Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrov

Mercedes predstavil novú generáciu jedného z najdôležitejších modelov v portfóliu. Po exkluzívnej Triede S prichádza s veľmi podobným stylingom aj menšia Trieda C. Tá patrí medzi úspešné modely po celom svete, keďže je globálnym modelom. Na začiatok prichádza s karosériami sedan a kombi.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
25.02.2021
Diskusia:
Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes ukázal nové...

Auto-moto zaujímavosti

Dizajn novej generácie je však skôr evolúciou predchodcu, teda zvonku. Hlavné zmeny sú vpredu a vzadu a netrénovanému oku by sa mohlo naozaj zdať, že toto je len výrazne hĺbková modernizácia. Ale nie je to tak, veď vpredu sú, napríklad nové digitálne svetlá, ktoré, v tom najšialenejšom prípade dokážu vytvárať obrazce z jednotlivých lúčov.

Trieda C, ktorá už je na trhu 40 rokov, ak rátame aj pôvodnú 190-tku, bude v najnovšej generácii predvádzať naozaj podobný dizajn ako má najväčší sedan automobilky, Trieda S. Vzadu bude práve táto generácia prvou, ktorá bude mať dvojdielne zadné svetlá, podobne ako ostatné modely.

Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Veľkou zmenou je interiér, ten je úplne iný ako v predchádzajúcej generácii, ale zároveň sa dá nájsť podobnosť s veľkou Triedou S. Displej v strede je takmer rovnaký, má uhlopriečku 11,9 palca a na ňom bude fungovať druhá generácia MBUX, čo je najnovší systém automobilky. Druhý displej, ešte väčší, bude pred vodičom, ten bude mať uhlopriečku až 12,3 palca. Ak rozmýšľate koľko to vlastne je centimetrov, tak treba násobiť 2,54. Je to celkom zvláštne, že tieto miery sú stále pri displejoch štandardom aj tam, kde sa nepoužívajú. Podobne ako pri kolesách. Tam je bežný rozmer 17-19 palcov pre nové C.

Nová generácia bude väčšia ako tá predchádzajúca. Na dĺžku pribudlo 65 milimetrov, ale z toho len 25 milimetrov pribudlo rázvoru. To však znamená viac priestoru nielen pre pasažierov, ale aj pre batožinu, kufor má 455 litrov. Vnútro ešte benefituje z väčšej šírku, ktorá pridáva presne 10 milimetrov. Dokonca je vnútri, najmä vzadu, aj viac miesta na hlavu, čo je prekvapenie, keďže celkovo je auto nižšie.

Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Trochu viac miesta ponúkne kombi, kde sa menej zvažuje strecha v zadnej časti. Tu je väčší aj batožinový priestor. Základný objem má 490 litrov a po sklopení sedadiel sa dostane až na 1510 litrov. Oproti predchodcovi to predstavuje nárast o 30 litrov v oboch prípadoch.

Nebudeme hovoriť o bezpečnostnej výbave, lebo tá je tak rozsiahla, že práve vďaka týmto technológiám sa radí Céčko medzi najlepšie autá v triede. Určite k tomu prispieva aj možnosť natáčania zadnej nápravy. Tá zmenšuje priemer potrebný na otočenie až o 40 centimetrov. Zaujímavé je však ovládanie. Podobne ako pri Renaultoch je v nižších rýchlostiach zadná náprava natáčaná proti tej prednej a pri vyšších zase rovnakým smerom. Pri Céčku sa to láme v rýchlosti 60 kilometrov za hodinu.

Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Pre pohon novej generácie Triedy C bude charakteristických niekoľko základných faktorov. V prvom rade budú všetky autá vybavené deväťstupňovou automatickou prevodovkou. Druhý fakt je, že všetky budú mať mild-hybridné ústrojenstvo. A v treťom? Všetky Céčka budú mať štvorvalce. Všetky, aj C63, ktoré príde časom ako plug-in hybrid.

Základom ponuky motorov bude 1,5-litrový motor, ktorý bude pod označením C180 schovávať výkon 125 kW (170 k) a krútiaci moment 250 Nm. O stupienok vyššie bude rovnaký agregát, ale s označením C200, výkonom 150 kW (204 k) a krútiacim momentom 300 Nm. Tento bude dostupný aj s pohonom všetkých kolies. Pohon zadnej nápravy ostáva pre Céčko štandardom. Vrchol, aspoň zatiaľ, bude C300 s dvojlitrovým motorom, ktorý ponúkne až 190 kW (258 k) a 400 Nm. Reálne však bude každý z motorov používať systém EQ Boost, mild-hybridný komponent, ktorý pridá 15 kW (20 k) a 200 Nm, keď treba.

Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Prvýkrát bude mať Céčko mild-hybrid aj pre naftové motory. Dvojlitrový štvorvalec bude mať tri výkonové stupne. Základom bude C200d s 120 kW (163 k) a 380 Nm, stred predstavuje C220d s 147 kW (200 k) a 440 Nm a vrcholom bude C300d s 195 kW (265 k) a 550 Nm. Znova sú všetky agregáty spriahnuté s deväťstupňovým automatom a využívajú rovnaký EQ Boost ako benzínové verzie.

Zaujímavou novinkou bude nový plug-in hybrid C300e. Základom je motor použitý v C200, benzínový s 150 kW (204 k) a k nemu sa pridáva výkonný elektromotor s 95 kW (129 k). Celkový výkon systému je teda 230 kW (313 k) a krútiaci moment 550 Nm. Energiu má uloženú v 25,4 kWh batériách, pričom podľa WLTP zvládne na nabitie prejsť až sto kilometrov. Z nulového nabitia sa môže na plné dostať za pol hodinu, ak je vybavený DC nabíjaním s výkonom až 55 kW. Batérie sú uložené vzadu, čo napovedá, že kufor bude menší. V prípade kombi spadne základný objem z 490 litrov na 360 litrov.

Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

V budúcnosti sa dá očakávať najmä novinka, ktorú bude mať Céčko prvýkrát v histórii, bude to konkrétne verzia All-Terrain, čiže ekvlivalnet toho, čo Audi ponúka aj pre A4 ako Allroad. S takýmto vozidlom má už Mercedes skúsenosti, lebo ho ponúka ako väčšie Éčko. Reálne však bude naozaj zaujímavé pozorovať ako bude vyzerať nový vrcholný model C63.

Mercedes ukázal nové Céčko, plug-in prejde na elektrickú energiu až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-Benz Triedy A (W176): Aký je a na čo si dať pri kúpe pozor?Mercedes v roku 1997 prišiel s novou Triedou A, ktorá bola revolučná z pohľadu využitia...4. December, 2020
02Mercedes má nový elektromobil EQA s dojazdom viac ako 480 kilometrovMercedes postupne rozširuje portfólio elektrických a elektrizovaných áut. Novým zástupcom...20. Január, 2021
03Test: Mercedes-Benz E450 All-Terrain – Elegán s terénnym nádychomKto vlastne potrebuje SUV? Niekedy je potreba SUV trochu neopodstatnená. Výška nie vždy...3. Február, 2021