Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusu

Nič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW. Je až prekvapivé, že BMW radu 5 a BMW radu 3 ostávajú s relatívne triezvym tvarovaním. Má to jeden závažný dôvod. To sú autá, ktoré robia objemy predaja. Ostatné môžu byť aj avantgardné. A takým presne je aj nová generácia BMW radu 7. My sme sa posadili do vrcholného elektrického BMW i7 s doplnkovým označením xDrive60.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.12.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Autobazar.EU

BMW i7 ukazuje nové...

Auto-moto zaujímavosti

Najväčším prvkom, vzbudzujúcim kontroverziu v diskusiách pod článkami, bola už od začiatku predná časť. Má dvojposchodové svetlomety, pričom vrchné slúžia na denné svietenie a spodné na všetko ostatné. Niektorí si robili posmešky, že to je ako kedysi býval Citroën C4 Cactus. K tomu sa pripája naozaj obrovský predný štít s ľadvinkami a tvarovanie s mnohými líniami. Je úplne zrejmé, že sa niekto nájde, komu by sa na tom nepáčili určité časti.

Rovnako zvláštne môže na niekoho pôsobiť aj mohutná zadná časť. Auto ju musí mať mohutnú, lebo samo je veľmi mohutné. Na dĺžku má viac ako 5,3 metra, na šírku 2 metre a na výšku pomaly dosahuje hodnoty športovejšie ladených SUV ako napríklad Renault Arkana. Táto long verzia je ešte viac long ako bola long v minulej generácii. To však znamená obrovský rázvor a taktiež aj slušný batožinový priestor s objemom 500 litrov. A to aj napriek elektrickému pohonu.

Všetky tie línie by ešte viac vynikali pri akejkoľvek inej farbe ako je čierna. Čierna s lištami čiernej farby a čierny diskami naozaj necháva zaniknúť väčšinu prvkov, ktoré dizajnéri vytvorili.  Predná časť je zrazu nenápadná, zadná tiež a auto s balíkom M nepôsobí až taký rozruch ako by malo podľa úvodných fotiek po predstavení. Jasné, v ponuke je viacero možností a medzi nimi aj červená a modrá, ktoré môžu byť kombinované s ďalšou doplnkovou farbu karosérie. Áno, toto auto môže mať dvojfarebné lakovanie.

BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuZdroj: Autobazar.EU

Zvonka je teda námetov na diskusiu naozaj veľa. A diskusia sa môže niesť v duchu pozitívnom, ale možno aj negatívnom. V interiéri však budú prevažovať práve pozitívne ohlasy. Je totiž úplne strhujúci, má brutálne detaily a má neskutočnú kvalitu prevedenia, čo bola pre nás úplne tá najviac šokujúca devíza modelu. Aj z kvalitatívneho porovnania s konkurenciou vychádza práve tento model ako omnoho lepšie spravený. A to nie je len také slovo do vetra, ale holý fakt.

Začneme teda priestorom pre vodiča. Prvé, čo padne do očí je kašmírové vlnené čalúnenie sedadiel. Pôsobí omnoho luxusnejšie ako akákoľvek koža a dokonca sa BMW podarilo do sedadiel s takýmto povrchom integrovať vyhrievanie, ale hlavne ventiláciu a tiež masáž. Najväčším šokom môže byť práve tá ventilácia. Vodič auto ovláda volantom, ktorý sa podobá tomu v BMW iX. BMW iX sa podobá aj ostatné ovládanie, vrátane zobrazovacích zariadení pod jedným zaobleným krycím sklom. Takýto prístup prináša okamžitú adaptáciu pre každého, kto už sedel v modernom vozidle z Mníchova. Dokonca zostalo aj koliesko. Nedá sa po ňom prstom písať, ako to bolo v minulej generácii sedmičky, ale je zo skla. Okolo neho je však príliš veľa čierneho plastu, ktorý na svojom lakovanom povrchu môže zachytávať určité otlačky prstov a môže byť náchylnejší na škrabance. To sme však pri prvej jazde naozaj skúšať nešli. Celkom prekvapivo vyzerá aj podsvietenie lišty tiahnucej sa stredom prístrojovej dosky. Podsvietenie vytvára rôzne efekty vďaka brúsenému sklu, ktorým sú LEDky prekryté. Inak sa dá aj i7 pasovať za takmer bežné BMW, ktoré je jednoduché na ovládanie. Podporuje to aj natáčanie zadnej nápravy pocitovo zmenšujúce vozidlo. Jediný problém teda bude pri hľadaní parkovacieho miesta. Takéto veľké sú málokedy a aj z priečneho parkovania dokáže i7 pekne trčať.

BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuZdroj: Autobazar.EU

Lenže nová i7 rozhodne nie je o vodičovi. Je o pasažieroch vzadu, ktorí majú rovnaký komfort na svojich sedadlách. Majú elektrické nastavenie, ventiláciu, ale aj výhrev a masáže. Ten, čo sedí vpravo vzadu si môže dokonca preklopiť sedadlo spolujazdca úplne dopredu, pričom nebude zavádzať vo výhľade vodičovi, a môže si užiť zážitky, ktoré vodič mať nemôže.

Nastavenie atribútov zadných sedadiel je výlučne cez displej na dverách. Áno, na každých dverách je displej, ktorým sa dá nastaviť nielen celková atmosféra v aute, sedadlá, zvuk, ale dá sa zapnúť to najšialenejšie v celom vozidle. Po stlačení softvérového tlačidla sa vyklopí širokouhlý panoramatický displej zo stropu. Nie sú to tie malé displejčeky, ale obrovský a masívny displejisko. Na ňom sa dá cez vstavané aplikácie pustiť niečo, čo budú pozerať zadní pasažieri. Pritom každý z nich môže mať inú kratochvíľu a každý môže pozerať iný film, napríklad. O tom, či sa na tomto širokouhlom displeji dajú riešiť excelové tabuľky sme viac informácií nezisťovali, ale ak takéto niečo potrebujete robiť, tak asi skôr využijete svoje vlastné prenosné zariadenie vo forme tabletu, alebo notebooku.

BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuZdroj: Autobazar.EU

Ďalšia zaujímavosť nového BMW radu 7 prichádza v rozličnosti pohonov, ktoré ponúka. Môže mať pod kapotou aj benzínový motor, aj naftový, aj plug-in hybrid, ale ponúka aj výlučne elektrickú verziu. Tá je schovaná za označením BMW i7 a prináša výkon 400 kW (544 k). Tieto majú na svedomí dva elektromotory, na každej náprave jeden. Celkový krútiaci moment sa dostáva na 745 Nm a dokáže s autom zacvičiť takým spôsobom, že sa pasažierovi vzadu môže rozliať káva. Vodič musí byť preto obozretný a dbať aj na takéto detaily. BMW pre i7 pripravilo batériu s kapacitou 105,7 kWh, ale využiteľných je len 101,7 kWh. To znamená, že podľa WLTP dokáže na nabitie prejsť až 625 kilometrov. Realita však môže byť trochu iná v závislosti od používania. Ak budete využívať, či skôr ak váš šofér bude využívať, plný výkon auta každú chvíľu, tak sa poľahky dostane na spotrebu 30 kWh na 100 km a na plné nabitie prejde i7 iba 350 km. Reálne pri striedmejšom využívaní výkonu a nerozlievaní kávy v zadnej časti sa vodič vie dostať aj pod 25 kWh na 100 km, čo s prehľadom zabezpečí viac ako 400-kilometrový rádius.

BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuZdroj: Autobazar.EU

Toto auto nechce byť kontinentálnym krížnikom, ale alternatívou ku spaľovacím agregátom na stredne dlhé vzdialenosti. Vlastne z Bratislavy na nabitie dokážete prejsť do Košíc, do Mníchova, aj keď opatrne, alebo napríklad aj k moru do Terstu. Pridaná hodnota elektrického pohonu nespočíva v tom, že by bol extrémne ekologický, tu sa na podobné veci hrať naozaj nemusíme. Najvýraznejšiu devízovou pre vozidlo tohto typu je prevádzka bez vibrácií a bez akýchkoľvek zvukových doprovodov, v momente ako si vypnete dozvučenie od Hansa Zimmera.

Aktuálne je BMW i7 jednou z najlepších alternatív, ktorú luxusné vozidlá na našom trhu majú. A hlavne v prípade elektrických vozidiel. Presviedča nielen výkonmi, ktoré až tak dôležité nie sú, ale hlavne ukazuje perfektné spracovanie interiéru.

BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: BMW iX M60 - Efektívny maniakBMW si necháva všetky dvierka otvorené a okrem elektromobilov ďalej rozvíja aj spaľovacie...17. Október, 2022
02BMW X2 M35i je viac hothatch ako SUVBMW už postupne zaplnilo celú škálu čísel v ponuke modelov X od jednotky až po sedmičku....18. Október, 2022
03BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juAutomobilka BMW len nedávno inovovala svoj model X7 a teraz sme sa s ním mohli zoznámiť v...17. November, 2022