Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčok

Koncern GM už dávnejšie zišiel z cesty označovania Corvette ako Chevroletu. Už je to len Corvette. To stačí. A na toto meno nadväzujú jednotlivé verzie. Kým bežný model je v ponuke už od roku 2019, teraz prichádza výkonnejšia a extrémnejšia verzia s označením Z06.

JozefM v Auto-moto zaujímavosti
28.10.2021
Diskusia:
Zdroj: Corvette

Corvette Z06: nová verzia...

Auto-moto zaujímavosti

Už pri predstavení bolo jasné, že základná verzia C8, čo je označenie generácie športového vozidla, šprintuje na stovku podobne rýchlo ako vrcholná verzia ZR1 predchodcu C7. A teraz prichádza niečo, čo ešte aj tieto údaje zatieni megalomanským spôsobom.

Nový model Z06 bude mať nový motor, teda novú verziu označenú ako LT6 V8. Automobilka hovorí, že práve toto bude najvýkonnejšia atmosférická pohonná jednotka bežne dostupná v sériovom aute. Motor má objem 5,5 litra a je odvodený od motora použitého v pretekárskom špeciáli C8.R.

Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčokZdroj: Corvette

Najvyšší výkon motora je naozaj slušných 500 kW (679 k) pri 8 400 otáčkach motora za minútu. Pritom obmedzovač zasiahne až o 200 otáčok vyššie. Krútiaci moment 623 Nm je dostupný pri 6 300 otáčkach. Motor v strede a pohon zadnej nápravy tiež zlepšujú trakciu, čo znamená, že na 96 kilometroch za hodinu, čiže 60 míľach je Z06 za 2,6 sekundy. Motor má plochý kľukový hriadeľ, piesty z kovaného hliníka a kľuky z kovaného titánu. To všetko kvôli úspore hmotnosti a vyšším otáčkam.

Nový motor však potrebuje viac vzduchu na chladenie. To znamená, že predná časť je prepracovaná tak, aby privádzala viac vzduchu do stredového výmenníka. Automobilka tiež rozšírila nápravy takmer o 8 centimetrov, kvôli lepšej stabilite.

Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčokZdroj: Corvette

V zadnej časti je zase nový nárazník so štvoricou koncoviek. GM tvrdí, že konštruktéri v Corvette strávili dva roky dolaďovaním výfukových potrubí tak, aby mala táto verzia najbrutálnejší zvuk zo všetkých.

Z06 má teda aj aerodynamický balík a dostane najväčšie kolesá, ktoré boli sériovo na Corvette dávané. Vpredu bude mať 20-palcové, vzadu ešte o palec väčšie. Z06 bude mať aj iné nastavenie podvozku ako klasická verzia, ale v rámci nastaviteľných tlmičov bude hneď niekoľko rôznych režimov, z ktorých sa bude dať vybrať aj komfortnejšie odpruženie. Pre tento model sú aj väčšie brzdy.

Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčokZdroj: Corvette

Ale to nie je všetko. Corvette ponúkne aj balík nazvaný Z07 Performance Package. Ten ponúkne vylepšený magneticky nastaviteľný podvozok so softvérom Magnetic Ride Control 4.0. V balíku sú tiež lepivé pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2R, ktoré budú špeciálne určené pre Corvette Z06. Za ďalší príplatok budú tieto pneumatiky môcť byť namontované na karbónových diskoch. Tie znížia neodpruženú hmotnosť až o 20 kilogramov.

Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčokZdroj: Corvette

Automobilka tvrdí, že pri meraní preťaženia dosiahla táto verzia Corvette až 1,22 G a pri 300-kilometrovej rýchlosti má prítlak 360 kilogramov bez nutnosti extrémneho zadného krídla. V príplatkovej výbave bude ešte niekoľko zaujímavých prvkov ako ostro červený interiér a tiež mnoho karbónových doplnkov nielen vonku, ale aj vnútri.

O výrobe General Motors oznámil len to, že prvé kusy môžu k zákazníkom prísť v lete 2022, ale všetko bude záležať aj od toho ako sa vyvinie situácia okolo zdravotných problémov na všetkých kontinentoch a tiež ako dopadne kríza spôsobená nedostatkom čipov.

Corvette Z06: nová verzia má atmosféru a 8600 otáčokZdroj: Corvette

Späť na magazín

Diskusia k článku

Podobné zaujímavosti

01Prvá jazda: BMW i4 M50 je najvýkonnejšia štvorka súčasnostiTo akým spôsobom sa rozširuje ponuka elektromobilov je naozaj šialené. Avšak BMW oznámilo,...14. Október, 2021
02Prvé slovenské vodíkové auto: Matador MH2 superšport oficiálne foto + detaily!Prvýkrát v histórii SR máme pred sebou vozidlo s vodíkovým pohonom, ktoré vzniklo u nás. Na...6. Október, 2021
03Pozrite sa, ako bude vyzerať nový detail inzerátuPosvietili sme si na dizajn detailu inzerátu a prispôsobili sme ho vašim potrebám. Okrem...27. Október, 2021