Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveň

Už to nie je o smiešnych úškrnoch, už to nie je takmer športové auto. Naozaj, Škoda Octavia RS vyzrela a vo svojej štvrtej generácii ponúka naozaj zaujímavé skĺbenie auta na každý deň s autom, ktoré dokáže zvýšiť tep a vytvoriť pocity ako v naozajstnom športovom aute.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
29.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Octavia RS s...

Auto-moto zaujímavosti

V ponuke modelu je hneď niekoľko možností, čo zvoliť pod kapotou. Práve toto by sa dalo označiť za základný motor, keďže naftový dvojliter a plug-in hybrid stoja viac. Tak vlastne na základe nás zaujalo hneď niekoľko vlastností.

Má výborný motor

Motor s objemom 2,0 litra je celkom univerzálnym agregátom v portfóliu automobiky a vlastne celého koncernu. Veď je napríklad aj v Tarracu FR. V Octavii RS má zatiaľ maximálny výkon 180 kW (245 k), čo vyrovnáva práve plug-in hybridný model. Avšak tu je bonus, že benzínový agregát je aktuálne najlacnejší v ponuke a môže byť dokonca kombinovaný s manuálnou prevodovkou.

V tomto prípade má však sedemstupňový automat, ktorý zvláda menežovať výkon naozaj výborne. A tiež prispieva k slušnej spotrebe. S týmto modelom sa dá jazdiť s prehľadom do 8 litrov, ak nie je práve nutné využívať celý potenciál agregátu. Avšak v prípade dynamickej jazdy je, samozrejme, spotreba vyššia. Stále však patrí do ľahko stráviteľnej sféry, najmä vzhľadom na to akým výkonom motor disponuje.

Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňZdroj: Autobazar.EU

Stále je veľmi praktická

Keď sa hovorí o Octavii, je jedno akej, tak vždy vzadu v hlave znie niečo o batožinovom priestore. Ten je naozaj obrovský aj v prípade benzínového RS-ka. Má celých 600 litrov. To je plus oproti rovnakej karosérii s plug-in hybridným pohonom. Tá má iba 450 litrov. Celkovo sa benzínová RS, po sklopení zadných sedadiel, dostáva na 1555 litrov.

Ku praktickosti prispievajú aj tradičné Simply Clever detialy. Aj táto Octavia má dáždnik vo dverách, má tiež škrabku na ľad vo viečku nádrže a má aj výklopný gumový kryt otvoru na nalievanie kvapaliny do ostrekovačov, ktorý po otvorení vytvorí lievik. Praktickosť podporuje teda nielen priestor, ale aj množstvo odkladacích priečinkov nielen vpredu, ale v celom interiéri. Je kam si dať mobil, peňaženku, fľašu s pitím. Vlastne umiestnite všetko, čo budete potrebovať.

Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňZdroj: Autobazar.EU

Výzor RS viac funguje s liftbackom

Nebudeme si klamať, vizáž štvrtej generácie Octavie sa podarila. V každej z verzií má niečo do seba, či už ide o lepšie vybavený štandardný model, RS, alebo Scout. Práve RS však lepšie vyzerá ako liftback, čo podčiarkuje dynamiku auta. Naviac v červenej farbe s čiernymi doplnkami sa podarilo vytvoriť naozaj strhujúco vyzerajúce auto. Dá sa povedať, že toto môže byť najkrajšia Octavia, ktorú je možné aktuálne nakonfigurovať, ale to by bolo príliš silné tvrdenie, každý má predsa iný vkus.

Jedno je však jasné. Takto nakonfigurovaná RS-ka bude vždy trochu viac kričať oproti ostatným postaveným na firemnom parkovisku. Detaily ako čierna odtrhová hrana na veku piatych dverí sú presne tým, čo dokáže auto odlíšiť. Rovnako ako čierna maska chladiča. K tomu ešte čierne spätné zrkadlá a detaily nárazníka a komplet pôsobí naozaj harmonicky.

Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňZdroj: Autobazar.EU

Podvozok je veľmi dobre nastavený

V prvom rade treba povedať, že Octavia RS má štandardne elektronicky riadený samosvorný diferenciál, ktorý zlepšuje jazdné vlastnosti v zákrutách, kde sa nestáva to, že by vnútorné odľahčené koleso prednej nápravy pretáčalo, kým na to vonkajšie by sa nedostával žiaden krútiaci moment. V praxi to znamená omnoho rýchlejšie a presnejšie prejazdy zákrutami.

Samotný podvozok s adaptívnymi tlmičmi má v komfortnom režime nastavenie, ktoré nevytrasie pri bežnom jazdení. Dokonca mu extrémne nevadia ani naozaj veľké 19-palcové zliatinové disky. Ale pri športovom režime auto adekvátne stuhne, aby odovzdalo čo najlepšie výkony v tejto oblasti. S adaptívnym podvozkom je naozaj Octavia RS univerzálnym autom. Za naozaj príjemnými jazdnými vlastnosťami Octavie RS je aj štandardne montovaná viacprvková zadná náprava. Tá je pre tieto ostatné Octavie až od výkonu 110 kW (150 k).

Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňZdroj: Autobazar.EU

Nestojí veľa

Nebudeme preberať celý cenník, ale treba vedieť, že Octavia RS s výkonom 180 kW (245 k) a výlučne benzínovým pohonom stojí s manuálnou prevodovkou už od 31 980 eur. Automat predstavuje príplatok 2 000 eur. Základná cena naftovej verzie je 34 350 eur a plug-in hybrid je najdrajší s cenou 37 710 eur.

Vlastne najjednoduchšia a najlogickejšia voľba pri RS je siahnuť po základnom dvojlitri spaľujúcom benzín. Zlý nie je ani naftový motor, ale ten sa skôr, so štvorkolkou hodí do verzie Scout, ktorá s RS zdieľa pohonnú sústavu. Z výbavy tiež netreba všetko a na panoramatické strešné okno rovno zabudnite, ak chcete auto využívať aj na športovú jazdu. Je to predsa viac hmotnosti na najvyššom mieste auta, čo zvyšuje celkovo ťažisko a dokáže o trošku zhoršiť jazdné vlastnosti. Tie má Octavia RS až prekvapivo dobré a pomáha im aj fakt, že nie je hothatchom, ale hotliftom, podľa skrátenia hatchbacku a liftbacku. Máu totiž takto lepšie rozloženie hmontosti a dokáže teda dlhšie držať neutrálnu a ideálnu stopu.

Toto je naozaj nalepšia Octavia RS, ktorú kedy automobilka ponúkla.

Škoda Octavia RS s benzínom je výborným daily a športovým autom zároveňZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Škoda Superb Sporline môže nahradiť aj verziu RS, ktorá nebudeTretia generácia Škody Superb má po facelifte niekoľko zaujímavých noviniek, ale o tom už...11. Máj, 2021
02Prichádza Škoda Fabia vo štvrtom vydaní. Je tak veľká ako kedysi GolfŠkoda predstavila už štvrtú generáciu modelu Fabia. Patrí medzi nadôležitejšie modely...5. Máj, 2021
03Test: Renault Arkana TCe 140 – Štýl a praktickosť v jednomRenault ukázal Arkanu už dávnejšie. Ale nie je Arkana ako Arkana a tá európska nemá...23. Jún, 2021