Čo treba vedieť o novej Toyote Yaris Cross?

Toyota má aktuálne jednu z najširších ponúk modelov. Ale nemá ešte obsadené všetky pozície. Stále jej chýbalo malé SUV, či skôr malý crossover, ktorý by bol pozíciou pod CH-R. Toto miesto zaplnil Yaris Cross, ktorý aktuálne prichádza na slovenský trh a začne sa dostávať k prvým zákazníkom, ktorí stále môžu auto predobjednať.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.06.2021
Diskusia:
Zdroj: Autobazar.EU

Čo treba vedieť o novej...

Auto-moto zaujímavosti

Pozreli sme sa na niekoľko základných informácii o tomto aute a na to, proti komu sa vlastne v tejto triede postaví. V každom prípade by práve tento model mohol pomôcť Toyote k rastu predajov a ďalšiemu posunu v rámci rebríčka predajov automobiliek.

Vyzerá, že ponúkne veľa miesta

To, že má spoločné meno s malým Yarisom neznamená, že Yaris Cross bude tiež malý. Ale je. Má na dĺžku 4,18 metra a šírka 1,765 metra zase hovorí o tom, že s týmto autom nebude problém kdekoľvek zaparkovať a aj z neho vystúpiť.

Zaujímavejšie je, že vďaka rázvoru 2,56 metra sa podarilo vytvoriť obstojný priestor aj na zadných sedadlách. Zaujímavá je aj možnosť sklopiť len strednú časť sedadla, čím vznikne nielen tunel na dlhšie predmety, ale aj lakťová opierka s držiakom na nápoje. Samotný batožinový priestor má objem 397 litrov pre verziu s pohonom prednej nápravy. Pre štvorkolku má stále slušných 320 litrov.

Má hybridné motory

Pod kapotou je presne to, čo sa dá očakávať. Vlastne ponuka agregátov je takmer totožná s menším hatcbhackom Yaris. Z nej vypadol, z logických dôvodov, len motor s objemom 1,0 litra. To znamená, že základom ponuky je 1,5 Dynamic Force, ktorý dosahuje výkon 92 kW (125 k) a poháňa výlučne predné kolesá. V cenníku je so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou, alebo bezstupňovým CVT, ktoré automobilka volá Multidrive S.

Ešte zaujímavejší bude určite hybrid, ktoré automobilka jednoducho vie. Ten bude mať 85 kW (115 k) a výhradne prevodovku e-CVT. Práve hybrid môže mať aj pohon všetkých kolies AWD-i, podobne ako má napríklad hybridná RAV4, či Highlander. Reálne to znamená druhý elektromotor v zadnej časti, ktorý sa stará o pohon zadnej nápravy. Preto má aj štvorkolka menší batožinový priestor.

Čo treba vedieť o novej Toyote Yaris Cross?Zdroj: Autobazar.EU

Stojí od 16 490 eur

Základná cena auta je 16 490 eur. Za ne zákazník dostane 1,5-litrový motor Dynamic Force, trojvalec, spojený so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a výbavu Active. Tá má v základe manuálnu klimatizáciu, halogénové svetlá a rádio. Stojí na plechových diskoch. Omnoho zaujímavejšie budú vyzerať teda vyššie stupne výbavy. Základná cena hybridu so stupňom výbavy Active je 19 490 eur, ale už má napríklad automatickú klimatizáciu.

Vyšší stupeň výbavy Comfort začína s hybridom s pohonom všetkých kolies na sume 22 690 eur. Aktuálne je na vrchole v cenovej ponuke Yarisu Cross výbava Premiere Edition. S ňou stojí štvorkolka AWD-i s hybridom 27 590 eur.

Je v B-segmente

Segment B je jedným z tých, v ktorom má zástupcu väčšina automobiliek, najmä tých mainstreamových. A to platí aj o crossoveroch z tejto triedy. Veď stačí spomenúť Citroën C3 Aircross, Opel Crossland, Peugeot 2008, Hyundai Bayon, Ford Puma, či Volkswagen T-Cross, Škodu Kamiq, SEAT Arona a mnoho ďalších. Ale žiadny z nich neponúka takú formu hybridného pohonu ako práve Toyota, čo bude asi hlavným predajným artiklom.

Čo treba vedieť o novej Toyote Yaris Cross?Zdroj: Autobazar.EU

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Dacia vylepšila svoje SUV Duster, nové logo však ešte nemáDacia Duster je veľmi obľúbeným SUV, ktoré sa vždy umiestni niekde pri vrchole rebríčka...24. Jún, 2021
02Honda Civic sa ukázala v novej generácii, má miernejší vzhľadHonda ukázala novú generáciu obľúbeného modelu Civic. Ale zatiaľ o ňom veľa nevieme, máme...25. Jún, 2021
03Test: Toyota Highlander – Ak ste čakali na 7 miest v RAV4, tak toto je riešenieToyota je hybridnou veľmocou aktuálne a to znamená, že RAV4 má najviac predaných kusov...26. Máj, 2021