Chcete zarábať 6 000€ denne?! Podvodníci si s tým nemajú problém!

Autobazar.EU denne bojuje proti nekalým praktikám niektorých podvodníkov - rybárov, ktorý v úmysle vylákať od ľudí peniaze inzerujú na našich stránkach neexistujúce vozidlo. V článku sa Vám pokúsime priblížiť najčastejšie praktiky takýchto ľudí.

Atlas v Oznámenia Autobazar.EU
13.12.2016
Diskusia:

Chcete zarábať 6 000€...

Oznámenia Autobazar.EU

Počas našej dennej rutiny sa stretávame s desiatkami prípadov podozrení na podvodný inzerát, ktorého úlohou je vymámiť od ľudí peniaze v domnení, že im predávajú auto. Tieto praktiky sa spoliehajú na nevedomosť kupujúceho, často na jeho dobrosrdečnosť a cielený psychický nátlak a vydieranie. Priblížme si teda na jednom praktickom príklade znaky inzerátov, ktoré z Vás s najväčšou pravdepodobnosťou nespravia štastného majiteľa nového auta. Naopak, pripravia Vás o nemalú finančnú hotovosť.

Octavia za trojku? No nekúp to!

Začneme tým, čo by Vás malo na inzeráte upútať ako prvé. Cena! Ak hľadáte auto, o ktorom viete, že jeho trhová hodnota sa pohybuje na úrovni 6 000€, inzerát, na ktorom cena takéhoto auta je mnohokrát aj o polovicu nižšia by mala byť pre Vás varovným prstom. A rovno tu prichádza aj vysvetlenie pojmu "rybár". Hodená návnada v podobe nízkej ceny, ktorá čaká na najmenej skúsenú rybu v potoku, ktorá sa chytí. 

Chcete zarábať 6 000€ denne?! Podvodníci si s tým nemajú problém!

V prípade, že neviete, v akej cenovej hladine sa pohybuje auto, ktoré ste si vyhliadli, porovnávajte. Buď vyhľadaním cez filter na hlavnej stránke Autobazar.EU alebo použite náš porovnávací nástroj, vďaka ktorému máte vozidlá vo Vašom záujme zoradené pekne vedľa seba, jedno vedľa druhého.

Chcete zarábať 6 000€ denne?! Podvodníci si s tým nemajú problém!

Ja predať auto za dobrá cena

V prípade, že aj napriek tomu prejavíte o dané auto záujem, narazíte na druhý problém. Kontakt na predajcu. Buď je telefónne číslo neplatné, alebo je uvedené audiotextové číslo. V oboch prípadoch je v záujme podvodníka Vás prinútiť nakontaktovať sa na neho emailom. Už tento fakt by mal vzniesť pochybnosť o dôveryhodnosti predajcu. Keď sa Vám nakoniec v maily uvedenom v inzeráte podarí nakontaktovať na daného predajcu, začne sa kolotoč rozprávok. Pracoval som na Slovensku, vrátiť som sa domov do Anglicka, môj slovenčin nie je najlepší, preto ja používať google translate, auto mám so sebou, keď som si sťahovať veci, už mi je zbytočné, potrebujem sa ho zbaviť, preto ho dávam za takú cenu a....

A príde na rad záloha. Záloha za dopravu. Tú často aby podvodník vzbudil dobrý dojem posielate na "prepravnú spoločnosť". A aby to nebolo málo, po prevedení peňazí Vás kontaktuje daný "prepravca", aby ste poslali dodatočné peniaze z dôvodu neplánovaného navýšenia nákladov na dopravu. Spoliehajú sa na fakt, že ak už raz pošlete časť peňazí s odhodlaním uzavrieť kúpu auta do úspešného konca, uhradíte aj ďalšiu časť: "Kua, keď už som sa na to dal, musím to zaplatiť, nevyhodil som predsa peniaze len tak..."

Podľa našich zistení si takto podvodníci denne zarobia až 6 000€ denne. Netreba však zabúdať, že ide o organizovanú skupinu dobre zohratých ľudí, pre ktorých neplatia morálne zásady ani fair play. Preto sa nespoliehajte na jednanie v rukavičkách. Podvodník spraví všetko preto, aby z Vás peniaze dostal!

Biela obrazovka smrti

Príbehy sa obmieňajú, pointa však ostáva rovnaká do akejkoľvek historky ju podvodník zaobalí. Časť peňazí potrebuje dopredu a zvyšok doplatíte keď Vám auto dovezie. V prípade, že si toto všetko absolvujete, kontakt sa záhadne preruší. A Vy nebudete ani nové auto, ani peniaze a dolapenie vinníka je takmer nemožné. Autobazar.EU sa podobným prípadom snaží predchádzať a podozrivé inzeráty mažeme buď po internej kontrole alebo po prijatom podnete od Vás, užívateľov.

Chcete zarábať 6 000€ denne?! Podvodníci si s tým nemajú problém!

Odporúčame preto všetkým záujemcom o auto, aby sa riadili niekoľkými dobrými radami:

  • Stavajte sa opatrne k ponukám s najnižšou cenou
  • Hľadajte, porovnávajte, neunáhlite sa. Sú to Vaše peniaze, Vy diktujete kúpu vozidla!
  • Neposielajte platby vopred len na základe emailovej alebo telefonickej komunikácie
  • Nekupujte auto podľa obrázku, trvajte na osobnej obhliadke
  • Nechajte si pri kúpe auta poradiť buď známymi alebo odborníkmi v oblasti
Aj napriek dobre mieneným radám a varovným mailom, ktoré našim užívateľom a záujemcom o auto posielame sa však stále nájdu aj taký, ktorý aj napriek obdržanému varovaniu o podvodnom inzeráte peniaze podvodníkovi nakoniec prevedú. 
Vyberajte preto svoje nové auto s rozvahou a rozumom. Nenechajte sa dotlačiť pod akýmkoľvek nátlakom k prevodu peňazí na zhraničné účty. Ušetríte si tak kopec problémov aj peňazí.
 
Tím Autobazar.EU
Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Video: Vodič s extrémnym nákladom nezvládol riadenie!Je všeobecne známe, že práve cesty v Indonézii sú známe vďaka nebezpečne preťaženým,...30. Január, 2015
02Autobazar.eu Vám pomáha ochrániť vozidlo proti ukradnutiu!Autobazar.eu v snahe o zníženie záujmu zlodejov o Vaše vozidlo nadviazal spoluprácu so...20. Jún, 2016
03Autobazar.eu Vám pomáha predať auto aj na Facebooku!Už od februára 2016 Vám Autobazar.EU poskytuje svoj priestor na fanpage pre zvýraznenie...8. August, 2016