Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzadu

Zosumarizujme si to hneď na začiatku. Keď je niektorá verzia Volkswagenu s benzínovým motorom ostrjšia, je to GTI. Keď je naftová, tak GTD. Pre plug-in hybridy má ostrejšie naladenie, či skôr vyšší výkon, označenie GTE. A teraz sa do GT sekcie pridáva GTX, v prípade elektrického modelu ID.4. V minulosti však označenie GTX niesla, na niektorých trhoch Jetta, či Scirocco.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
06.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen ID.4 GTX je...

Auto-moto zaujímavosti

Nová verzia väčšieho z elektrických vozidiel Volkswagenu, ktoré sú na našom trhu, sa vyznačuje tým, že má nielen vysoký výkon. ID.4 GTX má tiež pohon všetkých kolies. A teraz sa stáva najvýkonnejším elektromobilom, ktorý tento model ponúkne.

Doteraz sme mali vrchol v podobe verzie s 150 kW (204 k) a pohonom zadnej nápravy. Teraz prichádza GTX, ktoré pridáva druhý elektromotor na prednú nápravu a celkový výkon je až 221 kW (300 k). To je len o pár kW menej ako má veľký čínsky model ID.6.

Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzaduZdroj: Volkswagen

Na stovke je relatívne veľký model za 6,2 sekundy, čo predstavuje výrazné zlepšenie oproti 8,5 sekundám verzie s nižším výkonom. Maximálna rýchlosť je limitovaná na 180 kilometrov za hodinu, čo je tiež o 20 viac. Zaujímavým parametrom je zrýchlenie na 60 kilometrov za hodinu, ktoré trvá len 3,2 sekundy.

Aj napriek štvorkolke je pri bežnom používaní GTX stále zadokolkou a predný motor sa pripíja pri silnejšom stlačením akceleračného pedálu, alebo pri preklze zadných kolies. Prechod zo zadokolky na štvorkolku je nebadateľný, lebo samotné pripojenie druhého motora trvá len pár milisekúnd.

Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzaduZdroj: Volkswagen

V základnej výbave bude ID.4 GTX stáť na 20-palcových zliatinových diskoch, ale v príplatkovej budú aj 21-palcové monštrá. Predné brzdy majú kotúče s priemerom 358 milimetrov, čo stačí, lebo veľkú časť brzdnej sily poskytujú samotné elektromotory. Aj preto je možné na zadnú nápravu použiť bubnové brzdy. Rovnaké prevedenie má nielen ID.4, ale aj Enyaq a aj Audi Q4 e-tron.

Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzaduZdroj: Volkswagen

Príplatkový športový balík dostane ID.4 GTX ešte o 15 milimetrov bližšie k zemi, čo neznamená len lepšie ovládanie, ale aj o štipku lepšiu spotrebu. V balíku je však aj progresívny účinok posilňovača riadenia a tiež adaptívne tlmiče. Tak sa dá považovať tento model za športový a komfortný zároveň.

ID.4 GTX používa veľkú batériu s kapacitou 77 kWh, ktorá váži kompletne 1071 kilogramov. Je aj v bežných verziách ID.4, tu je bez akýchkoľvek zmien. Celkovo poskytuje celkom veľkému autu dojazd 480 kilometrov. To je však menej ako má štandardná verzia s pohonom zadnej nápravy. Tá zájde ešte o 40 kilometrov ďalej. Je to z dôvodu vyššej hmotnosti GTX, keďže má o motor viac vpredu a tiež samotný motor tiež niečo spotrebuje.

Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzaduZdroj: Volkswagen

ID.4 GTX podporuje nabíjanie výkonom až 125 kW. To v preklade znamená, že na 300 kilometrov sa dá nabiť za pol hodiny.

Aby Volkswagen verziu GTX odlíšil, tak jej nachystal tri bodové LED svetlá v priestore, ktorý vyzerá ako malý otvor na nasávanie vzduchu. Avšak nie je ani otvor, ani nenasáva vzduch. A rovnako pre GTX bude špeciálna čiernou farbou lakovaná maska chladiča. Kým zovňajšok automobilka prezentuje v červenej Kings farbe, interiér má tiež červené detialy, ktoré by mohli byť odkazom práve na GTI. Výbava GTX je však veľmi obsiahla, má vyhrievaný volant, 30-farebné LEDkové nepriame osvetlenie interiéru, či dokonca delené zadné sedadlá. Za príplatok je potom head-up displej s rozšírenou realitou, či 12-palcový dotykový displej miesto 10-palcového. Základná cena auta má byť tesne nad 50-tisícmi.

Volkswagen ID.4 GTX je vlasne GTI, ale elektrické a s bubnovými brzdami vzaduZdroj: Volkswagen

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen vylepšil svoj malý model Polo, naftu nehľadajteVolkswagen Polo nie je najmenší model značky, veď predsa existuje aj up!, ale rozhodne má...29. Apríl, 2021
02Test: Volkswagen Caddy – Prichádza náhrada rodinných áutSvet jednotlivých modelov automobiliek sa zásadne mení. Kým v začiatkom milénia bolo...14. Apríl, 2021
03Nová Štvorka začne najskôr elektricky ako BMW i4 s dojazdom 590 kmTúto revolúciu reálne odštartovala spoločnosť Tesla Motors, ale niektoré automobilky...23. Marec, 2021