Domov Najnovšie Na dovoz Nové autá Predajcovia Vývoj cien Fórum Dokumenty Magazín Overenie vozidla
Novinka
Online overenie Kontrola nájazdu km, poškodení a pôvodu vozidla Novinka Komplexné preverenie vozidla Kontrola fyzického stavu, vykonanie diagnostiky, skúšobná jazda

Dieselový motor na vodík: V Austrálii realita!

Naftový motor, ktorý spaľuje vodík. Zníženie emisií CO2 až o 86 %. Nový vodíkový systém, ktorý má zachrániť diesel na ústupe, vyzerá snubne. Dokáže toto vylepšenie zachrániť dieselové motory? V Austrálii sa už využíva. Diesel na vodík musíš vidieť!

rufus v Auto-moto zaujímavosti
16.10.2022
Diskusia:
Sledujte nás na:
Zdroj: gizmodo.com.au

Vodíkový diesel z...

Auto-moto zaujímavosti

Naftový motor, ktorý spaľuje vodík. Zníženie emisií CO2 až o 86 %. Nový vodíkový systém, ktorý má zachrániť diesel na ústupe, vyzerá snubne. Dokáže toto vylepšenie zachrániť dieselové motory? V Austrálii sa už využíva. Diesel na vodík musíš vidieť!

Naftový motor, ktorý spaľuje vodík. Zníženie emisií CO2 až o 86 %. Nový vodíkový systém, ktorý má zachrániť diesel na ústupe, vyzerá snubne. Dokáže toto vylepšenie zachrániť dieselové motory? V Austrálii sa už využíva. Diesel na vodík musíš vidieť!Zdroj: gizmodo.com.au

Naftový motor, ktorý spaľuje vodík?

Kritici hovoria, že je osud naftového pohonu spečatený. Vraj nemá miesto v budúcnosti a je odsúdený na zánik. To nemusí byť celkom pravda. Poďme trochu snívať. Čo by bol najväčší prínos, ak by sa vodíkový diesel osvedčil? Ušetrili by sa milióny eur. Nemuseli by sa kompletne meniť vozové parky dieselových kamiónov za elektrické. Prevratné riešenie z Austrálie má veľa výhod.  

Diesel z Austrálie

Prestavba vodíkového motora na benzínový motor nie je novým konceptom. Prečo vodiči budú zvažovať túto možnosť? Prestavba auta poháňaného výlučne vodíkom prinesie bezpečnostné a cenové nevýhody. Diesel z Austrálie upravený na spaľovanie zmesi vodíka a nafty dokáže obstáť aj v tvrdej konkurencii elektrických automobilov. Najväčšia výhoda tohto systému? Diesel upravený na spaľovanie zmesi vodíka a nafty nepotrebuje zložité úpravy ani nákladné prestavby. Celá prestavba je veľmi jednoduchá.

Jednoduchá prestavba

Vodič potrebuje len prídavný vstrekovač, správne načasovanie a správny pomer medzi palivami. Výsledok? Vďaka tomuto spôsobu klesli emisie CO2 až o 86 %! Táto skutočnosť sa spája so skvelou využiteľnosťou v kamiónovej doprave.

Čo by bol najväčší prínos, ak by sa vodíkový diesel osvedčil? Ušetrili by sa milióny eur. Nemuseli by sa kompletne meniť vozové parky dieselových kamiónov za elektrické. Prevratné riešenie z Austrálie má veľa výhod. Zdroj: wikipedia.org

Revolúcia v kamiónovej doprave

Budúci rok prichádza na trh elektrický kamiónom Semi od Tesly. Nové vlajkové lode a konkurencia sa snažia rozšifrovať túto myšlienku a osloviť väčšinového zákazníka. Prechod na elektrické nákladné vozidlá by mohol trvať aj 10 rokov. Odstránením potreby výroby veľkého množstva akumulátorov vzniká priestor na výskum. To je zelená nielen pre výrobcov.

Lacnejšie riešenie- hybridný systém diesel-vodík

Riešenie by pritom mohlo byť lacnejšie a prísť oveľa skôr. Austrálski vedci z New South Wales University v Sydney (UNSW) prichádzajú s návrhom prestavby dieselových motorov súčasne využívaných kamiónov na spaľovanie vodíka. Aj napriek značnej dávke rizika, je toto riešenie celkom úspešné.

Vodíkový diesel z Austrálie.Zdroj: gizmodo.com.au

Pridávanie vodíka do nafty

Výskum trvá už 18 mesiacov. Vedci z UNSW hľadali ideálny pomer medzi zmesou motorovej nafty a vodíku. Koncentrácia tohto plynu ovplyvňuje úspešnosť celého výskumu. Testovací jednovalcový diesel bol vybavený prídavným vstrekovačom vodíka. Vedci sa však nesnažili vytvárať homogénnu zmes, tak ako v zážihovom motore, namiesto toho pridávali vodík do nafty.

Zníženie emisií CO2 až o 86 %

Výsledky testovania dokazujú, že až 90 % získanej energie pochádza z vodíka a len 10 z nafty. Z toho istého výskumu vyplýva reálne zníženie emisií CO2 až o 86 %. To nie je všetko. Podarilo sa dosiahnuť tiež zníženie emisií oxidov dusíka (NOx) vďaka stratifikácii zmesi (vrstveniu vodíka a nafty).

Konkurenčný naftový motor na vodík od Toyoty.Zdroj: toyota.com

90 % získanej energie z vodíka, až o 26 % vyššia účinnosť

Ďalší neodškriepiteľný úspech? Naftový motor s podporou vodíka dosahuje až 26 % vyššiu účinnosť ako bežný naftový motor. Vďaka tomu tak motor dosahuje výrazné zníženie spotreby. V prípade palivových článkov je systém odkázaný na vyššiu čistotu vodíka, tu tento predpoklad odpadá.

Ako systém funguje?

Motor si zachová klasické vstrekovanie nafty bez pridávania vodíka do palivovej nádrže. V tomto procese sa vodík vstrekuje priamo do valcov motora v špecifických časoch, čo umožní dosiahnuť ideálne podmienky miešania.

Nový vodíkový systém, ktorý má zachrániť diesel na ústupe, vyzerá snubne. Naftový motor, ktorý spaľuje vodík. Dokáže toto vylepšenie zachrániť dieselové motory? V Austrálii sa už využíva. Diesel na vodík musíš vidieť!Zdroj: gizmodo.com.au

Príchod na trh do 2 rokov

Aká je prognóza ohľadom príchodu na trh? Tím vedcov tvrdí, že tento typ technológie bude pripravený na komerčnú prevádzku do 2 rokov. Ako prvý krok budú vodíkové diesely nasadené do reálnej prevádzky. Plánuje sa ich testovanie v obrích nákladných autách používaných v banskom priemysle. Čo je nutné vyriešiť? Vedcov čaká výzva a nájdenie riešenia ideálneho skladovania vodíka.

Najdostupnejší vodík – v banskom priemysle

Z akého dôvodu začne testovanie v banskom priemysle? Je tu najľahšie dostupný vodík, ak sa systém osvedčí, následne bude tento vodíkový naftový motor putovať do kamiónov. Tu na prašných cestách budú nákladné autá vykonávať väčšinu svojich pracovných povinností a výsledky testovania budú relevantné.

Vodíková sieť a naftový pohon ožije bez prestavby

„Ukázali sme, že dokážeme zobrať tie existujúce dieselové motory a premeniť ich na čistejšie motory, ktoré spaľujú vodíkové palivo,“ povedal profesor Sean Cooke z UNSW School of Mechanical and Manufacturing Engineering. V prípade, že sa podarí vytvoriť vodíkovú sieť s vodíkom vyrábaným pomocou energie z obnoviteľných zdrojov, môžeme sa tešiť na milióny naftových osobných áut, ktoré nepoputujú do „večných lovísk,“ ale budú naďalej slúžiť len s menšou prestavbou! Revolučné riešenie vítame s otvorenou náručou.

Výskum bol publikovaný v International Journal of Hydrogen Energy. Celý výskum je k dispozícii aj na webovej stránke UNSW. 

Dieselový motor na vodík. Zdroj: youtube.com

Zdroj: gizmodo.com.aubiz.crast.net, greencarcongress.com, ronsongears.com.au

Vodíkový diesel z Austrálie

Späť na magazín

Diskusia k článku

Pridajte si nás do svojho informačného kanála Google News. SLEDUJ NÁS NA

Podobné zaujímavosti

0129-ročná raritná Škoda: Nájazd 34 km, cena 25 200 eur! Netradične zachovalá mašina z roku 1993 sa predala v aukcii za nečakane vysokú cenu!...10. Október, 2022
02Auto bez volantu za 100 000 €: Počúva Slováka na slovo!Robo je dôkazom, že sa netreba za žiadnych okolností vzdávať a treba si ísť za svojim snom....12. Október, 2022
03Top zimné pneumatiky: Ktoré sú najlepšie na snehu?Michelin a Pirelli má podľa nemeckých testov najlepšie pneumatiky tejto zimnej sezóny....6. Október, 2022