Subaru BRZ mať nebudeme, ale Toyota GR86 príde určite

Subaru ukázalo BRZ skôr, ale tiež hneď odznelo, že do Európy sa nepozrie. Veď už teraz má portfólio celkom vysoké emisie. Ale Toyota GR86 do Európy dovezie a bude v ponuke aj u nás. Otázky o kupé zostávajú. Kedy príde, aké bude a koľko bude stáť? Na niektoré z nich sa dá odpovedať už teraz.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
23.04.2021
Diskusia:
Zdroj: Toyota

Subaru BRZ mať nebudeme,...

Auto-moto zaujímavosti

Nové kupé s označením GR86 bude ľahké, agilné a veľmi dobré na jazdenie. A to sa dá povedať už podľa toho aký bol predchodca. Avšak teraz bude mať väčší motor s protibežnými piestami. Má väčší objem, až 2,4 litra, z ktorého dostáva 173 kW (235 k) a 250 Nm. Zlepšenie výkonu znamená skrátenie zrýchlenia na stovku o 1,1 sekundy. Teraz to malé kupé zvláda za 6,3 sekundy.

Subaru BRZ mať nebudeme, ale Toyota GR86 príde určiteZdroj: Toyota

Môže za to aj nízka hmotnosť. Konštruktéri použili na strechu a blatníky hliník a hrali sa aj so sedadlami a tlmičmi výfuku, aby ušetrili čo najviac hmotnosti. Hliníková strecha má ešte jeden efekt pri znižovaní hmotnosti, posúva nižšie aj ťažisko auta. Všetky úpravy sa teda diali s ohľadom na zlepšenie jazdných vlastností.

Subaru BRZ mať nebudeme, ale Toyota GR86 príde určiteZdroj: Toyota

Medzigeneračne sa podarilo zlepšiť tuhosť karosérie o 50 percent. Veľkostne GR86 ostáva približne tak veľká ako GT86. Na dĺžku má 4265 milimetrov, na šírku 1775 milimetrov a na výšku 1310 milimetrov. Rázvor je 2575 milimetrov. Rozmery hovoria o tom, že auto je naozaj kompaktné a jeho hmotnosť sa so štandardným šesťstupňovým manuálom dostáva len na 1270 kilogramov. V ponuke bude aj automat s rovnakým počtom stupňov.

Subaru BRZ mať nebudeme, ale Toyota GR86 príde určiteZdroj: Toyota

Toyota hovorí, že motor má nielen vyšší výkon, ale aj lepšie ide do otáčok po stlačení plynu. Tiež má mať lineárny nástup výkonu. Vizuálne je GR86 rovnaké ako práve BRZ, ktoré sa ukázalo svetu skôr. Toyota len trochu zmenila predný nárazník, ktorý vyzerá agresívnejšie. BRZ má akýsi úsmev. Stabilitu a reakcie má vylepšiť aj nové prevedenie aerodynamických prvkov. Stabilitu majú na svedomí aj zavesenia McPherson vpredu a lichobežníkové vzadu. Malému kupé reálne stačia pneumatiky so šírkou 215 milimetrov.

Subaru BRZ mať nebudeme, ale Toyota GR86 príde určiteZdroj: Toyota

Vnútri je všetko presne ako v BRZ, len znak na volante je iný. To nie je výčitka, ale len konštatovanie, lebo interiér BRZ vyzerá dobre. GR86 sa teda objaví aj v Európe, avšak je otázne kedy. V Japonsku sa začína predávať už koncom tohto roka, takže u nás možno začiatkom 2022. Veľkou otázkou je ako GR86 ovplyvní predaje dvojlitrovej Supry.

Subaru BRZ mať nebudeme, ale Toyota GR86 príde určiteZdroj: Toyota

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Toyota Mirai je na Slovensku a stojí od 62 990 eurAutomobilka Toyota je tým inovátorom, ktorý posúva celý automobilový priemysel. Už sme to...30. Marec, 2021
02Test: Toyota Land Cruiser – Expedícia každý deňVidíte to v každom dokumente o súčasnom dianí v Afrike, Ázii, vlastne všade. A tiež...31. Marec, 2021
03Facelift prináša Lexusu ES ešte viac tichaJaponci to premysleli a keď predstavili značku Lexus ako luxusnú značku Toyoty, ukázali, že...22. Apríl, 2021