Mercedes má nový elektromobil EQA s dojazdom viac ako 480 kilometrov

Mercedes postupne rozširuje portfólio elektrických a elektrizovaných áut. Novým zástupcom je plne elektrický model EQA. Ten neprichádza ako koncept, ale priamo ako produkčná verzia. Dalo by sa povedať, že je elektrickou alternatívou ku GLA.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
20.01.2021
Diskusia:

Mercedes má nový...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model prichádza na trh so základnou verziou EQA 250, ktorá bude prvým stupienkom vo výkonovej hierarchii modelu. Ponúkne výkon 140 kW (190 k). Jeho základná cena je stanovená na 51 396 eur. Pritom má dvojvrstvový Li-Ion akumulátor, ktorý má kapacitu až 66,5 kWh. To je dostatok na prejdenie 486 kilometrov v režime WLTP. Kombinovaná spotreba je stanovená na 15,7 kWh na sto kilometrov.

Mercedes-Benz EQA 250Zdroj: Mercedes-Benz

Tam kde by bola bežne maska chladiča s otvormi je teraz čierny lesklý plast, ktorý má vyjadrovať príbuznosť s ostatnými modelmi elektromobilov z ponuky Mercedesu. Takisto o tejto príbuznosti hovoria modré prvky v hlavných svetlách vozidla. Zadné svetlá zase prechádzajú do úzkeho pásu ako má aj model EQC. EQA stojí výlučne na špeciálne tvarovaných 20-palcových diskoch, ktoré môžu mať dvoj, alebo trojfarebný povrch. Tá tretia farba okrem čiernej a striebornej je buď ružovozlatá, alebo modrá.

Mercedes-Benz EQA 250Zdroj: Mercedes-Benz

Mercedes zapracoval aj na aerodynamike modelu, čím sa podarilo znížiť koeficient odporu vzduchu na 0,28. Môže za to uzatvorená regulácia chladiaceho vzduchu v oblasti prednej masky, ale tiež prepracovaný predný aj zadný nárazník. Spodok auta je kompletne zakrytovaný a kolesá majú tiež tvar, ktorý je aerodynamickejší.

Veľkou výhodou modelu EQA je sériovo dodávané tepelné čerpadlo, ktoré sa nielen stará o tepelný komfort v interiéri, ale tiež o nízku spotrebu vozidla. Veľkostne je teda EQA rovnaké ako GLA, čiže postačuje aj pre štyroch cestujúcich.

Mercedes-Benz EQA 250Zdroj: Mercedes-Benz

O pohon sa teda stará asynchrónny motor, ktorý poháňa predné kolesá. S krútiacim momentom 375 Nm sa dostane na stovku za 8,9 sekundy a maximálna rýchlosť je obmedzená na 160 kilometrov za hodinu. Nad touto hranicou už je spotreba privysoká.

O tom, že EQA podporuje rýchle nabíjanie svedčí aj fakt, že výrobca udáva plné nabitie v priebehu 30 minút. Pri domácom wallboxe to je 5 hodín a 45 minút.

Mercedes-Benz EQA 250Zdroj: Mercedes-Benz

Avšak Mercedes tiež oznámil, že táto verzia nebude jediná v ponuke. Bude práve tou najslabšou. Očakáva sa výkon až 200 kW (272 k) a pohon všetkých kolies. A tiež pribudne aj verzia s predĺženým dojazdom, ktorý by mal byť viac ako 500 kilometrov.

Mercedes-Benz EQA 250Zdroj: Mercedes-Benz

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Test: Renault Captur E-Tech – V meste takmer elektromobilRenault Captur je veľmi úspešný model automobilky. Veď predznamenal aj odchod karosérie...6. Január, 2021
02Elektrické dodávky majú budúcnosť, jednu už má aj FordVeľké mestá a zásobovanie v nich je naozaj príležitosť, kedy elektrické vozidlá naozaj...19. November, 2020
03Mercedes bude mať obrovský displej MBUX HyperscreenDispleje, displeje všade kam oko dohliadne. To je trend v nových autách a najviac zatiaľ...7. Január, 2021