Mercedes-Benz Triedy S plug-in hybrid dá na nabitie až 100 kilometrov

Nová generácia Mercedesu Triedy S sa automaticky stavia na vrchol ponuky automobilky. A tomu zodpovedajú aj technológie, ktorými disponuje. Jednou z nich je aj nový plug-in hybridný pohon vozidla. Ponúka nadpriemerné hodnoty dojazdu a krátke časy nabitia.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
10.12.2020
Diskusia:

Mercedes-Benz Triedy S...

Auto-moto zaujímavosti

Najnovšia generácia plug-in hybridného pohonu automobilky pracuje s batériou, ktorá má kapacitu 28,6 kWh. To je viac ako majú niektoré elektromobily. S týmto arzenálom dokáže Trieda S prejsť až sto kilometrov na nabitie. Akumulátor má naviac vnútorné chladenie. Ale aj napriek jeho celkovej kapacite je, z bezpečnostných dôvodov, dostupných len 21,5 kWh.

Nabíjanie je možné z bežných zdrojov doma, čiže až s 3,7 kW palubnou nabíjačkou, či 11 kW wallboxom. Avšak tento plug-in hybrid má aj možnosť nabíjania na rýchlonabíjačkách s jednosmerným výkonom až 60 kW. Na rýchlonabíjačke sa teda z nuly na sto dostane za 30 minút.

Mercedes-Benz Triedy S plug-in hybrid dá na nabitie až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Elektromotor má výkon 110 kW (150 k) a krútiaci moment 440 Nm. Je kombinovaný s radovým šesťvalcom s objemom tri litre. Ten sám o sebe dosahuje výkon 270 kW (367 k) a 500 Nm. Výkon a krútiaci moment sa nespočítava, ale je kombinovane na hodnote 375 kW (510 k) a 750 Nm.

Aj keď je maximálna rýchlosť obmedzená na 250 kilometrov za hodinu, tak výlučne na elektrickú energiu dokáže dosiahnuť až 140 kilometrov za hodinu. To znamená, že denná rutina dochádzania do mesta je možná aj čisto elektricky.

Mercedes-Benz Triedy S plug-in hybrid dá na nabitie až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Veľké prekvapenie je, že tento motor nebude jediným, ktorý bude kombinovateľný s plug-in hybridov. Podľa toho, čo naznačuje výrobca, tak séria motorov M256 bude kompletne kombinovateľná s týmto doplnkom. Bolo by zaujímavé, keby je práve plug-in hybridný pohon v rámci príplatkovej výbavy.

Oproti predchádzajúcim modelom s plug-in hybridným systémom je táto najnovšia generácia dotiahnutejšia aj kvôli tomu, že v batožinovom priestore nemá schod. Je to aj z dôvodu, že zadná náprava je o 27 milimetrov nižšie ako majú ostatné modely. Aj napriek dojazdu 100 kilometrov výlučne na elektrickú energiu má Trieda S aj dostatočne veľkú nádrž na palivo. Plochý systém rozloženia umožnil až 67-litrovú zásobu benzínu.

Mercedes-Benz Triedy S plug-in hybrid dá na nabitie až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Z hľadiska jazdenia po meste a mimo neho je dôležitá aj rekuperácia. Tá má výkon až 120 kW. Systém naviac predpokladá akou trasou vodič pôjde a dokáže, v určitom režime, predvídať a nastaviť takéto spomalenie automaticky. Berie do úvahy kartografické dáta, topografiu, brzdenie, či predpisy na danej trase. Okrem režimu Sport sa dá nastavovať pádlami pod volante rekuperácia aj manuálne.

Mercedes-Benz Triedy S plug-in hybrid dá na nabitie až 100 kilometrovZdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mercedes-Maybach triedy S posúva luxus do extrémovPo štandardných verziách eSka od Mercedesu automobilka ukázala aj vrchol, ktorý príde vo...19. November, 2020
02Spálili by ste svoj Mercedes za 200-tisíc? Tento Rus áno!Nespokojnosť s autom sa dá vyjadriť mnohými spôsobmi. Existuje prípad, že jeden človek...31. Október, 2020
03Test: Mercedes-Benz A250e – Na elektrickú energiu dá až 70 kmČasy, kedy boli plug-in hybridné technológie trochu ťažkopádne a neposkytovali ani poriadny...14. Október, 2020