Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žije

Stajňa Icona, ako volá Ferrari svoju najprestížnejšiu sekciu modelov, sa rozrástla o nový kúsok. Novým prírastkom je Daytona SP3. Tento kúsok tak dopĺňa špeciality Monza SP1 a SP2. Nie je však náhodou, že koncepty majú takéto mená, za nimi sa skrývajú známe okruhy.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
07.12.2021
Diskusia:
Zdroj: Ferrari

Ferrari Daytona SP3...

Auto-moto zaujímavosti

Nový model Daytona SP3 má nespochybniteľnú inšpiráciu v histórii. Tými autami, ktoré sa podpísali pod línie dizajnu sú 330 P3/4, 350 Can-Am, či 512S. Unikátny dizajn je výhodný aj z hľadiska obtekania vzduchu. Tento model je najviac aerodynamickým vozidlom, ktoré kedy automobilka vyrábala.

Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žijeZdroj: Ferrari

Pritom je zaujímavé, že Ferrari na Daytonu SP3 nepoužilo žiadne aktívne aerodynamické prvky. Avšak kvôli motoru V12 má tanto model obrovské otvory na prívod vzduchu. Tie sú aj na dverách a ťahajú vzduch ku chladičom umiestneným na bokoch.

Veľmi zaujímavo pôsobí zadná časť, kde sú horizontálne lišty, nie nepodobné tým na Ferrari Testarossa. Ale tu ich je viac a sú do nich zakomponované veľmi tenké zadné svetlá. V zadnej časti je ešte aj dvojitá centrálne umiestnená koncovka výfuku, ktorá trčí z difúzora.

Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žijeZdroj: Ferrari

Vnútro dosť výrazne charakterizuje zaoblené čelné sklo. Kým sedadlá sú v karosérii na pevno, posúva sa pedálová skupina a volant. Ferrari hovorí, že ich prepojenie s človekom došlo do fázy, kedy môže mať vodič ruky na volante až 80 percent času. Je to z dôvodu, že veľa prvkov sa dá ovládať práve z neho.

Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žijeZdroj: Ferrari

Motor v tomto excelentnom a exkluzívnom aute pochádza z toho najlepšieho, čo automobilka aktuálne ponúka. Je z 812 Competizione, ale má úplne prerobené chladenie. A ďalšími zmenami je odľahčenie agregátu. To sa podarilo použitím titánových častí a tiež použitím nánosu karbónu, ktorý je tak tuhý ako diamant.

Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žijeZdroj: Ferrari

Agregát označený F140HC má výkon 617 kW (838 k) a krútiaci moment 697 Nm. Je to teda najvýkonnejší motor, ktorý kedy Ferrari postavilo a pritom má stále len atmosférické plnenie. Maximum otáčok je 9 500 a motor je spojený sú sedemstupňovou prevodovkou. Na stovku sa dostane za 2,86 sekundy a dvojstovka z nuly je za 7,4 sekundy.

Ako je zvykom, Ferrari neoznámilo cenu tohto diela, ale predchádzajúce Monza SP1 a SP2 boli za viac ako dva milióny eur.

Ferrari Daytona SP3 ukazuje, že V12 stále žijeZdroj: Ferrari

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Mansory je stále vo forme, ukázalo upravené Lamborghini UrusMansory už musí poznať každý, kto sa o autá aspoň okrajovo zaujíma. Nemeckýá firma má na...7. December, 2021
02Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčokKoncern GM už dávnejšie zišiel z cesty označovania Corvette ako Chevroletu. Už je to len...28. Október, 2021
03Toto Ferrari môže byť vaše za cenu Passatu!Ferrari a Lamborghini, dve talianske legendy, ktoré vo svete superšportov znamenajú...25. Október, 2021