Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GT

Mercedes-Benz, konkrétne AMG GT so štyrmi dverami je dostatočne šialené auto, ktoré so štyrmi ľuďmi dokáže konkurovať dvojmiestnym superšportovým autám. Je konkurenciou vrcholných verzií Porsche Panamera. A očakáva sa predstavenie verzie AMG GT 73. Čakanie skrátil Brabus s vlastnou predstavou.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
30.10.2020
Diskusia:

Brabus sa chytil...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia, ktorá, podľa dohody s Mercedesom, nemôže používať logá automobilky bude šialene výkonná. Miesto hviezdy má všade táto verzia logá veľkého písmena B. Kým nový najvýkonnejší model priamo z Mercedesu, AMG GT 73 má mať niekde okolo 588 kW (800 k). Brabus to posunul ešte ďalej.

Celý názov projektu je Brabus Rocket 900. Predchádzajúce verzie Rocket boli stavané z dvanásťvalcov, ktoré automobilka vyrábala, ale teraz to musí byť inak. Najväčší počeť valcov pod kapotou tohto modelu je 8, takže Brabus zapracoval veľa zmien do toho, čo na začiatku bolo verziou 63s.

Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GTZdroj: Brabus

V prvom rade sa Brabus chopil objemu agregátu. Zo štyroch litrov ho zväčšili o pol litra na 4,5 litra celkovo. Nové sú tiež ohromné turbá, ktoré dokážu potlačiť viac ako sériové. S týmito úpravami je spojené vylepšenie systému chladenia. Tomu pomáhajú nové otvory v nárazníku, cez ktoré ku chladičom prichádza viac vzduchu.

Všetky úpravy dokážu posunúť výkon motora zo sériového stavu 471 kW (640 k) na cifru, ktorá svieti v názve vozidla, na 663 kW (900 k). Posun o 150 Nm zaznamenal aj krútiaci moment. Teda ten, ktorý je použiteľný. Reálne má motor 1250 Nm, ale kvôli životnosti prevodovky ho musel Brabus zabrzdiť na 1050 Nm.

Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GTZdroj: Brabus

Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GTParametre motora sú zárukou šialených dynamických parametrov. Napríkad na stovku sa auto dostane za 2,8 sekundy. Dvojstovka je za 9,7 sekundy. Za taký čas niektoré autá nedosiahnu ani stovku. Trojstovka je záležitosťou 23,9 sekundy a maximum musí byť elektronicky obmedzené. Obmedzovač zasiahne pri 330 kilometroch za hodinu. Obmedzenie prichádza s ohľadom na hmotnosť auta a výdrž pneumatík. Po odstránení obmedzovača je potenciál dostať sa minimálne o 20 kilometrov a hodinu vyššie.

Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GTZdroj: Brabus

Je jasné, že motor nebol jedinou upravenou časťou vozidla. Nový je výfuk z nehrdzavejúcej ocele a tiež bodykit, ktorý Brabus vyrobil z karbónu. Auto stojí na 20-palcových diskoch prednej nápravy a 21-palcových zadnej. Všetky štyri majú aerodynamické kryty z priznaného karbónu. Auto je o 25 milimetrov bližšie k zemi, za čo zase môže prepracovaný vzduchový podvozok.

Kým samotný Mercedes-AMG GT 63s 4-door stojí s výbavou okolo 200-tisíc eur, za Brabus Rocket 900, taký ako je na fotkách, si úpravca účtuje 435-tisíc eur. Ale je to vrátane pôvodného auta.

Brabus sa chytil príležitosti, spravil najvýkonnejšie štvordverové AMG GTZdroj: Autobazar.eu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Ford Mustang Mach 1 bude mať manuál so synchroniáciou otáčokNebudeme chodiť okolo horúcej kaše. Práve Ford Mustang je najlacnejšia cesta ako sa dostať...22. Október, 2020
02Prvá jazda: Vylepšený Mercedes triedy E nie je len o novom predkuMercedes-Benz ukázal facelift svojej triedy E. Zmenila sa predná časť, ale aj niekoľko...12. August, 2020
03Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020