Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívna

BMW má hierarchiu svojich modelov pevne rozdelenú. Niektoré modely môžu šokovať, niektoré nemôžu. Tie veľkoobjemové, ktoré majú najväčšie predaje, treba držať konzervatívne a okrajové modely môžu byť futuristické, excentrické a šialené. Globálne je jedným z najdôležitejších modelov automobilky práve X5 a preto čakať nejaké avantgardné riešenia nie je na mieste. Facelift prebehol veľmi jemne. A keďže je model X6 odvodený, tak ten tiež dostal podobne decentné vylepšenia vzhľadu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
08.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: BMW

BMW X5 aj X6 majú novú...

Auto-moto zaujímavosti

Najväčší šok prichádza pri pohľade na prednú časť, ktorá zvonka modernizáciu schytala najviac. Ľadvinky sú opticky menšie a už nespôsobujú taký rozruch ako doposiaľ. Zdá sa, že BMW vyslyšalo svojich zákazníkov a prinieslo im to, čo si želali, decentnejší vzhľad modelov. Aspoň tých s veľkými objemami predaja. Najväčšou zmenou prednej časti je teda zmenšenie svetlometov, ktoré sú teraz o 35 mm užšie. Využívajú maticový LED systém s označením BMW Selective Beam. A rovnako zaujímavým vylepšeným je spodná časť nárazníku, ktorá evokuje ostatné nové modely automobilky.

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaZdroj: BMW

Okrem samotnej zmeny vizáže vpredu a decentných štylistických úprav v zadnej časti, prichádza ako model X5, tak X6 aj s vylepšenou paletou farieb. Do ponuky pribudli modrý Ridge Mountain, sivá Brooklyn, sivá Skyscraper a matná siva Frozen Pure. Tú ste mohli vidieť na prvých jazdách s BMW X7 60i xDrive. Práve pre najvýkonnejšie modely automobilka ponúkne aj iné odtiene, konkrétne pre X5 M60i xDrive to bude modrá Marina Bay a pre X6 M60i zase zelená Isle of Man. Ešte sa ale vráťme k prednej časti, tú ozvláštni aj podsvietená maska chladiča. BMW X6 podobnú masku chladiča už malo, ale ostatné zmeny s užšími svetlometmi a inovovanou spodnou častou nárazníka s výrazným 8-uholníkovým prvkom budú novinkami zase tu. Práve spodná časť nárazníka dokáže oba modely ešte viac odlíšiť.

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaZdroj: BMW

Ak zvonka možno považovať zmeny za významné, tak vnútri to je priam revolúcia. Revolúcia podobná ako sa udiala v BMW X7 a s akou prichádza aj BMW iX na elektrickú energiu. Aj X5 a X6 dostali dlhý zakrivený displej s dvomi zobrazovacími jednotkami, z ktorých jedna je dotyková. Koliesko na ovládanie systému iDrive 8 zostalo a zmena prichádza aj vo forme iného prepínania prevodovky. Klasická páčka je preč a miesto nej je malý prepínač, ktorý vidno už aj v BMW radu 3 a postupne ho dostanú všetky modely. Je to odkaz práve na BMW iX, ale to ho má prevedený inak. Forma je rovnaká, materiál iný.

Priestorové pomery ostávajú navlas rovnaké a aj inovované verzie poskytnú presne to, na čo sú zákazníci zvyknutí. V 5-metrových vozidlách je miesta celkom príjemne veľa a to sa nemení.

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaZdroj: BMW

Mení sa však ponúka agregátov. Vrcholom bude teraz verzia M60i, ktorá využíva motor V8 s objemom 4,4 litra, ktorý má, spolu s mild hybridným doplnkom, výkon až 390 kW (530 k). V prípade X5 to znamená možnosť vyšprintovať na stovku za čas iba 4,3 sekundy. Maximum štandardne obmedzené na 250 km/h. Prekvapivo má aerodynamicky optimálnejšia karoséria X6 rovnaké hodnoty. Zmenami prešli aj ostatné modely, čo znamená, že všetky, bez rozdielu, budú mať mild hybridný doplnok. Nová verzia motora označeného xDrive40i príde s vylepšeným radovým 6-valcom, ktorý bude mať o 35 kW (47 k) viac. Celkovo sa dostane na 280 kW (381 k). Jeho krútiaci moment poskočí o 70 Nm a celkovo ponúkne 520 Nm. Mild hybrid zase na určitý čas dopomôže k 20 Nm naviac. Pri tejto verzii je stovka záležitosťou 5,4 sekundy.

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaZdroj: BMW

Reálna zmena prichádza aj v prípade naftového agregátu v xDrive30d. Taktiež trojlitrový šesťvalec má po novom oceľové piesty a optimalizovaný proces separácie oleja. Prepracovaný je systém priameho vstrekovania Common-Rail so solenoidovými ventilmi. Maximálny výkon tejto alternatívy bude až 219 kW (298 k) a krútiaci moment 670 Nm. V prípade naftovej verzie je stovka záležitosťou 6,1 sekundy ako pre X5, tak pre X6.

Veľkou novinkou bude použitie nového plug-in hybridu, ktorý získa úplne nové technológie a možnosti. Verziu xDrive45e nahradí xDrive50e. Bude mať najnovšiu verziu šesťvalcového benzínového trojlitra a celkový výkon, vrátane dočasného skoku až 360 kW (490 k). To je nárast o 70 kW (96 k) a krútiaci moment je 700 Nm. Pri ňom je nárast 100 Nm. Výkon benzínového motora sa dostal na 230 kW (313 k), čo zase  predstavuje nárast o 20 kW (28 k). Elektrický motor prináša až 145 kW (197 k) a tu je nárast až 62 kW (84 k). V preklade do bežných parametrov to znamená zrýchlenie na stovku za 4,8 sekundy. Výrazným vylepšeným prešla aj batéria, ktorá má kapacitu väčšiu skoro o štvrtinu a má až 25,7 kWh. Je možné ju nabíjať striedavým prúdom až s výkonom 7,4 kW, čo zase predstavuje dvojnásobok predchádzajúcej hodnoty. Na plné nabitie batérie dokáže X5 prejsť, podľa WLTP, 94 až 110 kilometrov.

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaZdroj: BMW

V ponuke u predajcov bude nová verzia X5 už onedlho, lebo tá pôvodná z nej už postupne odchádza. Je nutné poznamenať, že tento facelift je mierený na širšie masy a reálne má X5 aj X6 šancu ostať rovnako úspešným bojovníkom na veľmi exkluzívnom trhu. Vylepšenie X5 pritom prichádza len tesne po avizovaní obnoveného Mercedesu GLE.

BMW X5 aj X6 majú novú tvár, neľakajte sa, je konzervatívnaZdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuNič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW....8. December, 2022
02Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionTreba to zopakovať znova, Alpina bola donedávna samostatná takmer automobilka, ktorá...3. Február, 2023
03BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejBMW už má v ponuke niekoľko zaujímavých modelov na základe M3. Najviac na cestách vidno...26. Január, 2023