Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocou

Mercedes ukázal najväčšiu beštiu v svojom rybníku luxusnej triedy S. Je to S63 e-Performance. Aj táto bude stáť na vrchole potravinového reťazca, podobne ako medzi športovými modelmi AMG GT e-Performance so štyrmi dverami, a svojím výkonom zvládne prekonať všetky doterajšie verzie vozidla. Bude to najvýkonnejšia sériová trieda S v histórii modelu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-AMG S63...

Auto-moto zaujímavosti

Plug-in hybrid bude aj tu zameraný skôr na samotnú výkonnostnú charakteristiku ako na dojazd na nabitie. Základom pre pohonnú sústavu bude štvorlitrový motor V8 s dvomi turbami, ktorý bude spolupracovať s elektrickým motorom nainštalovaným na zadnej náprave. Celkový výkon sústavy automobilka oznámila s hodnotou 590 kW (800 k) a krútiaci moment má byť 1 430 Nm.

Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouZdroj: Mercedes-Benz

Tieto charakteristiky predznamenávajú aj mocne dynamické parametre. Na stovku sa má plug-in hybrid S63 e-Performance dostať za 3,4 s a ak má výbavu AMG Driver’s Package, tak má maximálnu rýchlosť posunutú na 290 km/h. Štandardom však tento balík v Európe nebude a preto bude maximálna rýchlosť obmedzená na štandardných 250 km/h.

Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouZdroj: Mercedes-Benz

Základom systému je teda štvorlitrový motor V8, ktorý má samotný výkon 450 kW (612 k) v rozmedzí 5500 a 6500 otáčok. Aj krútiaci moment samotného spaľovacieho motora sa radí do sekcie extrémnych. Má totiž 900 Nm dostupných od 2500 do 4500 otáčok motora za minútu. Doplnkokový elektromotor má výkon 70 kW (95 k), ale na 10 sekúnd dokáže ponúknuť dvojnásobok. Maximálny krútiaci moment je 320 Nm. Pre zadný motor Mercedes pripravil samostatnú dvojstupňovú prevodovku, ktorá radí druhý stupeň pri rýchlosti 140 km/h.

Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouZdroj: Mercedes-Benz

Batéria, z ktorej zadný motor čerpá energiu má kapacitu 13,1 kWh a prioritou bola naozaj maximálna výkonová charakteristika, nie dojazd. Preto je každý článok chladený samostatne. Tento balík sa dá nabíjať výkonom až 3,7 kW zo siete so striedavým prúdom.

Sústava motorov spolupracuje s deväťstupňovou automatickou prevodovkou a pohonom všetkých 4 kolies. Zadná náprava má dokonca aj natáčanie s uhlom natočenia 2,5 stupňa. Podvozok S63 e-Performance je vzduchový a dokáže sa znížiť o 1 cm pri rýchlostiach nad 120 km/h. Súčasťou podvozku sú tiež aktívne stabilizátory, ktoré znižujú nakláňanie v zákrutách. Aktívne sú tiež držiaky motora, ktoré dokážu stuhnúť a zmäknúť, podľa potreby. Na spevnenie karosérie AMG pridalo hliníkový stabilizačný prvok pod motor a výstuže medzi tlmiče. Rovnaké spevnenie je aj v zadnej časti.

Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouZdroj: Mercedes-Benz

Vysoký výkon treba aj trochu krotiť a preto prichádzajú brzdové kotúče s priemerom 15,7 palca vpredu a so strmeňmi so šiestimi piestikmi. Zadné brzdy majú kotúče s priemerom 15 palcov a iba jeden piestik v brzdovom strmeni. Keramické brzdy sú za príplatok, ale pri nich treba rátať s jemným pískaním pri brzdení v meste.

Rozdiely vo vizáži S63 e-Performance však nezbadáte. Toto vozidlo vyzerá ako štandardné S od AMG. A pritom stojí naozaj na vrchole. Už to nie je mohutný 12-valec, ale doba prešla ku menšiemu motoru s elektrickou výpomocou. Toto vozidlo, teda skôr táto verzia, bude extrémom aj z pohľadu konkurencie. Nikto iný totiž neponúka takýto extrémny výkon. Audi, aj BMW, sa motajú okolo šesťsto konských síl.

Mercedes-AMG S63 e-Performance má 800 koní s elektrickou pomocouZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiMercedes triedy GLC je najúspešnejším modelom automobilky, lebo v jeho prvej generácii...1. November, 2022
02Mercedes-AMG ONE: Najrýchlejšia sériovka Nürburgringu!Nový rekord na populárnom Nürburgring-Nordschleife okruhu! Mercedes-AMG ONE je oficiálne...14. November, 2022
03BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuNič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW....8. December, 2022