Citroën C4 PureTech 155 je najvýkonnejší C4 súčasnosti, nechce však byť hot

Citroën C4 je naozaj podarené auto, o čom sme sa presvedčili aj pri teste. Ponúka celkom širokú paletu druhov paliva, ktoré spaľuje. Okrem klasického benzínu a nafty má v ponuke aj elektrickú energiu. Avšak najvýkonnejší nie je elektromobil, ale benzínový spaľovací motor.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.09.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Citroën C4 PureTech 155 je...

Auto-moto zaujímavosti

Pohľad do parametrov hovorí, že práve toto je najostrejšia alternatíva v ponuke C4. Dokáže sa uchádzať o logo VTS, ktoré mala C4 kedysi a ešte dávnejšie ho nosila Xsara, z ktorej vznikol špeciál na rally? Veď práve s ním sa začala písať história víťazstiev Sebastiana Loeba, keď predbiehal s predokolkou aj niektoré WRC. Existuje teda nejaký odkaz na športové kusy minulých dôb?

Zvuk

Je až prekvapivé, že Citroën nechal C4 celkom ostrý zvuk. Vlastne je ho trochu viac počuť pri verzii s týmto najvýkonnejším motorom. Nie je otravný, ale pri vytočení pekne počuť zvuk trojvalca, ktorý je charakteristický a pripomína naozajstné športové špeciály. Nehovoríme o mohutných osemvalcoch, ale o malých motoroch v pretekárskych autách. Nestrieľa do výfuku, ale to nikto ani neočakáva. Motor s výkonom 114 kW (155 k) má naozaj pekne vyriešenú zvukovú kulisu. Tu by sa naozaj najvýkonnejšia verzia C4 mohla uchádzať o známe logo VTS.

Citroën C4 PureTech 155 je najvýkonnejší C4 súčasnosti, nechce však byť hotZdroj: Autobazar.EU

Jazda

Pri jazde však Citroën C4 preferuje hocičo iné, len nie športové ambície, ktoré má motor. Podvozok je v prvom rade pohodlný a nechce sa mu veľmi do športových prejazdov. Nenakláňa sa zásadne, ale skôr si vychutnáte naozaj príjemnú jazdu, dokonca aj bez ohľadu na stav našich ciest. Podvozok dokáže odfiltrovať naozaj veľa a prekvapivo bezproblémovú spraví aj cestu s povrchom neobnovovaným niekoľko desiatok rokov. Takže jazdou nie je C4 športová, ale stále dokáže fungovať aj v relatívne ostrejšom tempe.

Citroën C4 PureTech 155 je najvýkonnejší C4 súčasnosti, nechce však byť hotZdroj: Autobazar.EU

Športový pocit

Po nasadnutí do auta s dvomi reálnymi koncovkami výfuku prichádza to isté, čo pri jazde. Tieto sedadlá sú konštruované s ohľadom na čo najväčší komfort. Síce trochu podržia v zákrutách, ale znova to nie je ich hlavným údelom a účelom. Majú previezť posádku v čo najväčšom komforte na dlhšie trasy. Reálne sa im to darí a tým pádom tu športový pocit celkom absentuje. Dokonca aj napriek tomu, že majú červené čalúnenie. Interiér je však príjemným miestom na trávenie času. Ani vodič nebude mať stavy hnevu pri hľadaní klimatizácie, lebo tá má samostatný panel a celkovo systém na displeji naviac funguje veľmi prirodzene a bezproblémovo. Zlepšila sa nielen rýchlosť, ale aj odozva na stlačenie.

Citroën C4 PureTech 155 je najvýkonnejší C4 súčasnosti, nechce však byť hotZdroj: Autobazar.EU

Kontroverzia vizáže = avantgarda

To, čo nemusí každému sadnúť je dizajn zovňajšku. Kým interiér je aj s volantom splošteným z oboch strán clekom tradičným, exteriér má naozaj avantgardné prvky. Nie sú kontroverzné, sú avantgardné a tieto tvary zjavne vydržia dlhšie aktuálne. Napríklad predné svetlá pripomínajú model GS, ale sú moderne interpretované s LEDkovým systémom. Zadné svetlá na zlome karosérie liftback sú tiež LEDkové a majú dve samostatné plochy. Celkovo sa C4 tvári ako crossover medzi štandardným autom a SUV, čo sa u darí, najmä vďaka plastovým lemom spodnej časti karosérie. Tie sú ozvláštnené balíkom červených doplnkov nielen v okolí predných hmloviek, ale tiež na predných dverách. Ak by sme mali vymenúvať to, čo je na karosérii iné, alebo zvláštne bolo by to na dlho a začiatok by bol vpredu na kapote so zaujímavými prelismi, pričom koniec by bol pri difúzore, ktorý má nielen dve koncovky výfuku vo svojom poli, ale tiež hmlové svetlo.

Citroën C4 PureTech 155 je najvýkonnejší C4 súčasnosti, nechce však byť hotZdroj: Autobazar.EU

Cenové hladiny

Koľko stojí takéto auto? Presne táto výbava je za 27-tisíc eur. Má všetko, čo takéto auto môže mať a všetko je naozaj logicky ovládané. Dokonca aj tempomat už má miesto na volante a nie na archaickom ostrovčeku pod ním na stĺpiku riadenia. Základná cena C4 je 15 490 eur, ale určite nie je takto dobre vybavená. Veď tento kus za takmer dvojnásobok má nielen vyhrievané kožou potiahnuté sedadlá, ale má aj head-up dipslej. Ten je však trochu kontraproduktívny, lebo rýchlosť nie je len na ňom, ale aj pár centimetrov nižšie na štandardnom menšom displeji pred vodičom. Ale stále sa dá povedať, že toto auto stojí za dané peniaze.

Citroën C4 PureTech 155 je najvýkonnejší C4 súčasnosti, nechce však byť hotZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Kačky (Citroën 2CV) obsadili hrad Modrý kameňMinulý víkend nebol len o leteckých dňoch na základni v Kuchyni. Bol už tradičným zavŕšením...8. September, 2021
02Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspechHyundai má aktuálne v ponuke najnovšiu generáciu mestského modelu i20. Je zaujímavá aj...13. Júl, 2021
03Test: Citroën ë-C4 – Elektrický život na úrovniKam speje automobilový priemysel? Sú naozaj elektromobily odpoveďou? Na toto sa ťažko...18. August, 2021