Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUV

Mercedes sa rozbieha na poli elektrických vozidiel naozaj vo veľkom. Začiatky novodobej éry sa dátuju pár rokov dozadu, kedy automobilka predstavila novú verziu a koncepciu vozidiel vtedy s označením EQC. Aktuálne je na výslní vďaka modelom EQS a EQE, ale ku nim pribúdajú aj terénne, či skôr športovo-úžitkové verzie. Aktuálne je to EQE SUV, ktoré rozširuje ponuku smerom nadol.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
18.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes pridáva EQE SUV,...

Auto-moto zaujímavosti

Podobne ako je to pri EQS a EQE, aj tu, pri SUV, je vidno iné prístupy k tvarovaniu prednej časti. Ale len o niečo iné. Väčšie svetlá sú charakteristickým poznávacím znakom menšieho modelu. Veľkostne je na tom samozrejme EQE SUV horšie ako EQS SUV, čo znamená, že rázvor má 3030 milimetrov a celková dĺžka je 4863 milimetrov. Tieto rozmery sú dokonca menšie aj ako pri klasickom nízkom sedane EQE. Jedno je však jasné, oba modely, teda vlastne všetky 4 aj so sedanmi stoja na platforme EVA2, ktorá je špeciálnou elektrickou platformou Mercedesu.

Vizuálne sú si SUV veľmi podobné a teda najväčší rozdiel nového EQE SUV sú iné predné svetlá, ktoré majú naozaj väčšiu plochu. Týmto reflektujú rovnaké zmeny medzi nižšími modelmi elektrických Mercedesov. Môže sa zdať, že tento prístup k dizajnu je jemne lenivý, ale opak je pravdu, Mercedes sa snaží rodine EQ vtisnúť podobnú vizáž, aby boli rozoznateľné naozaj na prvý pohľad aj od vozidiel so spaľovacím motorom.

Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVZdroj: Mercedes-Benz

Veľmi podobne je to aj v interiéri. EQE SUV je samozrejme menšie ako EQS SUV, ale predná časť je takmer totožná. Taktiež má sústavu displejov so systémom MBUX, ale môže mať aj obrovskú zobrazovaciu plochu Hyperscreen, podobne ako všetky ostatné nové elektrické vozidlá s týmto logom na kapote. V praxi Hyperscreen vyniká použitím troch samostatných zobrazovacích prvkov pod jedným obrovským krycím sklom. Toto usporiadanie však nemusí sadnúť každému a pre toho, komu nesedí má Mercedes v ponuke aj klasickejšie zobrazovacie prvky. V interiéri je dostatok miesta pre pasažierov, vďaka rozumnému rázvoru, ale batožinový priestor taký slávny nebude. EQE SUV má naklápateľné zadné operadlá a od nich závisí samotný objem. Ak sú sklopené vzad, je batožinový priestor s objemom iba 521 litrov, ale ak sú vzpriamené, tak vzrastie na 570 litrov. Časť z konkurentov je na tom lepšie, ale niektorí horšie. Stále je to rešpektuhodná hodnota.

Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVZdroj: Mercedes-Benz

Mercedes EQE SUV má batériu s kapacitou 90,6 kWh a na plné nabitie zvládne prejsť až 550 kilometrov. Toto je však podľa celkom optimistického režimu WLTP. Je to veľký rozdiel aj oproti sedanu EQE, ktorý dokáže na plné nabitie prejsť ešte o 110 km viac ako SUV s horším odporom vzduchu. V prípade potreby je však možné aj SUV nabíjať výkonom až 170 kW. To znamená, že z 10 na 80% sa dokáže dostať za 32 minút. Pri nabíjaní štandardnou nabíjačkou, či skôr wallboxom s 240V základom sa z 10 na 100% dostane za 9,5 hodiny.

Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVZdroj: Mercedes-Benz

Tak ako ostatné verzie bude mať aj EQE SUV niekoľko alternatív pohonu. základom bude EQE 350+ SUV, ktoré bude mať pohon zadnej nápravy a iba jeden elektrický motor. Budem mať výkon 215 kW (292 k) a krútiaci moment 565 Nm. Do ponuky sa zaradí aj alternatíva s pohonom všetkých 4 kolies EQE 350 4matic, ktorá pridáva predný motor, pričom výkon ostáva rovnaký, ale krútiaci moment poskočí na 765 Nm. Vrcholom štandardnej ponuky sa stane EQE 500 SUV, ktoré bude mať štandardne pohon všetkých kolies ale výkonnejšie agregáty. Celkový výkon bude mať 300 kW (408 k) a krútiaci moment sa vyšvihne až na 858 Nm. Bude najvýkonnejšou alternatívou bez dodatku AMG v ponuke. Do nej však pribudne aj model s označením športovej sekcie AMG EQE 53. Bude mať špeciálne elektrické motory a AMG invertory na to, aby model dosiahol extrémny výkon 460 kW (626 k) a krútiaci moment 858 Nm. Toto však bude len základná alternatíva EQE 53. Ak bude mať auto AMG Performance Package, tak sa výkon dostane až na 505 kW (687 k) a krútiaci moment na 1000 Nm. Na stovku sa toto šialené elektrické SUV dostane za 3,5 sekundy. Samozrejme, údaj platí pre výkonnejšiu alternatívu, menej vykoná potrebuje 0,4 sekundy viac.

Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVZdroj: Mercedes-Benz

Pre EQE SUV, teda pre vrcholné AMG je štandardom vzduchový podvozok Airmatic, ktorý je doplnený o aktívne stabilizátory, ktoré znižujú nakláňanie zákrute. Využívajú systém 48V palubnej siete. Stále však hovoríme o vozidle s celkovou hmotnosťou viac ako 3 tony. Štandardne bude vozidlo obuté na diskoch s priemerom 21 palcov a za príplatok bude možné zvoliť 22 palcov. Tieto alternatívy sú vždy obuté do pneumatík Michelin Pilot Sport EV.

Mercedes týmto vozidlom celkom kontroverzne rozširuje svoje portfólio elektrických áut. Prečo kontroverzne? Lebo vizáž pripomína až príliš detailne všetky ostatné veľké EQ modely. Nové SUV od Mercedesu chce konkurovať vozidlám ako Audi e-tron, ktorý by mohol onedlho dostať modernizáciu, ale aj BMW iX. To je síce o niečo väčšie a zamerané najmä proti EQS SUV, ale EQE je len o niečo menšia alternatíva s podobnými výkonmi, ktoré dokonca presahujú aj šialenosti iX M60.

Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koníAutomobilka Mercedes-Benz už pri predstavení novej generácie triedy C avizovala, že prejde...23. September, 2022
02Mercedes-Benz triedy T Marco Polo je malý cestovateľský senMercedes-Benz triedy T je na trhu ako luxusnejšie a komfortnejšie dvojča Mercedesu Citan. A...8. September, 2022
03Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakBMW si necháva všetky dvierka otvorené a okrem elektromobilov ďalej rozvíja aj spaľovacie...17. Október, 2022