Škoda Superb Sporline môže nahradiť aj verziu RS, ktorá nebude

Tretia generácia Škody Superb má po facelifte niekoľko zaujímavých noviniek, ale o tom už všetci vedia, lebo už je natrhu viac ako rok. Reálne je však hľadanie tej najlepšej verzie úplne veľkým problémom. Každému vyhovuje niečo iné a aj preto je okrem štandardných verzií v ponuke aj terénnejšia Scout a športovejšia Sportline.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
11.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Škoda Superb Sporline môže...

Auto-moto zaujímavosti

Alternatíva s označením RS v ponuke ani nebude, takže práve Sportline je najšportovejšou verziou modelu. A v závislosti od voľby motora môže nahradiť aj RS-ko. Veď je v ponuke aj výkonný benzínový motor a tiež vrcholný dízel, ktorý má práve aj Octavia RS. My sme sa pozreli na športové aspekty tohto modelu.

Športový exteriér?

Zvonka je jasné, že tento Superb by mohol byť športovou verziou. Veď predný nárazník je iný, zadná tiež a miesto chrómových doplnkov sú lesklé čierne doplnky. Takže všetko sedí. Akurát trochu chýba viditeľná koncovka výfuku, napríklad s dvomi vyústeniami. Ale tejto konkrétnej verzii to nejako zásadne netrhá žily.

Devätnásťpalcové zliatinové disky, ktoré majú strieborné prvky vyzerajú ešte väčšie ako reálne sú. To znamená, že sú omnoho lepšie ako keby boli výlučne čierne. Naviac extravagantnosť podporuje aj špeciálna farba Dragon Skin, ktorá je niekde medzi žltou a zelenou.

Športový exteriér: áno

Škoda Superb Sportline 4x4 TDIZdroj: Autobazar.EU

Športový interiér?

Interiér Superbu je hlavne veľmi veľký. A to nielen v priestore na zadných sedadlách, ale aj v kufri. Ten má štandardný objem extrémnych 625 litrov. A to na pobalenie kamkoľvek stačí. Lenže to športovosti nepridáva, to je vlastne praktická stránka.

Športovo však vyzerajú sedadlá čalúnené alcantarou. A rovnaký materiál je aj na strope a stĺpikoch, čo vyzerá naozaj fantasticky. K tomu tvar predných sedadiel a trochu tuhšie výplne a športový dojem naozaj je. Trojramenný volant znova len dodáva správnu atmosféru, rovnako ako obkladové lišty, ktoré majú textúru ako karbón, ale karbónom nie sú.

Športový interiér: áno

Škoda Superb Sportline 4x4 TDIZdroj: Autobazar.EU

Športové správanie?

Toto auto má na dĺžku 4,9 metra. Je proste obrovské, čo znamená, že na Stelvio Pass od Merana nebude správnou voľbou. Taktiež nafta a štvorkolka sú dôvodom, že hmotnosť stúpla až na 1,6 tony. Stále je to však o 300 kíl menej ako má porovnateľný Ford Mondeo. Takže predsalen aj to Stelvio sa dá, keď to vieme dať s Mondeom, len treba využívať celú šírku zákrut a masívny krútiaci moment.

Podvozok Superbu je v prvom rade komfortný. Ale táto verzia má DCC, čiže Dynamic Chassis Control, takže dokáže prispôsobiť tuhosť tlmičov. Tento prvok by mal byť pri Superbe povinným políčkom, ktoré zaškrtne každý pri objednávaní auta. Naozaj dokáže auto zmeniť z plavného diaľničného krížnika na ostrejšie jazdiaci automobil. Nebude nikdy úplne športový, ale na takto veľké auto to stačí.

Športové správanie: nie úplne, ale áno

Škoda Superb Sportline 4x4 TDIZdroj: Autobazar.EU

Športový motor?

V ponuke motorov má Sportline v Superbe aj najvýkonnejšiu verziu s dvojlitrovým benzínovým prepĺňaným agregátom. Tá má 206 kW (280 k) a pohon všetkých kolies. Ku Sportline sa teda hodí svojim charakterom najviac. Ale my sme skúsili novinku v ponuke modelu, dvojlitrové vylepšené TDI, ktoré má 147 kW (200 k). A má tiež masívnych 500 Nm.

Krútiaci moment v spodnom spektre otáčok je výborná správa a rovnako tak aj spojenie s automatickou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Ale toto ústrojenstvo je skôr na dlhé trasy, pričom športové detaily sú skôr bonusom. Síce sa nestratí ani pri pokuse o športovú jazdu, ale ak chcete naozaj jazdiť na kopci, či skúsiť obľúbenú okresku, tak siahnite po benzínovom motore. Ten má na takéto prostredia lepšie predpoklady.

Športový motor: nie

Škoda Superb Sportline 4x4 TDIZdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Renault Megane III: Aký je a na čo si dať pozor pri kúpe?Tretia generácia Renaultu Megane sa vybrala do sveta v roku 2008 a po ostro rezanej druhej...7. Máj, 2021
02Škoda Kodiaq sa na svet pozerá novými očami, facelift prináša aj benzínové RSŠkoda Kodiaq sa stala okamžite bestsellerom, o čom hovorí 600-tisíc vyrobených kusov...14. Apríl, 2021
03Týchto 5 zmien priniesol facelift SEATu AtecaSEAT nedávno, teda zhruba v druhej polovici minulého roka, odprezentoval facelift svojho...2. Marec, 2021