EČV po novom: Prenesiteľné, bez viazanosti na okres, ušetria vodiči i štát:

Ročne sa na Slovensku zošrotovuje 400 000 kusov kusov tabuliek s evidenčným číslom vozidla. Nezmyselná viazanosť EČV na okres trvalého pobytu vlastníka vozidla končí! Novinka odstráni byrokraciu, vodičom to uľahčí život, predaj, nákup aj registráciu vozidiel. Nový majiteľ s trvalým pobytom v inom okrese = po novom stále rovnaká EČV. Prenositeľné EČV už čoskoro aj v SR! 

rufus v Legislatíva
28.01.2021
Diskusia:

Video: Prenositeľnosť +...

Legislatíva

Nemožné sa stane skutočnosťou. Vodiči sa potešia. Na túto veľkú zmenu apelujú samotní motoristi už dlhšie. Okrem ekologického efektu ide o mimoriadne praktické riešenie, ktoré tu malo byť už dávno. To, čo je bežné v zahraničí, je u nás zložitejšie ako je nutné. Aj to sa však skončí. Z nového návrhu budú profitovať všetky strany. 

Ako fungujú súčasné EČV viazané na okres?

V SR je platný model evidenčného čísla s viazanosťou na vozidlo a okres. Na základe tohto pravidla sú prideľované tabuľky označené nasledovne. Obsahujú tradičný identifikátor s 2 prvými znakmi označujúcimi okres, ďalšie znaky slúžia na identifikáciu – 3 znaky obsahujú arabské číslice od 001 - 999 a posledné 2 znaky nesú písmená od AA - ZZ. Pri predaji vozidla v rovnakom okrese, tabuľka ostáva rovnaká tabuľka s rovnakým evidenčným číslom. V inom prípade napr. pri sťahovaní, zmene trvalého pobytu je nutný nový zápis do iného okresu, čo znamená nutnú zmenu EČV – novú tabuľku s novým evidenčným číslom.

Prenositeľné EČV - návrh, ktorý odstráni byrokraciu zaťažujúcu vodičov už riešili poslanci viacerých stránZdroj: facebook.com/Sloboda a Solidarita

Jednoduchší a rýchlejší prenos EČV

Prenos EČV bude rýchlejší a jednoduchší. Okrem toho takéto riešenie dáva zmysel. Čo je najvýraznejšou zmenou? Po novom si evidenčné číslo vozidla pri predaji budeš môcť ponechať alebo preniesť na iné auto. V praxi to znamená, že EČV bude prenosná aj z pôvodného na nového majiteľa bez ohľadu na to, či má majiteľ trvalý pobyt v danom okrese. Tabuľky budú viazané na auto, nie na okres. 

Novela zákona o cestnej premávke

Novinku navrhuje skupina poslancov zo všetkých 4 koaličných strán. Predstavujú návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke. Hlavný cieľ? Zjednodušenie využívania a zmeny EČV. Už v minulosti sa tejto téme venovali viacerí poslanci. „Už v roku 2016 sme prišli do parlamentu s návrhom, aby sa mohli majitelia vozidiel slobodne rozhodnúť, ako naložia so svojou ŠPZ-kou. Dlhé roky nám však našu snahu blokoval najmä Smer. Teraz máme opätovne šancu posunúť zákon o cestnej premávke do 21. storočia. Vďaka našej novele prinášame menej byrokracie, efektívnejšie elektronické postupy a najmä slobodu rozhodovania pre majiteľov vozidiel. Najdôležitejšou zmenou je prenositeľnosť EČV pri predaji vozidla z pôvodného majiteľa na nového majiteľa bez ohľadu na trvalý pobyt. Zároveň ponúkame možnosť ponechania EČV, ktoré môže ich pôvodný majiteľ použiť pri kúpe nového vozidla. Týmto šetríme peniaze občanov, znižujeme byrokraciu a zmierňujeme vplyv na životné prostredie,“ uviedol pre médiá predkladateľ novely zákona poslanec NR SR za SaS a šéf finančného výboru Marián Viskupič.

Viazanosť na okres končí

Výbornou správou je práve skutočnosť, že okres už nebude z hľadiska „ešpézetiek po starom,“ dôležitý. EČV nebudú viazané na okres trvalého pobytu vlastníka. Zmena držiteľa vozidla na inú osobu sa zjednoduší a priblížime sa funkčným pravidlám, ktoré sú v platnosti v iných krajinách.

Prenositeľné EČV - návrh, ktorý odstráni byrokraciu zaťažujúcu vodičov a ušetrí peniaze motoristom aj štátuZdroj: facebook.com/Marián Viskupič

Ekologické a lacnejšie riešenie ušetrí peniaze štátu aj motoristom

Kvôli platnej legislatíve sa ročne vyrobí zbytočne veľa nových evidenčných tabuliek. Znovupoužitie pôvodnej EČV bude znamenať značnú úsporu finančných prostriedkov. Ušetrené peniaze celkom iste ocenia motoristi. Okrem finančnej úspory majiteľa vozidla je tu ďalšia pozitívna súvislosť spojená s ušetrením peňazí, ktoré by za nákup v predražených tendroch odobril štát.

Zjednodušenie dvojkrokového oznamovania prevodu

Tak sme sa dočkali. Budeme opäť bližšie vyspelým krajinám ako Rakúsko. Po pridelení EČV bude možné, že vozidlo s rovnakou tabuľkou prežije na Slovensku až do konca svojho života. Zjednodušiť by sa malo aj samotné oznamovanie prevodu. Čo to znamená? Poslanci v novele zákona navrhujú zrušenie dvojkrokového oznamovania prevodu držby vozidla na inú osobu.

EČV po novom budú prenositeľné - nebudú viazané na okres trvalého pobytu majiteľaZdroj: TASR.sk

1. Január 2020

Kedy sa môžeme tešiť na zavedenie jednoduchšieho systému do praxe?  Poslanci návrhom spolu s dôvodovou správou navrhujú účinnosť návrhu zákona už o rok, s platnosťou od 1. januára 2022. Ako hodnotíš navrhované zmeny? Máš ďalšie návrhy na zlepšenie a zjednodušenie platnej legislatívy týkajúcej s cestnej premávky? Podeľ sa o ne s nami v komentároch pod článkom.

Zdroj: Detaily návrh zákonaFacebook Sloboda a Solidarita, starší návrh aktuality.sk

EČV po novom lacnejšie a jednoduchšie

Video: Prenositeľnosť + ponechanie si EČV pri predaji vozidla

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01AMG GT Black Series: Najrýchlejšia sériovka sveta - nový rekord Nürburgringu!Mercedes-AMG GT Black Series je diablov stroj, ktorý dokáže nemožné. Na trati, v boji...8. Január, 2021
02Upravený Ford F-550: Drsný off-road pre zvláštne účelyRubicon Trail je splneným snom maniakov adrenalínu. 35 km terénov najslávnejšieho...12. Január, 2021
03Mercedes-AMG GLS monštrum: 933 koní, 1 150 NmZákladná GLS  AMG verzia ponúka extrémny výkon 450 kW, 612 koní . Čo keď táto hodnota pre...10. Január, 2021