Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 Competition

Treba to zopakovať znova, Alpina bola donedávna samostatná takmer automobilka, ktorá upravovala BMW štýlom, že museli mať vyrazené nové výrobne číslo. Aktuálne je už súčasťou automobilky samotnej a preto sa dokáže dostať ku novým modelom a novým technológiám ešte skôr ako doposiaľ. Platí to aj pre novú limitovanú sériu Alpina B5 GT, ktorá má najvyšší výkon zo všetkých modelov, ktoré kedy Alpina uviedla.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
03.02.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: Alpina

Špeciálna séria Alpina B5...

Auto-moto zaujímavosti

Pod kapotou špeciálnej série, v ktorej môže alternovať karoséria sedanu a kombi, je motor V8, dosahujúci objem 4,4 litra. Má tiež dvojité prepĺňanie a celkový výkon sa dostal na 466 kW (634 k). Je to nárast o 6 kW (9 k) oproti najvýkonnejšej implementácii v klasickom BMW. M5 competition má 460 kW (625 k). S rastom výkonu je spojený aj nárast krútiaceho momentu. Táto verzia prichádza až s hodnotou 850 Nm, čo je znova o 50 Nm viac ako má doposiaľ najvýkonnejšia verzia motora mimo Alpiny, ak nerátame úplnú špecialitu BMW M5 CS, tá má ešte o jedného koníka naviac.

Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionZdroj: Alpina

V reči čísel dynamických parametrov to znamená zrýchlenie pre sedan na stovku za 3,4 sekundy a maximálnu rýchlosť 330 km/h. O niečo ťažšie kombi zvláda rovnaký šprint za 3,6 sekundy a maximálne sa vie rozbehnúť na 322 km/h. Alpina zjavne nepridala svoju podpisovú sekciu ku potvrdeniam o stanovení maximálnej rýchlosti na obmedzených 250 km/h. Pri tomto zrýchlená a  maximálnej rýchlosti je však dôležitý aj medzičlánok medzi pohonom všetkých 4 kolies a samotným motorom. Tým je znova osemstupňová automatická prevodovka, ktorá dostala zmenenú kalibráciu. O zastavovanie sa starajú štvorpiestikové brzdy Brembo vpredu a aj vzady. Priemer kotúčov na prednej náprave je 15,5 palca a na zadnej až 15,7 palca. Ak by ste nevedeli koľko to je milimetrov, tak sa násobí hodnotu 25,4 a vychádza to na 393 milimetrov vpredu a 400 milimetrov vzadu.

Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionZdroj: Alpina

Alpina ponúkne modelu B5 GT niektorú z tradičných farebných schém, čiže ho môžete mať priárne v tmavomodrej a tmavozelenej. Tie budú v základnej ponuke, ale za príplatok bude dostupných ešte 6 farieb, ktoré budú modrá Arctic Race, modro-čierna Petrol Mica, zelená Verde Britisch Racing, kriedová Chalk, červená Imola a fialová Daytona. Zadok modelu ozvláštnia 4 koncovky výfuku. Disky s priemerom 20 palcov predvedú štandardný tvar Alpina Classic s povrchom nalakovaným odtieňom Marron Volciano.

Interiér Alpiny B5 GT prinesie štandardne čalúnenie kožou Nappa a za príplatok kožou Merino. Dostupné budú aj rôzne vylepšenia, ktoré ma Alpina špeciálne vo svojom repertoári a sú odlišné od tradičných prevedení pôvodných modelov s originálnym znakom BMW. Takými sú napríklad lišty s povrchom z čierneho orechového dreva.

Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionZdroj: Alpina

O presnom počte plánovaných kusov zatiaľ automobilka, či skôr časť automobilky, nepovedala, ale celkom limitujúcim faktorom pri kúpe bude základná cena modelu. Na nemeckom trhu začína na 145 500 € pre sedan a 148 500 € pre kombi. Ak však chcete investovať tieto peniaze, tak neváhajte, objednávkové formuláre sú otvorené už aktuálne v tomto čase a teoreticky si vozidlá Alpina môžete objednať u každého dílera mníchovskej automobilky.

Dodávky jednotlivých modelov začnú v júli tohto roka. Je absolútnym pravidlom, že BMW, ktoré nesú podpis Alpina sú do budúcna hodnotnejšie a cenový rozdiel medzi nimi a napríklad M5 Competition bude takmer rovnaký ako v čase ich kúpy. Ak by ste sa predsa rozhodli, že takéto auto chcete a chceli by ste ho unikátne, tak skočte rovno do fialovej farby Daytona. Tá zostane dlhodobo väčším unikátom ako štandardná Alpina zelená a modrá.

Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionZdroj: Alpina

Za svoje peniaze dostanete vozidlo, ktoré bude unikátnejšie ako ktorákoľvek štandardná verzia BMW radu 5, vrátane M5 a M5 Competition. Jediným konkurentom, z hľadiska výnimočnosti môže byť azda iba M5 CS s podobným výkonom. Avšak táto verzia je dostupná iba ako nekompromisný sedan a nebude nikdy v ponuke ako kombi. Taktiež každodenné použitie bude jednoduchšie v prípade Alpiny, lebo si zachováva viac komfortu a aj interiér je menej extrémny. Vlastne Alpina B5 aj vo verzii GT prevádza každodennú použiteľnosť a príjemné jazdné vlastnosti.

Špeciálna séria Alpina B5 GT má viac výkonu ako BMW M5 CompetitionZdroj: Alpina

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01BMW i7 ukazuje nové dimenzie luxusuNič nie je lepším námetom debát na internete ako aktuálny dizajnový štýl automobilky BMW....8. December, 2022
02BMW X7 má po facelifte šialenú verziu M60i, skúsili sme juAutomobilka BMW len nedávno inovovala svoj model X7 a teraz sme sa s ním mohli zoznámiť v...17. November, 2022
03BMW M3 CS: Výkon naviac, hmotnosti menejBMW už má v ponuke niekoľko zaujímavých modelov na základe M3. Najviac na cestách vidno...26. Január, 2023