prekonáva mnohých konkurentov. A to by malo byť aj zárukou prijateľnej spotreby elektrickej energie. Stále sa však bavíme o tom, že takýto odpor vzduchu má iba špeciálne nakonfigurovaná verzia. Stačí zmeniť zliatinové disky, dať iný predný nárazník a dizajn bude iný, ale zmení sa aj koeficient aerodynamického odporu, celkom určite k vyšším číslam. Ale nie výrazne.

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonZdroj: Autobazar.EU

Predná časť teda predvádza štít, ktorý má viacero verzií a jednou z nich je použitie akejsi hviezdnej oblohy v zvislom usporiadaní. Okolo masky sú štandardne LEDkové svetlá, ktoré môžu byť vybavené systémom Digital Light. Tento systém ukazuje aj niektoré výstražné znaky premietnuté cez jednotlivé lúče priamo na cestu. Rozlíšenie je dokonca také, že ak zastavíte oproti stene, tak by ste teoreticky dokázali svetlometmi premietať film v čiernobielom prevedení. Zadné svetlá sú zase prepojené červenou líniou a vytvárajú charakteristický svetelný podpis, charakteristický pre elektromobily automobilky.

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonZdroj: Autobazar.EU

Vstup do interiéru EQS SUV je znova celkom familiárny a líši sa podľa zvolenej verzie. Základné alternatívy majú štandardné usporiadanie a verzia EQS 580 prichádza zase štandardne s masívnym skleným povrchom združujúcim 3 displeje a označením Hyperscreen. Na displeje sa dá ľahko zvyknúť a stredný má uhlopriečku dokonca väčšiu ako väčšina notebookov. Ďalším faktom je, že displej pred spolujazdcom prináša nové funkcie. V prípade, že vozidlo stojí, máte možnosť zahrať si so spolujazdcom niektorú zo vstávaných hier, alebo môže spolujazdec ovládať prvky masáže a komfortných nastavení. Takisto má prehľad o terénnych atribútoch a fungovaní podvozku. Interiér je spracovaní pocitovo veľmi dobre a využíva všetky línie, ktoré využíva aj štandardné EQS. Tá výrazná zmena prichádza v zadnej časti. Nie, nie je to väčší priestor pre pasažierov, aj keď to je tiež zaujímavé, ale v kufri sú ďalšie dve elektricky ovládané sedačky. EQS SUV môže byť až 7-miestne a prístup na zadné sedadlá sa dá ľahko vyriešiť stlačením jedného tlačidla. Stredný rad sedadiel má dokonca aj senzory, aby nepritlačil kolená tých v poslednom rade.

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonZdroj: Autobazar.EU

Vodič sedí na pohodlnom kresle a nič mu nebráni v relaxovanej jazde. Sedadlo má samozrejme ventiláciu, vyhrievanie, ale aj masáže. Ak by ste v interiéri hľadali nejaké klasické tlačidlá, tak tých je veľmi málo, všetko, vrátane volantu, má dotykové ovládanie. Na výber je z viacerých druhov kormidiel a sú to presne tie, na ktoré sme zvyknutí z ostatných modelov automobilky.

Na poli pohonov je tiež k dispozícii viacero verzií. Či už to je základná zadokolková EQS 450+, alebo najvýkonnejšia EQS 580, každá verzia EQS SUV má efektívne elektromotory s výkonom 265 kW (360 k). Pri najvýkonnejšej alternatívne, EQS 580 SUV, je krútiaci moment až masívnych 858 Nm, čo zaručuje zrýchlenie na stovku za 4,6 sekundy. Takáto alternatíva má, s batériou, ktorá ponúka kapacitu 108,1 kWh dojazd až 613 km podľa režimu WLTP. Nabíjanie batérie je možné výkonom až 200 kW a ak ho využijete, tak sa dostanete z 10 na 80 % za približne pol hodiny.

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonZdroj: Autobazar.EU

A teraz pozrime na reálne jazdenie. Prvá a najdôležitejšia vec je komfort. Tomu prispieva aj natáčanie zadnej nápravy, ktoré robí samotný život s autom omnoho príjemnejším. Lepšia manévrovateľnosť znamená natočenie zadných kolies až do uhla 10 stupňov. Výrazným prvkom je aj vzduchové pruženie, ktoré je nastavené na príjemné prekonávanie dlhých aj krátkych ciest. Aj keď to možno vyzerá zaujímavo, jazda v zákrutách nie je úplne doménou tohto obra. Je to logické už pri pohľade na samotné proporcie, ale ešte viac o tom hovorí hmotnosť až 2,8 tony bez pasažierov. Áno, EQS SUV dokáže ísť rýchlo aj v zákrutách, ale omnoho viac sa k nemu hodí príjemná kľudná jazda. Pri ;takej sa viete mimo obce pohybovať s kombinovanými prísunmi elektrickej energie na úrovni okolo 25 kWh na sto kilometrov. A to za predpokladu, že neriešite kedy pridávate a kedy zase budete využívať kúrenie. Na diaľniciach spotreba stúpne v zimnom období niekde ku 30 kWh. Je to stále cifra hodná rešpektu vzhľadom na čelnú plochu a samotné hmotnostné parametre vozidla. Na jar a v lete bude spotreba určite o niečo nižšia, lebo sa pod ňu podpisujú aj letné pneumatiky s možnosťou ekologickejších parametrov. Zimné majú šírku 265 mm a priemer disku je až 22 palcov.

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonZdroj: Autobazar.EU

No a teraz to, čo všetkých určite zaujíma. Hmotnosť auta je jedna vec, ale jeho cena je vec druhá. Vozidlá, ktoré sme si vyskúšali, stali od 170 do takmer 200 000 €. Je to cena za technologický pokrok a za jeden z najluxusnejších elektromobilov v súčasnom svete.  EQS SUV teda stojí viac ako štandardné EQS, ale to sa dalo čakať. Z pohľadu veľkosti je celkovou dĺžkou medzi modelmi GLE a GLS, ale rázvorom prekonáva aj najväčšieho brata. Naživo je EQS SUV ešte masívnejšie a ak má bledú farbu, tak by vyzeralo naozaj extrémne veľké.

A o to predsa ide, nechcete mať vozidlo, ktoré je menšie ako susedove BMW iX. To môže byť jedným z konkurentov, aj keď veľkostne na EQS SUV nesiaha a dokonca ani počtom sedadiel. Skôr by sa dalo povedať, že konkurentom najväčšieho elektrického SUV od BMW bude skôr prichádzajúci menší elektromobil s terénnym zameraním od Mercedesu, čiže EQE SUV. Možno by niekto namietal, že aj Audi má svoj elektromobil tejto väčšej kategórií, ale ten je oproti EQS SUV naozaj malý. Jedným z konkurentov, ktorí majú aj 7 sedadiel je však Tesla Model X. Pri nej sa však nemôžeme vôbec ani len diaľkovo dotýkať luxusu a technologickej výbavy Mercedesu.

Prvá jazda Mercedes EQS SUV: Dojazd, luxus a brutálny výkonZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuNič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW....8. December, 2022
02Aj elektrický Mercedes EQT chce ísť kempovaťMercedes ukázal, že aj malý automobil ako trieda T, ktorá je vlastne malým úžitkovým autom...9. December, 2022
03Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouMercedes ukázal najväčšiu beštiu v svojom rybníku luxusnej triedy S. Je to S63...8. December, 2022