Nová Štvorka začne najskôr elektricky ako BMW i4 s dojazdom 590 km

Túto revolúciu reálne odštartovala spoločnosť Tesla Motors, ale niektoré automobilky postupne dobiehajú a v niektorých aspektoch predháňajú produkty z Ameriky. BMW postupne rozširuje ponuku svojej sekcie označenej písmenom i. Najnovším prírastkom je model i4.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.03.2021
Diskusia:
Zdroj: BMW

Nová Štvorka začne najskôr...

Auto-moto zaujímavosti

Nové elektrické auto od BMW nie je SUV, ako ostatné dve iX3 a iX, ale bude mať  skôr klasickú karosériu. Liftback strednej triedy má byť veľkostne niekde v teritóriu Tesly Model 3. A tiež naznačuje ako bude vyzerať nová generácia Štvorky Gran Coupé.

Základom dizajnu je presne ten istý prvok, ktorý je tak kontroverzný na dvojdverovom kupé radu 4. Vlastne aj keď toto nie je úplne sériová podoba i4, tak tá sériová bude zmenená len v detailoch. Veľmi šokujúce sú nové kľučky dverí, ktoré sa dajú otvoriť len zospodu.

BMW i4Zdroj: BMW

Ak predná časť nie je niekomu po chuti, tak ostatné pohľady už sú naozaj vyvážené a vyzerajú veľmi dobre. Zaujímavé sú modré lemy na nárazníku, v miestach, kde by bežne boli koncovky výfuku. Modré detaily však karoséra predvádza na viacerých miestach. Pre BMW to je farba elektromobility, čo predvádzali už prvé modely z ponuky sekcie i, konkrétne i3 a i8.

Disky kolies sú tvarované prísne aerodynamicky, ale nechávajú aj dostatok priestoru na chladenie komponentov. Do sériovej produkcie sa dá očakávať podobný interiér ako majú ostatné modely BMW tejto veľkosti. To znamená stále samostatnú klimatizáciu, ovládanie infotainmentu kolieskom a logické usporiadanie prvkov. Predpokladáme, že aj napriek tomu, že BMW ukázalo novú verziu iDrive, tento model bude mať rovnakú ako ostatné už predstavené verzie Štvorky.

BMW i4Zdroj: BMW

O detailných technických špecifikáciách zatiaľ automobilka veľa neprezradila. Zatiaľ je známe, že výkon sa dostane až na úroveň 390 kW (530 k), čo je hodnota, ktorú majú aktuálne osemvalce označené M50i. S takýmto arzenálom je zrýchlenie na stovku záležitosťou štyroch sekúnd. Omnoho zaujímavejší bude dojazd verzie s najväčšou batériou. Ten má byť, podľa WLTP, až 590 kilometrov. Kapacitu batérie zatiaľ BMW nezverejnilo, ale súdiac podľa dojazdu to bude niekde okolo 100 kWh. BMW určite využije aj možnosť rýchleho nabíjania.

BMW i4Zdroj: BMW

"Vďaka svojmu športovému vzhľadu, najlepšej dynamike jazdy vo svojej triede a nulovými lokálnymi emisiami zostáva BMW i4 skutočným BMW. Srdce značky BMW je teraz plne elektrické," povedal Pieter Nota, člen predstavenstva BMW AG, ktorý je zodpovedný za oblasť Zákazník, značka a predaj.

BMW i4Zdroj: BMW

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovMercedes predstavil novú generáciu jedného z najdôležitejších modelov v portfóliu. Po...25. Február, 2021
025 faktov, ktoré nás zaujali na BMW M440iStredná trieda, či skôr segment D trhu, nie je len o sedanoch, kombi a SUV. Niektoré...9. Marec, 2021
03Nový elektrický Ioniq 5 nabije sto kilometrov dojazdu za 5 minútHyundai predstavil nový elektromobil, ktorý je v jeho ponuke prelomový. Už teraz má...2. Marec, 2021