Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspech

Hyundai má aktuálne v ponuke najnovšiu generáciu mestského modelu i20. Je zaujímavá aj vďaka tomu, že má prvýkrát verziu i20 N. Avšak to nie je všetko, čo ponúka. Má hneď niekoľko motorov a riešení, ktoré sú rozhodne zaujímavé aj ak nebudeme práve myslieť na vrcholnú verziu.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.07.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Hyundai i20 má v triede...

Auto-moto zaujímavosti

Svoje kvality predvádza za cenu už od 10 490 eur. Za tú je 1,2-ka s atmosférickým plnením a výbavou Classic. Tá je hlavne lákadlom do predajne. Reálne je omnoho lepšou voľbou výbava Family, ktorá s rovnakým motorom stojí 13 590 eur. Alebo aspoň Comfort, čiže výbava, ktorá má štandardne manuálnu klimatizáciu. Tá je oproti Classicu drahšia o 1 200 eur a má omnoho viac prvkov výbavy. Avšak tento kúsok, na ktorý sa pozeráme je za dvojnásobok základnej ceny. Čo teda ponúka?

Štýl

Je pekný? Vyzerá moderne? Áno a áno. Hyundaiu sa dizan nového modelu i20 naozaj podaril. Síce zadná časť nemusí sadnúť úplne každému a je možno až príliš kombinovaná, ale naživo toto malé auto vyzerá lepšie ako v propagačných materiáloch. Malá karoséria je ale nezameniteľná a nedá sa s ničím iným pomýliť. A to je v tejto kategórii dôležité, aby krpci nevyzerali rovnako. Tvary sú úplne nové a spojitosti s predchodcom sa nedajú veľmi ľahko hľadať.

Vpredu tiež vidno ostré črty, ktoré majú šancu vydržať dlhšie aktuálne a pritom príjemné na pohľad. Vrcholná výbava Style má dokonca aj čiernou farbou lakovanú mriežku. Dobre, povieme to, i20 vyzerá celkom exkluzívne, keď má poriadnu výbavu. A nie je to len o detailoch, ale perfektne vyzerajú aj veľké kolesá a ak sú skombinované s peknou farbou, čo modrá rozhodne je, tak je auto naozaj veľmi príjemné na pohľad.

Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspechZdroj: Autobazar.EU

Výkon

Hyundai i20 nie je najmenší model automobilky, tým je i10, ale aj tak nie je príliš veľký, takže je ideálnym mestským autom aj v prípade potreby transportu detí do škôlok a na krúžky. Na to výborne slúži motor s objemom jeden liter s tromi valcami. S týmto najvýkonnejším nastavením dosahuje až 88 kW (120 k) a krútiaci moment je nezanedbateľných 200 Nm. Spolu s nízkou hmotnosťou je auto naozaj živým spoločníkom pri presunoch kdekoľvek.

Zrýchlenie na stovku trvá 10,3 sekundy a maximum výrobca stanovil na 190 kilometrov za hodinu. To sme neskúšali, lebo nie je veľmi kde využiť takúto hodnotu. Ale je jasné, že sme preverili spotrebu. Automobilka udáva, podľa WLTP, v kombinovanom cykle hodnoty 5,1-5,5 litra. A ak budeme kritickí, tak nie sú neodsiahnuteľné. Dá sa medzi nimi pohybovať. Pri dynamickejšom jazdení po meste sa vie spotreba dostať aj ku 6,5 litrom, ale stále ostávajú priemerné hodnoty okolo šestky celkovo.

Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspechZdroj: Autobazar.EU

Priestor

Malé auto jednoznačne nemôže mať veľa priestoru vnútri. Ale aj tak je tento priestor v i20 celkom slušne použiteľný. Vlastne pôdorys hovorí o dĺžkovom parametre, v rámci ktorého je celá trieda malých áut, i20 meria 4 metre a 4 centimetre. Celková šírka auta bez spätných zrkadiel je 1775 milimetrov, z čoho je jasné, že veľa priestoru naozaj toto auto nezaberá a vojde do každého parkovacieho miesta, do ktorého ho budete chcieť dostať. Ak teda nebudete mať ako cieľ stojan na bicykle, alebo menšie miesta pre motocykle.

Vnútri je vpredu miesta naozaj dosť. Priestor medzi vodičom a spolujazdom je taký, že je ľahké si oprieť lakte o lakťovú opierku. Jasné, občasný kontakt je zaručený, ale nie je to miniopierka ako v prípade niektorých konkurentov. Na zadných sedadlách je v meste možné odviezť aj dospelú osobu, ale lepšie sa na nich bude cítiť dieťa, prípadne niekto, kto má do 180 centimetrov. Tu sú limity celkovej veľkosti a rázvoru 2,58 metra. Ale, na druhú stranu, je to o 68 milimetrov viac ako mala prvá generácie Škody Octavia. Toto auto je len o kúsok menšie ako Volkswagen Golf štvrtej generácie. A hovorí to aj batožinový priestor s objemom 262 litrov. Ten je možné zväčšiť po sklopení sedadiel na 1 165 litrov.

Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspechZdroj: Autobazar.EU

Technológie

Malý Hyundai je nabitý technológiami. Táto verzia je dokonca mild-hybridná a využíva 48-voltový štartér-generátor. V praxi ho nie je vôbec cítiť a funguje naozaj veľmi príjemne. Výbava tiež obsahuje digitálny prístrojový štít. Displej v strede dokáže zobrazovať aj zrkadlenie informácií z telefónu cez Apple CarPlay a Android Auto. Síce káblovo, ale predsa. A zaujímavý je aj samotný systém, ktorý je naozaj pekne odladený a ponúka príjemné užívateľské prostredie s logickým ovládaním dotykom.

Devízou tohto Hyundaiu je použitie samostatného ovládania klimatizácie. A má naviac tradičný tlačidlový panel, nepotrebuje teda dotykové prvky. V takto malom aute ponúka automobilka dokonca aj dvojspojkovú automatickú prevodovku, ale o tej sme už hovorili, keď sme riešili motor. Otázkou teda ostáva, či je takto malé auto naozaj hodné 21 580 eur, ktoré, podľa cenníka, stojí. A odpoveď je jednoduchá. Áno. Hyundai i20 Style 1,0 T-GDi so 7DCT a mild-hybridom je dobre spracovaný, má, na triedu, dosť miesta a má výkonný motor s úspornou prevádzkou. Ale stále sme pri tom, že podobné atribúty má aj konkurencia a boj medzi malými autami je naozaj vážny.

Hyundai i20 má v triede ťažkú úlohu, má však dobré vstupné predpoklady na úspechZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia vylepšila svoje SUV Duster, nové logo však ešte nemáDacia Duster je veľmi obľúbeným SUV, ktoré sa vždy umiestni niekde pri vrchole rebríčka...24. Jún, 2021
02Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňUž to nie je o smiešnych úškrnoch, už to nie je takmer športové auto. Naozaj, Škoda Octavia...29. Jún, 2021
03Čo treba vedieť o novej Toyote Yaris Cross?Toyota má aktuálne jednu z najširších ponúk modelov. Ale nemá ešte obsadené všetky pozície....28. Jún, 2021