Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej koži

Mercedes triedy GLC je najúspešnejším modelom automobilky, lebo v jeho prvej generácii vzniklo až 2,6 milióna exemplárov. Vo svojej dobe nahradil model GLK, pričom označenie malo zjednodušiť orientáciu zákazníkom a rozdeliť im triedy podľa veľkosti a priradiť k nim aj terénnejšie modely. Aktuálne prichádza už druhá generácia GLC, ktorá prináša veľa noviniek a to nielen technických, ale aj vizuálnych.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
01.11.2022
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Je tu nová generácia...

Auto-moto zaujímavosti

Základom vylepšení je teda úplne nový vzhľad auta druhej generácie. Základný tvar síce ostáva rovnaký, s ním sa toho nedá veľa spraviť, ale všetko ostatné je podriadené modernému výzoru a aerodynamickému obtekaniu. Aj vďaka maske vysunutej až na kraj nárazníka dokáže mať nové GLC odpor vzduchu iba 0,29. Výraznou výhodou modelu je tiež tie Pixelových predných svetiel s adaptívnymi lúčmi. Zadné svetlá zase pripomínajú tie, ktorými sa pýši trieda C a trieda S. V tomto prípade sú však spojené čiernou lištou.

V ponuke bude štandardne niekoľko farieb laku a druhov zliatinových diskov. Príplatková výbava prinesie aj tradičný balík doplnkov AMG, ktorý mení výzor nárazníkov a v prípade ďalšieho príplatku za Night Package ukazuje zase výmenu všetkých strieborných prvkov za čierne.

Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiZdroj: Autobazar.EU

Interiér novej generácie prichádza ešte s väčším batožinovým priestorom s objemom až 620 litrov, ale hlavné je, že aj pasažieri na zadných sedadlách budú mať dostatok miesta na život. Najlepšie miesta sú však vpredu a to nielen kvôli najlepšiemu tvaru sedačiek, ale aj kvôli dostupnosti zábavných funkcií. Informačno-zábavný systém MBUX zobrazuje informácie na displeji akoby prevzatom z triedy C a triedy S. Štandardne sú na ňom nielen náhľady mapy a adaptívny obsah, ale aj ovládanie klimatizácie. Všetko môžete ovládať dotykom, alebo hlasovými povelmi. Ovládanie fyzickými tlačidlami nie je dokonca ani na volante. Volant predvádza dotykové plochy, tak ako ostatné modely Mercedes a záleží od verzie aký má tvar.

Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiZdroj: Autobazar.EU

Pri jazde predvádza Mercedes triedy GLC najmä komfort, ale adaptívne tlmiče, ktoré sú sériovo, dokážu vytvoriť aj športovú atmosféru. V prípade želania je možné vozidlo vybaviť aj vzduchovým podvozkom. S ním dokážete meniť aj svetlú výšku a úprava tuhosti je očakávateľnou funkciou. To, čo je novinka, je rozhodne možnosť natáčania zadnej nápravy až do uhla 4,5 stupňa. Týmto sa autu zlepšuje manévrovateľnosť a priemer kruhu otočenia klesne až o 70 cm.

Pri jazdách sme vyskúšali tri agregáty. Základným benzínovým motorom bude GLC200, ktoré má dvojlitrový benzínový štvorvalec, ponúkajúci výkon 150 kW (204 k). S deväťstupňovým automatom dokáže zrýchliť na stovku za 7,8 sekundy a sprevádza ho pritom veľmi kultivovaný a tichý beh. Časť tohto tvrdenia je daná naozaj extrémne prevedeným odhlučnením. V tomto aute naozaj nepočujete žiadne výrazné hluky od častí vozidla. O spotrebe je ešte skoro hovoriť, lebo s GLC200 sme jazdili po terénnejších sekciách. Už tam dosahovala rešpektu hodných necelých 9 litrov na sto kilometrov. V bežnej premávke sa však spotreba určite dostane aj niekde ku sedmičke.

Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiZdroj: Autobazar.EU

Druhé, pre zmenu, sme mali GLC220d. Naftový agregát, znova s objemom 2 litre a so štyrmi valcami produkuje výkon 145 kW (197 k). Krútiaci moment vrcholí masívnou hodnotou 440 Nm a aj tento motor, podobne ako všetky ostatné, má hybridnú technológiu. Tu sa spolieha na mild hybrid. Aj vďaka nemu viete jazdiť s kombinovaným priemerom spotreby do 6 litrov nafty na sto kilometrov. Na rozdiel od GLC200, nemá tento kúsok vzduchový podvozok Airmatic, ale aj tak predvádza rozumné jazdné vlastnosti. Prekvapením verzie je zvuk, ktorý vôbec nie je drkotavo dízlový, ale skôr má mohutné hlbšie tóny. Všetko v rámci veľmi jemnej intenzity. Len aby vodič počul, že motor ide. Zvuk ho zbytočne neotravuje. Myslíme si, že práve toto bude najpredávanejšia alternatíva v ponuke, lebo ponúka dostatočné výkony, rozumnú spotrebu a bude výhodnejšia cenou ako výkonnejšie GLC300d.

Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiZdroj: Autobazar.EU

Ako sa hovorí, to najlepšie na záver, najvýkonnejšia alternatíva vo flotile je benzínový dvojliter v modeli s označením GLC300. Dosahuje výkon 190 kW (258 k). Tento motor už ponúka výbornú dynamiku a len zruba o 20% vyššiu spotrebu ako podobný naftový agregát. Prejavuje sa znova veľmi kultivovanie a jazda je relatívne tichá. Oproti dízlu však nemá ten masívny záťah v širokom spektre otáčok a preto prináša menší „wau“ efekt pri zrýchlení napriek tomu, že má stovku len za 6,2 sekundy.

V štartovacej ponuke na našom trhu aj verzia GLC300d, ktorá príde s výkonom 198 kW (270 k) a krútiacim momentom 550 Nm. Zoznam pohonných jednotiek by nebol kompletný bez spomenutia plug-in hybridov. Tie sú až tri, dva benzínové a jeden naftový, a ponúknu maximum výkonu až 280 kW (381 k). Maximálny krútiaci moment systému v GLC400e je 650 Nm. Stovka tak znamená len čas 5,6 sekundy.

Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiZdroj: Autobazar.EU

Ak ste čítali správne, tak vidíte, že všetky agregáty sú dvojlitrové štvorvalce. Je to tak, Mercedes sa aj pri GLC dal na rovnakú cestu ako pri triede C. Dokonca aj verzia AMG má mať iba dvojlitrový štvorvalec. Znova ako v prípade Céčka.

Mercedes už ponúka autá reálne a sú v konfigurátore. Každý z modelov, ktorý sme skúsili bol v cenovom rozpätí 75 až 90-tisíc eur.

Je tu nová generácia Mercedesu GLC, skúsili sme ju na vlastnej kožiZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Tento Passat zvládol takmer 1 000 000 km. Len 399 €!VW Passat je legendou a snom mnohých vodičov. Snívajú o ňom aj manažéri, tí si kupujú nové...1. Október, 2022
02Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýStratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes...14. September, 2022
03Mercedes pridáva EQE SUV, vyzerá podobne ako EQS SUVMercedes sa rozbieha na poli elektrických vozidiel naozaj vo veľkom. Začiatky novodobej éry...18. Október, 2022