Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koní

Automobilka Mercedes-Benz už pri predstavení novej generácie triedy C avizovala, že prejde na cestu, ktorou sa vydala severská automobilka Volvo. Akýkoľvek model s označením písmenom C bude mať teda iba štvorvalce. A to bez rozdielu verzie. Dokonca aj najvýkonnejšia C63 E-performance dostane malý dvojliter, ale šialené technológie okolo.

JozefM v Akcie
23.09.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes-AMG C63...

Akcie

Dvojlitrový štvorvalec bol už maximálnou možnou priečkou z hľadiska motorizácie pre triedy A, CLA či GLA, ale tam to akosi bolo ľahšie stráviteľné. Dvojlitrový štvorvalec mal v týchto prevedeniach až 310 kW (421 k).

V prípade novej generácie C63 nechala automobilka nič na náhodu a využila svoje bohaté skúsenosti z pretekov Formule jedna, veď niečím musela nahradiť to, čo predtým robil dvojnásobný motor. Dvojliter má teda elektronicky roztáčané turbo, ktoré má omnoho lepšiu odozvu a vzadu namontovaný elektrický motor, ktorý tiež využíva podobnú schopnosť v ústrety lepším reakciám agregátu. Je to asi niečo podobné ako AMG GT so 4 dverami a tiež označením E-Performance, akurát nižšie na škále potravinového reťazca.

Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koníZdroj: Mercedes-Benz

Tento plug-in hybrid nie je zameraný ani tak na dosahovanie ekologických parametrov, ale na číry výkon, veď maximum je 500 kilowattov, čo je 680 Nm. Len pre pripomenutie, Lamborghini Aventador začínalo svoju púť s výkonom 515 kW (700 k) Krútiaci moment C63 E-Performance má nemenej masívnych 1 020 Nm. Toto sú najlepšie čísla aké kedy trieda C mala. Sú väčšie ako akákoľvek veľká 8-valcová aplikácia z minulosti. Motor je teda prepĺňaná dvojlitrová alternatíva s označením M139. Samostatný spaľovací agregát dosahuje šialených 350 kW (476 k). Takýmto výkonom sa svojho času pýšila posledná kompresorová verzia E55 AMG s objemom 5,5 litra. Veľkou výhodou elektronického prepĺňania je, že auto nemá absolútne žiadnu turbo dieru. Práve toto je odvodené z technológie Formule jedna, kedy klasický systém turba dopĺňa malý elektrický motor, ktorý je medzi výfukovou turbínou a tlakovým kolesom a dokáže roztočiť turbo okamžite.

Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koníZdroj: Mercedes-Benz

Zadný motor využíva nielen 400V technológiu, ten elektrický, ale aj batériu s kapacitou 6,1 kWh. Samotný zadný elektromotor ma výkon až 150 kW (204 k), ktorý dokáže poskytovať samostatne, alebo v tandeme s benzínovým agregátom. Toto všetko však znamená, že plug-in hybrid nie je oficiálne na ekologickú jazdu, lebo jeho dojazd sa dostal iba na 13 km. V plnej paľbe a pri využití kompletného výkonu sa sedan triedy C, C63 E-performance, dostane na métu sto kilometrov za hodinu za 3,4 sekundy. Maximum leží na úrovni 280 km/h. Ale to je iba s príplatkovým AMG Driver’s Package. Inak je štandardne maximum obmedzené na 250 km/h.

Na akcelerácii a maximálnej rýchlosti má čo povedať aj viacspojková 9-stupňová automatická prevodovka, ktorá využíva spojky ponorené v špeciálnom oleji. Je prvýkrát histórii, čo C63 ponúkne pohon všetkých štyroch kolies cez systém 4Matic+. Ten má elektronicky kontrolovaný samosvorný diferenciál vzadu aj keď na zadnej náprave sedí aj spomenutý elektromotor.

Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koníZdroj: Mercedes-Benz

Automobilka o  niečo pozmenila aj vizáž modelu. Samotná šírka s rozšírenými na nápravami a blatníkmi je väčšia o 7,5 cm, čo patrične bije do očí. O približne 8 cm je auto dlhšie a o centimeter narástol rázvor osí kolies. Očividné je použitie úplne iných nárazníkov a aerodynamických doplnkov, vrátane krídla na veku batožinového priestoru sedanu.

Proti BMW M3 má Mercedes-AMG pripravenú nielen karosériu sedan, ale v ponuke bude aj karoséria kombi s rovnakými technologickými vymoženosťami. V interiéri oboch vozidiel budú špecifické sedadlá od AMG, s možnosťou škrupinových náhrad a na displejoch budú zobrazenia s možnosťou predvedenia údajov o športovej jazde.

Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koní

Pri extrémnej športovej jazde je potrebné presné nasmerovanie vozidla. Manévrovateľnosti určite prospeje aj natáčanie zadnej nápravy oproti natočeniu predných kolies až do uhla 2,5 stupňa pri rýchlostiach do 100 kilometrov za hodinu. Pri vyšších rýchlostiach sa budú kolesá natáčať rovnakým smerom, aby podporili stopu v zákrute a lepšie sa do nej zahryzli. O zastavenie sa budú starať 6-piestikové brzdy vpredu, ktoré budú doplnené o rýchlu rekuperačnú sústavu s výkonom až 150 kW a s nastaviteľnou intenzitou. Azda najväčšou nevýhodou modelu nebude teda pohon, ale skôr hmotnosť 2,1 t, tá je od monopostov Formule 1 celkom vzdialená.

Mercedes-AMG C63 E-Performance má dvojliter, ale až 680 koníZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-Benz triedy T Marco Polo je malý cestovateľský senMercedes-Benz triedy T je na trhu ako luxusnejšie a komfortnejšie dvojča Mercedesu Citan. A...8. September, 2022
02Video: Dokáže BMW driftovať ako Mercedes AMG?To, čo dokáže "áemgéčko" je vysoká škola driftu. Ako sa s touto výzvou vysporiada menší...10. September, 2022
03Test: Mercedes-Benz T180d - Ten rozdiel je citeľnýStratégia Mercedesu na poli úžitkových vozidiel je celkom zaujímavá. V ponuke má Mercedes...14. September, 2022