Brutálna úprava Bugatti Chiron: Akcelerácia 0-490 km/h!

Len pred pár dňami profi jazdec dosiahol rýchlosť 423 km/h a Bugatti otvorilo otázku ešte šialenejšieho rýchlostného limitu. Dnes tu máme akceleráciu upravenej verzie Chirona, ktorá posúva hranicu rýchlosti k hodnote 500 km/h. Nebudeš veriť vlastným očiam! Vychutnaj si akceleráciu Bugatti Chiron z 0 na 490 km/h. Sleduj video.

rufus v Video sekcia
08.09.2019
Diskusia:

Video: Bugatti Chiron -...

Video sekcia

Len nedávno médiá po celom svete zverejnili správu o pokuse o prekonanie rýchlosti 420 km/h pod taktovkou Top Gearu. Ako to dopadlo? Profi jazdec dosiahol rýchlosť 423 km/h a Bugatti otvorilo otázku ešte šialenejšieho rýchlostného limitu.

Brutálna úprava Bugatti Chiron dá 490 km/h!Zdroj: youtube.com/Top Gear

Bugatti Chiron – 490 km/h

Na prvý pohľad je zvláštne, že koncern VW Group mal záujem nechať otestovať Bugatti Chiron, ktoré nemá núdzu o zákazníkov ani popularitu. Zámer však má hlbšiu pointu. Testovacia dráha Ehra-Lessien  privítala Chiron na dráhe na základe podobnej akcie z minulosti.

Brutálna úprava Bugatti Chiron dá 490 km/h!Zdroj: youtube.com/Top Gear

Zaujímaví rekordéri

Pár rokov dozadu rovnaký jazdec, James May, „osedlal plnokrvného“ Veyrona. Dosiahnutá rýchlosť verne pripomína tohtoročné výsledky Chirona. Podarilo sa mu ručičku tachometra posunúť na hodnotu 417 km/h.

Brutálna úprava Bugatti Chiron dá 490 km/h!Zdroj: youtube.com/Top Gear

História sa opakuje

Neskôr si za volant sadol Pierre-Henri Raphanel. Dosiahnutá rýchlosť - 431 km/h sa postarala o nový svetový rekord. Ten sa podarilo následne prekonať Koenigseggu Agera RS. Za volantom sedel ostrieľaný jazdec - Niklas Lilja. Výsledná rýchlosť? Neuveriteľných 457 km/h! Dnes tu máme akceleráciu upravenej verzie Chirona, ktorá posúva hranicu opäť k rýchlostnému limitu 500 km/h.

Sériová „úprava“

Termín sériová „úprava“ je v prípade tejto mašiny na mieste. Chiron sa skutočne pýši titulom rekordéra s maximálnou dosiahnutou rýchlosťou 490,48 km/h. Avšak nestalo sa tak v bežnej sériovej verzii, aj keď by sa to výrobcovi iste páčilo. O dosiahnutie rýchlostného rekordu sa postarala upravená verzia Bugatti Chiron.

Brutálna úprava Bugatti Chiron dá 490 km/h!Zdroj: youtube.com/Top Gear

Prevedené úpravy

Aké zmeny v konštrukcii Chironu si vyžiadalo pokorenie rýchlosti 490 km/h? 25 centimetrov dĺžky naviac sa postaralo o zlepšenú aerodynamiku. Už na prvý pohľad je úprava tela evidentná z bočného pohľadu. Ďalšími krokmi bolo odstránenie zadného krídla a nové vyskladanie koncoviek výfuku pre lepší vývod vzduchu z výfuku smerom od vozidla v snahe o nenavýšenie vztlaku. Na základe záberov je zrejmé, že bola znížená aj svetlá výška kvôli prítlaku. Ďalšie drobné úpravy sa týkali detailov a interiéru.

Inšpirácia z Centodieci

Treba spomenúť aj v posledných týždňoch oslavovaný model Centodieci, ktorým sa automobilka pri úprave nechala inšpirovať. Zaujímavé je aj vyjadrenie automobilky. Po tomto počine neplánuje ďalšie zvyšovanie rýchlosti. Šéf automobilky, Stephan Winkelmann, vo svojom vyjadrení informoval o presunutí pozornosti z dosahovania rýchlostných rekordov na iné projekty.

Brutálna úprava Bugatti Chiron dá 490 km/h!Zdroj: youtube.com/Top Gear

Výkon + prvky sériového modelu

Celkový výkon vozidla je rovnaký ako u novinky Centodieci – až 1 600 koní. Väčšina dôležitých častí vozidla ostáva z pôvodného sériového modelu. Zmeny sa nedotkli pohonného agregátu, pohonu kolies a prevodovky. Šialenú akceleráciu musíš vidieť. Vychutnaj si akceleráciu Bugatti Chiron z 0 na 490 km/h na vlastné oči!  Sleduj video. Ako hodnotíš šialené parametre? Podeľ sa o svoj názor v komentároch.

Zdroj: topgear.com, YouTube kanál TopGear

Bugatti Chiron - akcelerácia z 0 na 490 km/h

Video: Bugatti Chiron - akcelerácia na 490 km/h

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Chceš SUV? Majiteľ Volva XC90 zaplatil 49 600 eur za palivo na 3 roky!Vlastniť populárne SUV zo Švédska je snom mnohých z nás. Koľko stojí prevádzka špičkových...2. August, 2019
0212-valcové Brabus delo: Nenápadná legenda dá 320 km/h!Brabus T V12, je nenápadná legenda zapísaná v Guinessovej knihe rekordov ako najrýchlejšíe...26. August, 2019
03Lamborghini Aventador z 3D tlačiarne: Superšport za zlomok ceny!Ako postaviť vlastný superšport z dielov vyrobených v priemyslenej 3D tlačiarni? Nenechaj...30. August, 2019