Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dacia exceluje: 50L nádrže na LPG aj benzín!

2 rovnako veľké nádrže na LPG a benzín! Ešte lepšia využiteľnosť! Existuje lepší recept na úspech? Nenechaj si ujsť stratégiu, ktorá robí z Dacie predajný hit nielen pre šetrných vodičov!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
06.05.2023
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: dacia.com

Dacia exceluje - 50 l...

Auto-moto zaujímavosti

Alternatívny pohon nikdy nemal viac ohlasov ako v súčasnej dobe zdražovania a vysokej inflácie. Dacia prišla s riešením, ktoré vyhovuje moderným vodičom. Reaguje na potreby trhu a vodičov, ktorí chcú šetriť svoje peniaze a mať zároveň viacero možností výberu.

Z histórie

LPG vzniklo ako automobilové palivo už v roku 1979. Ktoré krajiny „holdujú“ tomuto zdroju pohonu najviac? Boom zažíva tento zdroj pohonu v Kórey, Rusku, Thajsku, Mexiku a Turecku. Čo sa týka Európy najväčší rozmach zaznamenáva v Poľsku, Ukrajine a Taliansku. Zaujímavé číslo? Celkový počet áut s LPG sa odhaduje na 28 000 000 áut na celom svete.

LPG na Slovensku

Prečo nie je LPG lídrom vo svete palív? Hlavným faktorom je nedostatočná osveta, malý záujem politikov o alternatívne pohony a slabá informovanosť o výhodách LPG. Za súčasné množstvo áut s LPG môže aj nižšia hustota čerpacích staníc s čerpadlami na LPG. Dodnes nie je plne pokryté celé územie SR. Na niektorých miestach tak LPG nie je využiteľné. V opačnom prípade by celkom určite siahlo po tomto druhu pohonu veľké množstvo vodičov aj u nás. Na Slovensku sú LPG modely Dacia populárne.

Dacia priekopníkom LPG

Značka Dacia spustila revolúciu v automobilovom svete. Neurobila kroky ako konkurencia. Neponúkla LPG ako prémiový produkt. Rozhodla sa ísť cestou cenovo dostupných moderných vozidiel. Nie je to žiaden módny výstrelok. Dacia využíva LPG už od roku 2010. V súčasnosti drží aj špeciálne prvenstvo. Je jedinou značkou na trhu, ktorá ponúka LPG ako variant montovaný priamo v továrenskom vyhotovení. Toto platí pre celý ponúkaný modelový rad.

Nádrž umiestnená ako rezervné koleso

Kde je nádrž na LPG umiestnená? Poloha nádrže na LPG bola dlho presúvaná, až sa ju podarilo optimalizovať a umiestniť na miesto, kde je uložené rezervné koleso. Čo je to LPG?: LPG alebo „skvapalnený ropný plyn“ je zmes ľahkých uhľovodíkov, predovšetkým butánu (plyn pre domácnosť) a propánu. Je to úplne netoxický plyn.

Ako funguje 2-palivový motor?

Dvojpalivový motor pracuje na benzínový alebo LPG pohon. Je to možné vďaka 2 oddeleným nádržiam. Je na vodičovi aké palivo sa rozhodne využiť. V Európe je palivo LPG k dispozícii v 32 000 čerpacích staniciach; čo je 1/4 z celkovej siete.

O 10 % menej CO2 ako benzín

Veľká výhoda LPG? Vypúšťa v priemere o 10 % menej CO2 ako benzín. Najväčšia výhoda? LPG šetrí majiteľovi peniaze, pretože znižuje náklady jazdy. Dacia je nielen priekopníkom, ale aj jediným výrobcom, ktorý sa 100 % venuje LPG pohonu. Žiadna automobilka (okrem materskej spoločnosti Renault) sa nesnaží Dacii konkurovať v tomto pohone. Stratégia Dacie je pre zákazníka mimoriadne výhodná a atraktívna.

Najlepší pomer cena/výkon

Toto je heslo rumunského výrobcu, ktoré nie je len planým sľubom. Dacia neklame a svoj sľub plní do bodky. „Redefining the essetntials“ alebo „Predefinovanie základných prvkov“. Tieto zmeny robia konkurencii najväčší problém. Výrobcovia ľahko prepadnú novinkám a zmenia smer. To sa Dacii nestalo. Drží sa pôvodného zámeru a prináša cenovo dostupné automobily s LPG pohonom už v základe.

Budúcnosť LPG

Predpoklad výrazného rastu segmentu tu je. V Európe je dnes celkom viac ako 35 000 LPG staníc. Podľa dostupných informácií tu jazdí a a už viac ako 15 miliónov áut s LPG! Zaujímavé údaje sú z rastu potenciálneho trhu vo Francúzsku.

Francúzsky trh

V roku 2019 sa tu predalo 0 áut s LPG. Každá tretia Dacia predaná vo Francúzsku má LPG. Dacia tak dnes ovláda v Európe celkovo až 62 % trhu s LPG. Ako sa dá predpovedať, ostatná časť predajov patrí značke Renault (výsledky sú z roka 2022).

Návratnosť investície

Výrobca sľubuje, že majiteľovi sa príplatok za LPG v porovnaní s bežným pohonom vráti po prejdení 15 000 km. Pri prejdení 60 000 km môže byť úspora až 3 000 €. Ešte väčšiu úsporu ponúkajú elektromobily (elektrina je lacnejšia). Keď však zhodnotíme počiatočnú investíciu, je LPG omnoho výhodnejší pohon ako plne elektrický pohon.

Ako využívajú majitelia áut LPG pri jazdách?

Zaujímavé sú aj štatistiky Dacie od majiteľov áut. Majitelia využívajú LPG pohon pri viac ako 79% jázd. Ďalšia štatistika vyhodnotila, že až 90% vodičov, ktorí si zakúpili auto s LPG, si zakúpia ďalšie auto opäť s LPG.

Až 2 nádrže na LPG aj benzín s objemom 40-50L

Rekapitulácia nie je nutná. Povedzme si na záver len pár faktov. Najviac LPG áut jazdí v Turecku, potom v Poľsku a v Taliansku. V ČR jazdí okolo 175 000 áut s týmto pohonom. Sú to asi 3% zo všetkých áut v krajine. V ČR sa v roku 2022 predalo 41% zo všetkých Dacií s pohonom LPG.

Dacia Jogger s LPG – silný hráč

Poďme sa pozrieť na cenník Dacie. Dacia Jogger s LPG je ešte lacnejšia ako alternatívna výkonnejšia benzínová verzia. 5-miestna LPG verzia Dacie Jogger TCe 100 ECO-G štartuje v cenníku na sume 18 100 €. Benzínová Dacia Jogger TCe 110 stojí 18 500 €. O zvažovaní inej ako LPG verzie nemôže byť ani reč.

Dojazd 1 200 km

Veľkou výhodou LPG pohonu je dojazd. Výrobca spojil nádrž na LPG umiestnenú v časti pre rezervu s kapacitou 40-50L, s nádržou na benzín, ktorá má 50 litrov. Čo to znamená pre dojazd? S LPG Daciou tak vieš prejsť okolo 1 200 km! Ešte premýšľaš, či sú výhody dostatočné? Podeľ sa s nami o skúsenosti s Daciou s LPG pohonom v komentároch.

Zdroj: dacia.com

Dacia exceluje - 50 l nádrž na benzín aj LPG

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

01Unikli špionážne zábery interiéru Lady Vesta!Interiér inovovanej Lady Vesta bol predčasne odhalený na dílerskej konferencii! Špionážne...22. Apríl, 2023
02Nová čínska značka v SR: Dojazd 735 km, objem kufra 1 320 l!Nová značka na Slovensku! Výkon skoro 500 koní, objem kufra so sklopenými sedačkami až 1...26. Apríl, 2023
03Naháňačka na diaľnici v ČR: Nemeckí policajti zastavili kradnuté auto zátarasou z kamióna!Kobra 11 úradovala na českých cestách! Kuriózna naháňačka cez 2 štáty neďaleko Prahy...24. Apríl, 2023