Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Čo sa stane, keď do hybridného auta udrie blesk?

Čo sa stane, keď do auta udrie blesk? Palubná kamera natočila drámu vodiča. Do hybridnej Toyoty za jazdy udrel blesk. Podarilo sa automobil opraviť? Alebo je dodnes vyradený z prevádzky?

rufus v Video sekcia
18.04.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: youtube.com/High Risk Chris

Video: Zásah auta bleskom...

Video sekcia

Toyota Prius bola zasiahnutá bleskom skoro v priamom prenose. Celú desivú situáciu zaznamenala kamera. Na pohyblivých obrázkoch je v spomalenom zábere vidieť celý úder blesku. Aké sú následky?

Čo sa stane, keď do hybridného auta udrie blesk?Zdroj: youtube.com/High Risk Chris

Čo sa stane, keď hybridný Prius zasiahne blesk?

Bežný automobil nepredstavuje v bežnej búrke väčšie riziko. Cestujúci sú v relatívnom bezpečí. Okrem jazdy v kabriolete, sú ostatné osobné automobily relatívne bezpečné. V prípade väčšiny áut nespôsobia fyzikálne zákony vyššie riziko ohrozenia. Kabína auta sa zmení na tzv. Faradayovu klietku, ktorá chráni posádku auta. Ďalším dobrým faktorom sú pneumatiky, ktoré tvoria izolujúcu bariéru od zeme. V prípade úderu blesku elektrický výboj skĺzne po karosérii auta a stratí sa v zemi.

Čo sa deje v interiéri vozidla?

Silný hluk môže posádku poriadne vystrašiť. Úder často spôsobí zaľahnutie v ušiach alebo pískanie. Ak však posádka ostane v interiéri automobilu a nie je v kontakte s kovovými časťami karosérie, nič sa im nestane. Obyčajne vyviaznu z desivej situácie bez akýchkoľvek zranení. V tomto konkrétnom prípade nie je prítomný požiar ani sa nič vážne nestalo. Napriek tomu však vozidlo už v ceste nepokračovalo.

Prius už v jazde nepokračoval

Nie je jasné nakoľko vážne poškodenie elektroniky a dôležitej techniky blesk spôsobil. Automobil môže mať vážne problémy, práve preto, že sa jedná o hybridnú techniku. V podstate sa však potvrdil fakt, že úder bleskom nie je pre posádku auta nebezpečný. Odniesť si to však môže elektronika a technika.

Čo sa stane, keď do hybridného auta udrie blesk?Zdroj: youtube.com/High Risk Chris

Nebezpečná situácia zachytená na videu

Profesionálny prenasledovateľ búrok More Pi bol vo svojom aute a sledoval tornádo neďaleko Gilmore City. Vo videu presne opisuje zásah bleskom. Hovorí: "Pocítil som mierny šok a v ušiach mi zaľahlo a zazvonilo!" V prvom videu zásah auta bleskom zachytil jeho kolega, lovec búrok High Risk Chris. Sleduj desivé zábery doslova v priamom prenose.

Zásah bleskom môže automobil vážne poškodiťZdroj: youtube.com/AutoTopNL

Čo dokáže blesk?

V druhom videu je zaznamenaný celý okamih z pohľadu vodiča zasiahnutého auta. Vodič vo videu už pár sekúnd po zásahu hlási nefunkčné ovládanie. Prius po zásahu nebolo možné naštartovať, nefungovali podporné ani bezpečnostné a ovládacie systémy.  Prius bol okamžite po zásahu vyradený z prevádzky a dodnes sa ho nepodarilo dať dohromady.

Zdroj: boingboing.net, youtube kanál More Pi

Video: Čo sa stane, keď hybridný Prius zasiahne blesk?

Video: Zásah auta bleskom - natočené vodičom zasiahnutého hybridného Priusu

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Superb combi ako nový za 19 489 €: Nájazd len 24 250 km! Škoda Superb - Nájsť spoľahlivé combi s dobrou výbavou ako nové a takmer nejazdené?...16. Apríl, 2022
02Šialená čínska SUV barakuda útočí vzhľadom a cenou!GAC Trumpchi GS beštia - čoraz viac sa hovorí o provokatívnom dizajne SUV mašiny z Činy,...10. Apríl, 2022
03Najdrahší Duster má 170 koní: Renault Duster Oroch za 21 000 €!Najdrahšia Dacia - Duster Oroch za 21 000 eur! Čo dokáže táto novinka postavená na základe...14. Apríl, 2022