Prichádza Škoda Fabia vo štvrtom vydaní. Je tak veľká ako kedysi Golf

Škoda predstavila už štvrtú generáciu modelu Fabia. Patrí medzi nadôležitejšie modely automobilky a to nielen celkovo, ale aj lokálne, u nás. Oproti predchodcovi výrazne opeknela, je väčšia a má najmodernejšiu techniku, ktorou koncern Volkswagen disponuje.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
05.05.2021
Diskusia:
Zdroj: Škoda

Prichádza Škoda Fabia vo...

Auto-moto zaujímavosti

Celkovo štvrtá generácia Fabie prichádza presne po stanovenom a štandardnom životnom cykle tretej generácie. Používa konečne modernejšiu platformu, konkrétne MQB-A0, ktorú majú aj ostatné malé koncernové autá od SEATu a Volkswagenu. Spomedzi malých hatchbackov segmentu B je však jedným z najväčších áut na trhu.

Svojou veľkosťou naozaj šokuje, lebo na dĺžku meria až 4108 milimetrov, čo znamená nárast o 111 milimetrov. Najväčší nárast z celej dĺžky predstavuje rázvor, ktorému pribudlo 94 milimetrov na hodnotu 2564 milimetrov. Dĺžka je naozaj len o pár centimetrov kratšia ako mal Golf štvrtej generácie. A rázvor je dokonca dlhší.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Veľkosť sa vo veľkom pretavila do obrovského batožinového priestoru. Teda, obrovského na danú triedu. Má objem až 380 litrov. To je nárast o celých 50. A naozaj veľký priestor sa ukáže aj po sklopení zadných sedadiel. Vtedy je objem až 1190 litrov. Škoda určite pripravila aj prvky na praktické využitie tohto priestoru, tak sa môžeme tešiť na háčiky, ale aj na predeľovacie prvky.

Dizajn novej Fabie je taký ako majú aj ostatné vozidlá značky, nevyskakuje z neho, ale vyzerá asi najlepšie zo všetkých doterajších Fabii. Neboli by sme prekvapení, keby ostane najpredávanejším autom na Slovensku aj naďalej, ak príde kombi, samozrejme. Dôležitým aspektom tvarov je aerodynamická efektívnosť. Koeficient otvoru vzduchu má Fabia nižší, z 0,32 klesol na celkom brutálnych 0,28.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Tvary predvádzajú novú firemnú masku chladiča a napojené svetlá, podobne ako to má Scala, Octavia a aj Superb, vlastne po novom aj Kodiaq. Fabia bude mať aj LED svetlá. A to dokonca štandardne. Vyšší stupeň, Full LED je za príplatok. Zadné svetlá majú LEDky tiež.

Nová Fabia ponúkne až 9 odtieňov laku karosérie, ale určite najstrhujúcejším je oranžovo-žltý odtieň Phoenix. K prispôsobeniu zovňajšku iste prispie aj možnosť zvoliť nové dizajny diskov. Fabia ponúkne aj aerodynamicky tvarované kúsky a najväčší priemer bude 18 palcov.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Vnútro novej Fabie je nielen veľké, ale aj moderné. Prichádza s voľne stojacim displejom a trochu môže pripomínať Octaviu. Tento môže mať uhlopriečku až 9,2 palca (23,4 centimetra), pričom druhý displej je pred vodičom a ponúka až 10,25 palca uhlopriečky (26 centimetrov) s piatimi verziami zobrazenia. Prekvapením v ponuke komfortných prvkov je prvýkrát použitie vyhrievaného čelného okna a volantu. Veľkou novinkou pre Fabiu bude použitie automatickej klimatizácie s dvomi zónami.

Samozrejmosťou bude online pripojenie pre vyhľadávanie adries, či dopravné informácie, počasie a kalendár. To tiež znamená, že Fabia bude kompatibilná s mobilnou aplikáciou. Vrchol ponuky, informačný systém Amundsen ponúkne aj služby asistentky Laury.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Fabia ponúkne až 9 airbagov, pričom to nebudú zďaleka jediné bezpečnostné systémy. V ponuke bude systém Asistovaná jazda 2.0, ktorý dokáže auto držať v pruhoch a v stanovenej vzdialenosti od predchádzajúceho vozidla.

Veľkým prekvapením novej Fabie bude paleta motorov. Jasné, naftu už asi v takto malom aute budeme hľadať márne a firemné flotily drviace 1,4-kové a 1,6-tkové naftové Fabie musia siahnuť po Octavii. Ale zároveň už nebude ponuka výlučne o trojvalcoch ako v druhej fáze tretej generácie modelu. Na začiatok treba poznamenať, že automobilka zaradí do príplatkovej výbavy aj väčšiu 50-litrovú nádrž.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Jasné, trojvalec bude stále základom, dokonca atmosférický s veľmi vlažnými 48 kW (65 k). Ale hneď nad týmto motorčekom je jeho prepĺňaná verzia, ktorá môže mať 70 kW (95 k), ale stále päťstupňový manuál. Šesť stupňov bude štandardom pre najvýkonnejší litrový trojvalec vo Fabii, dosahujúci 81 kW (110 k). V tomto prípade si môžete zvoliť aj sedemstupňové DSG.

Avšak vrchol ponuky bude iný motor. Bude ním 1,5-litrový štvorvalec s výkonom 110 kW (150 k). To už môže Fabiu pasovať medzi nie až tak horúce hothatche. Motor dokáže vypínať dva valce a keď nemá záťaž fungovať ako dvojvalec. S týmto motorom zrýchli Fabia na stovku za 7,9 sekundy a maximum má 225 kilometrov za hodinu. V ponuke bude výhradne s automatickou sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Dôležitým faktom je, že aj Fabia ponesie Simply Clever detaily ako vrecká na mobilné telefóny v operadlách predných sedadliel, rozraďovače priestoru aj v priehradke pred spolujazdcom, ale aj 5 USB-C portov a dáždnik v predných dverách. Škrabka na okná vo viečku nádrže je automaticky.

Škoda Fabia štvrtej generácieZdroj: Škoda

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Volkswagen vylepšil svoj malý model Polo, naftu nehľadajteVolkswagen Polo nie je najmenší model značky, veď predsa existuje aj up!, ale rozhodne má...29. Apríl, 2021
02Najobľúbenejším jazdeným modelom ostáva Octavia CombiTrh s jazdenými automobilmi ovplyvňovala aj v prvých troch mesiacoch roka 2021 pandémia...14. Apríl, 2021
03Chcete plug-in hybrid Octaviu? Na toto sa pripravteŠkoda Octavia postupne rozširuje svoju ponuku o nové verzie. A okrem úplne klasických...4. Máj, 2021