Peugeot e-2008 je naozaj použiteľným elektromobilom

Peugeot má v ponuke niekoľko elektromobilov. A má podobné rozdelenie ako aj DS Automobiles. Menšie vozidlá elektrickú energiu využívajú primárne, väčšie ako doplnok spaľovacieho motora. Ale Peugeot má v ponuke ako mestský e-208, tak e-2008 a potom úžitkové vozidlá a ich deriváty.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
13.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Peugeot e-2008 je naozaj...

Auto-moto zaujímavosti

Pozreli sme sa na väčší model e-2008, ktorý je jednou z najlepších mestských alternatív, ak ste stotožnení s nabíjaním v garáži. Dokonca sa dá povedať, že s e-2008 sa dá, vďaka veľkej batérii fungovať aj v prípade nabíjania výhradne na verejných nabíjačkách.

Nie je len do mesta

Je jasné, že naefektívnejší je elektromobil v mestách. Ale v prípade e-2008 je kapacita batérie dostatočná na jazdu aj mimo neho. Má predsa 50 kWh, ktoré v normách WLTP stačia na 310 kilometrov. A aká je realita? Reálne je možné na plné nabitie prejsť s prehľadom 250 kilometrov. Môže za to aj použitie tepelného čerpadla, ktoré drasticky znižuje spotrebu.

Takže e-2008 nie je len o mestskom jazdení, kde najlepšie funguje rekuperácia energie, ale aj o jazde mimo neho. Nezľakne sa ani diaľničného tempa. Ale na diaľnici, logicky, rastie spotreba. Našťastie, nabíjanie je rýchle a stačí pol hodiny a pribudne celkom veľká porcia energie v batérii.

Peugeot e-2008Zdroj: Autobazar.EU

Interiér poskytne dosť miesta

Aj keď Peugeot s modelom 2008 a aj elektrickým e-2008 patrí do segmentu B, čiže medzi malé autá, tak priestor vyzerá naozaj veľkoryso. Vpredu to je jasné, na predných sedadlách je miesta dosť a sú dokonca aj trochu športovo tvarované.

Omnoho viac prekvapí koľko miesta je na zadných sedadlách. A to nielen nad hlavou, ale aj na kolená. V tejto triede patrí práve malý crossover od Peugeotu k najväčším vozidlám. A prejavuje sa to aj v kufro. Objem je 405 litrov, čo je nezanedbateľné a na elektromobil tejto veľkosti naozaj nadpriemerné.

Peugeot e-2008Zdroj: Autobazar.EU

Cenová stratégia je prekvapivo dobrá

Áno, elektromobily sú stále drahšie ako porovnateľný model s benzínovým agregátom. Je to tak aj v prípade e-2008, ale tá cena nie je už tak odstrašujúca ako bývala kedysi v minulosti. Základná cena e-2008 je 31 390 eur. Pritom je to len o 11 300 eur viac ako podobne výkonný benzínový model 2008 s 96 kW (130 k) a osemstupňovým automatom.

V ponuke je aj verzia GT, ktorá stojí 33 890 eur a na fotkách môžete vidieť GT Pack so základnou cenou 36 390 eur. Vieme, že to je stále veľa, ale ceny postupne klesajú. A výkon trojvalca PureTech je subjektívne omnoho menší ako výkon elektromotora, aj keď má len o 4 kW (5 k) viac.

Peugeot e-2008Zdroj: Autobazar.EU

Má dosť veľa konkurentov

V tejto triede je hneď niekoľko vozidiel, ktoré môžu malému crossoveru od Peugeotu konkurovať. Jasné, dokonca sú niektoré z vlastnej stajne. Z koncernu prichádza DS3 Crossback e-Tense a onedlho sa objaví aj Opel Mokka s elektrickým pohonom reálne aj na slovenskom trhu.

Do boja o zákazníka má čo povedať aj Hyundai s elektrickou verziou Kony a tiež sesterský model Kia E-Soul. Koncern Volkswagen v tejto sekcii síce nemá zástupcu, ale o niečo väčší ID.3 bude mať pri rozhodovaní tiež čo povedať. A to nesmieme zabnudnúť na fakt, že vo finálnom rozhodovaní môže e-2008 čeliť aj svojmu vlastnému a trochu menšiemu bratovi, e-208. V takom prípade sa musí pripraviť aj na Renault Zoe.

Peugeot e-2008Zdroj: Autobazar.EU

Do akej miery vie elektromobil nahradiť auto so spaľovacím motorom?

Najväčším problémom elektromobilov nie je ani samotná jazda, ale skôr fakt, že ich treba nabíjať. Automobilka Peugeot stavila na naozaj rýchle nabíjanie až 100 kW výkonom. V reálne to znamená, že z nuly na 80 percent nabitia sa dostane e-2008 za menej ako 30 minút. To znamená, že za 30 minút má 200 kilometrov dojazdu. Stále to nie je také rýchle ako čerpanie energie, ale už sme na dobrej ceste.

Veľkou výhodou Peugeotu e-2008 je fakt, že je v ponuke so šiestimi stupňami výbavy. Reálne dokáže tento elektromobil nahradiť auto so spaľovacím motorom. Ale sú tu rovnaké obmedzenia, lebo dlhšiu trasu treba naplánovať na dlhší čas a je nutné viac kalkulovať s dojazdom a hľadať nabíjacie stanice. Ale ak zakaždým bude Peugeot e-2008 stáť 30 minút, tak za cestu k moru a naspäť dokážete počas čakania pozrieť celú sériu obľúbeného seriálu.

Peugeot e-2008Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Tento Peugeot má cez 700 000 km, len za 700 €!Na webe sa občas nájdu na predaj skutoční kilometroví rekordéri. Autá, ktoré majú za sebou...25. Február, 2021
02Má sa Golf báť? Prichádza nový Peugeot 308Peugeot prichádza s novou generáciou jedného zo svojich najdôležitejších modelov. Prichádza...18. Marec, 2021
03Nová Štvorka začne najskôr elektricky ako BMW i4 s dojazdom 590 kmTúto revolúciu reálne odštartovala spoločnosť Tesla Motors, ale niektoré automobilky...23. Marec, 2021